'Er brak toen echt wel paniek uit hoor' sport 141 El Hamdaoui traint weer met selectie Ajax Yasuda is de eerste Japanner bij Vitesse Levien de Blaey en Paul van Iwaarden misten de Elfstedentocht van 1985 ze in Polen waren om daar te schaatsen. Ronde van het Groene Hart gaat niet door zaterdag 8 januari 2011 Levien de Blaey (rechts) en Paul van Iwaarden misten op donderdag 21 februari 1985 de (echte) Elfstedentocht omdat ze op dezelfde dag in Polen meededen aan de alternatieve Elfstedentocht. foto Peter Nicolai ijs ook nog eens bedroevend slecht. Een smal baantje, scheuren en volop sneeuw op de ijsvloer. Daar knapte je moraal ook niet echt van op." Een dag later was de toestand van de 25 kilometer lange baan iets ver beterd. Ooiede weersomstandighe den vielen mee. Hoewel de tempe ratuur op 25 kilometer van de grens met de toenmalige Sov jet-Unie ruim onder nul was, stond er nauwelijks wind en bleef het droog. De Blaey: „Maar de tocht had toch weinig met het ech te schaatsen te maken. We hebben 'm op karakter uitgereden. Ik ben ook nog vier keer gevallen, terwijl ik dat normaal bijna nooit doe." „Ik ging wel tien keer op m'n plaat. En ik had een kromme schaats. Nee, echt fijn was het niet", voegt Van [waarden er aan toe. De feestavond na de wedstrijd was reuze gezellig. Terug in Nederland kwam de ontnuchtering. Van Iwaarden: „Zeg maar gerust dat ik in een zwart gat viel. Ik heb alles meteen teruggezien op video. Pas toen besefte ik wat ik allemaal had gemist. De mensenmassa's, de vrolijkheid, de feestvreugde. Afijn, noem maar op." In 1986 werd de Elfstedentocht opnieuw verreden. Dit keer liet het Zeeuwse duo zich niet foppen. Zeker Van Iwaarden had na eerder al een slechte ervaring in 1983 in Canada voorlopig zijn neus vol van alternatieve Elfstedentochten. Net als De Blaey liet hij die wed strijd (wederom in Polen) een jaar later voor wat hij was. Een glunde rende De Blaey: „In 1986 hebben we dubbel en dwars ingehaald wat we een jaar eerder hadden gemist. En gelukkig volgde in 1997 nog maals een herkansing." De Blaey, die net als Van Iwaarden in 1997 rond de tien uur over de Elfsteden tocht deed, schaatst tegenwoordig alleen nog maar op natuurijs. „Heel weinig dus. Maar als er dit jaar nog een Elfstedentocht zou ko men, ben ik zeker van de partij. Ook al ben ik nu 72." Van Iwaarden twijfelt ook geen moment. „Ik train nog altijd twee keer per week op het kunstijs in Breda. En de laatste jaren leg ik op Flevonice in Biddinghuizen een proeve van bekwaamheid af Dan rij ik tweehonderd kilometer, net zoveel als de Elfstedentocht. Nor maal gesproken ben ik er dus klaar voor." Het televisieprogramma Andere Tijden Sport maakte een afleve ring over de alternatieve Elfsteden tocht van 1985 in Polen. Wanneer deze wordt uitgezonden is nog niet bekend. Van Iwaarden en De Blaey zullen er met belangstelling naar kijken. De uitzending draagt de naam 'Paniek in Polen'. „Niet onterecht", zegt van [waar den daarover. „Want die brak echt uit hoor toen daar bekend werd dat het in Friesland zou door gaan." ELFSTEDENTOCHT door René van Stee TERNEUZEN - Van de grootste te leurstelling in hun leven willen Le vien de Blaey uit Terneuzen en Paul van Iwaarden uit Domburg niet spreken. Maar dat het 26 jaar na dato nog. altijd aan hun hart gaat, is overduidelijk. Het duo mis te in 1985 de Elfstedentocht omdat ze op dezelfde dag - donderdag 21 februari - in het Poolse Gizycko aan de alternatieve versie van de tocht der tochten meededen. „De kans dat de echte tocht zou doorgaan leek heel erg klein. Tot dat alsnog die beslissing viel. We zaten toen al in Polen en hadden nog een dag of twee om op tijd te rug te zijn in Nederland. Die gok hebben we niet gewaagd", vertelt De Blaey. De 72-jarige Terneuze- naar twijfelde omdat hij toen nog geen lid was van de organiserende vereniging Friesche Elfsteden. „Het zou me niet gelukt zijn om nog op tijd een startbewijs te be machtigen." Van Iwaarden (bijna 65) zag eveneens af van een terug keer naar Nederland. „De heenreis was een helse onderneming. Die duurde bij elkaar wel zo'n 48 uur. Net als Levien was ik volledig uit gewoond. Ik was wel lid van de Friesche Elfsteden. En ik zou het ook op tijd hebben gered, maar ik vond het niet verantwoord om na weer zo'n lange trip in Leeuwar den van start te gaan. Dan had ik m'n eerste echte Elfstedentocht waarschijnlijk niet uitgereden", zegt de Domburger daarover nog altijd met spijt in zijn stem. Een groot aantal rijders keerde wel terug naar Nederland, van wie het gros nog van start ging in Leeuwar den. De reis naar Gizycko, waarbij de douaneformaliteiten bij de Oost-Duitse en de Poolse grens al leen al zestien uur in beslag na men ('pure treiterijen'), was niet de enige beproeving voor de enige twee Zeeuwse deelnemers aan de wedstrijd in Polen. Van Iwaarden: „Ondanks fraaie beloften was het Foto links: Elfstedenkruisje van de tocht op 4 januari één van de twee kruisjes van Levien de Blaey. Net als Iwaarden heeft hij er ook eentje uit 1986. 1997. Dit is Paul van Foto rechts: Oranje armband. Werd gebruikt in de Elfstedentocht van 1997. Alleen de deelnemers kregen er één. Daardoor werd het heel eenvoudig om zwartrijders er van tussen te plukken. AMSTERDAM - Mounir El Ham daoui is gisteren weer op het trai ningsveld van Ajax verschenen. De spits is hersteld van een keel ontsteking, die hem de afgelopen week aan de kant hield. El Hamdaoui ontbrak de afgelo pen maand bij Ajax. Hij meldde zich begin december ziek, nadat trainer Frank de Boer hem had ge passeerd voor de uitwedstrijd in de Champions League bij AC Mi lan. De spits kreeg een boete en wilde dinsdag weer bij zijn ploeggeno ten aansluiten. Dat mislukte we gens een keelontsteking. Maarten Stekelenburg, Demy de Zeeuw, Gregory van der Wiel, Eyong Enoh en Christian Eriksen trainden voor het eerst in het nieu we jaar met Ajax. Ze kregen langer vakantie omdat ze afgelopen zo mer op het WK uitkwamen. Ajax voetbalt vandaag vriendschappe lijk bij Hamburger SV en vertrekt vervolgens naar Turkije voor een trainingskamp. Trainer De Boer heeft een selectie van twintig spelers voor het trai ningskamp geformeerd. Dario Cvi- tanich en Bruno Silva hebben ook een uitnodiging van de voormalig international ontvangen. Ze waren het afgelopen jaar op huurbasis in Mexico en Brazilië actief DEN HAAG - De organisatie van de Ronde van het Groene Hart heeft de wielerwedstrijd voor dit jaar af geblazen. De vijfde editie van de wielerkoers door de groene gebie den in de Randstad zou op 20 maart worden verreden. Het lukte niet een hoofdsponsor voor de koers, met start in Pijnacker en finish in Zoetermeer, te vinden. In het verleden waren - naast de landelijke, provinciale en gemeentelijke overheden - Campi- na en Eneco de voornaamste geld schieters. Koersdirecteur Herman Brinkhoff hoopt voor 2012 beter nieuws te hebben. ARNHEM - Vitesse heeft gisteren de lapanse verdediger Michiro Yasuda aangetrokken. De 23-jarige interna tional komt over van Gamba Osa ka en zette zijn handtekening on der een contract tot het einde van het seizoen bij de Arnhemmers. Yasuda is de eerste Japanner ooit die bij Vitesse gaat voetballen. „Hij is snel, heeft een goed schot in beide benen en is bovenal een echte winnaar", zo prees technisch directeur Ted van Leeuwen zijn aanwinst. „Zijn manier van spelen past bij ons." Yasuda merkte tij dens de perspresentatie op dat hij op dezelfde positie speelt als zijn trainer Albert Ferrer jarenlang bij FC Barcelona deed, rechtsback. „Bij Barcelona spelen verdedigers aanvallend, dat wil ik hier ook la ten zien", aldus de Japanner. Yasuda heeft zes interlands ge speeld, waarin hij één doelpunt maakte. De Arnhemse club versterkte zich tevens met de 19-jarige middenvel der Marti Rivarola, die voor een halljaar wordt gehuurd van FC Bar celona. Albert Capellas, de assis tent van Ferrer, kent Riverola uit de jeugdopleiding van Bar^a. „De ze speler wordt een grote toe komst voorspeld en Pep Guardiola is zeer gecharmeerd van zijn spel", aldus Van Leeuwen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 41