41 binnenland Sloten sterk vervuild Premier Rutte moet zich bij TO^S vluchten traumaheli MOERDIJK MISSIE AFGHANISTAN De Nederlandse missie naar Afghanistan moet er komen, vindt het kabinet. De bondgenoten wachten in spanning de stemming in de Tweede Kamer af Europees Hof tegen uitzetten van Somaliërs Missie in Kunduz: politie zaterdag 8 januari 2011 Onder andere benzeen, nafta- leen en tolueen in bluswater. Schademeldingen van 14 parti culieren en 28 bedrijven. Analyse roetdeeltjes na week einde bekend. Onderzoek Onderzoeksraad voor de Veiligheid duurt jaar. MOERDIJK - De sloten en riolen rondom het door brand verwoeste bedrijf Chemie-Pack in Moerdijk zijn door het bluswater sterk ver ontreinigd met kankerverwekken de stoffen. Het water bevat onder meer benzeen, naftaleen en tolu een. Dat blijkt uit onderzoeksresultaten die de NOS gisteren in handen kreeg. Het water wordt overge bracht naar opslagtanks. Pas later wordt bepaald hoe het water zal worden verwerkt. Als het water is verwijderd, zal er op het terrein van Chemie-Pack nog ruim 20.000 vierkante meter grond afgegraven moeten worden. De lijst met honderden gevaarlijke stoffen die bij Chemie-Pack waren opgeslagen, wordt vooralsnog niet vrijgegeven door de gemeente Moerdijk. Daardoor blijft voor bur gers onduidelijk welke stoffen er woensdag zijn verbrand. Het Openbaar Ministerie heeft de lijst in beslag genomen in verband met het strafrechtelijk onderzoek, al dus de gemeente. Vanmiddag praat de gemeente de bewoners van Moerdijk bij over de brand en de nasleep ervan. Tot nu toe zijn er 42 schadeclaims inge diend; 14 van particulieren en 28 van bedrijven. Over de aard van de claims werd gisteravond geen informatie gegeven. Volgens een woordvoerder van het Productschap Tuinbouw in Zoeter- meer kan een aantal telers voorlo pig geen spruiten, groene kool, boerenkool of savooiekool oogsten of leveren. De roetdeeltjes worden geanalyseerd en naar verwachting worden de resultaten na het week einde bekend. Een Nederlandse trainings missie in Afghanistan. De NAVO zou niets liever zien. Mark Rutte ook niet. Maar het lot van de missie ligt in handen van de oppositie. Grote politieke belangen staan op het spel bij het besluit van het kabinet om een nieuwe missie naar Afghanistan te sturen. Het minderheidskabinet van Mark Rut te is voor dit belangrijke en omstre den voorstel afhankelijk van de nukken van enkele kleine opposi tiepartijen. De prille internationa le reputatie van de premier kan averij oplopen als Nederland uit eindelijk afhaakt. Rutte staat onder zware politieke druk om opnieuw een bijdrage te leveren aan de wederopbouw in Afghanistan. Met name de Verenig de Staten, maar ook andere Na- vo-partners hebben de afgelopen maanden 'met ongebruikelijke di rectheid' aangedrongen op Nederlandse inzet. Alle lidstaten zijn nu actiefin Afghanistan, al leen Den Haag moet nog over de brug komen. De ogen zijn daar mee gericht op Rutte, de onbeken de nieuwkomer op het wereldto neel. De WD'er moet opereren als een koorddanser zonder vangnet. Ge- doogpartner PW haakt af zodra het kabinet zich over de grens be geeft. Het 'njet' van Geert Wilders klonk vrijdag even hard als snel. „Ik hoop dat het kabinet geen meerderheid bij links gaat vinden voor dit slechte besluit", liet de PW'er een half uur na be kendwording van het nieuws we ten. Rutte zoekt nu houvast bij par tijen die in het verleden juist wei felachtig waren over internationa le missies. Omdat de grootste op positiepartij PvdA een missie met gevechtseenheden afkeurt, moet PAUL KUSTERS Studie groei nachtelijke DEN HAAG - Staatssecretaris Joop Atsma (Infrastructuur) laat onder zoeken of traumahelikopters 's nachts vaker kunnen .vliegen. Op dit moment mag in noodsituaties vanaf de ziekenhuisdaken worden gevlogen. Atsma wil van deskundi gen horen of er ook in niet-levens- bedreigende situaties 's nachts vei lig kan worden geland en opgeste gen van die daklocaties. De Inspectie Verkeer en Water staat vindt dat het aantal nachtelij ke vluchten tot een minimum be perkt zou moeten worden, omdat 's nachts vliegen ondanks alle voor zorgsmaatregelen toch altijd min der veilig is dan overdag. De in spectie verleent ontheffingen voor nachtelijke vluchten in noodsitua ties. Maar als de heli leeg terug keert, bijvoorbeeld wanneer de pa tiënt met de ambulance kon wor den vervoerd of na een loos alarm, wordt geen ontheffing gegeven. Als de deskundigen onder aanvoe ring van Benno Baksteen, voorma lig president van de Vereniging van Nederlandse Verkeersvliegers, een positief advies geven over uit breiding van de nachtelijke vluch ten dan zijn de bezwaren van ta fel, meent hij. De staatssecretaris wil „de grootst mogelijke rek op zoeken omdat het om mensenle vens gaat.". STRAATSBURG - Het Europese Hof voor de Rechten van de Mens ver biedt voorlopig de uitzetting van asielzoekers naar het zuiden en het centrale deel van Somalië. Die regio s van het Oost-Afrikaanse land zijn te onveilig, oordeelde het Hof gisteren. Dat geldt in het bij zonder voor de hoofdstad Moga- dishu. Vluchtelingenwerk Neder land is blij met de uitspraak. „Ne derland biedt nu bescherming aan mensen uit Mogadishu, maar uit zetten naar de rest van centraal en zuidelijk Somalië zou volgens de overheid nog altijd kunnen. Deze voorlopige uitspraak van het Hof maakt ook hier een einde aan." Leden van de Afghaanse politie worden getraind, foto Valerie Kuypers/ANP de premier'de boer op bij de 'klein tjes', de oppositiepartijen D66, GroenLinks en Christenunie. Zij hebben nu de sleutel in handen bij dit belangrijke besluit. Haast hebben die partijen niet. Ze willen een hoorzitting en een verken ningstocht naar Kunduz is ook nog een optie. De achterban van Groenlinks wil daarnaast ook nog geraadpleegd worden. Rutte be vindt zich in een afhankelijke posi tie. Alles staat stil als de kleine op positie het wil. Het is zeer uitzon derlijk dat een kabinet zich voor een militaire missie niet op voor hand verzekerd weet van voldoen de steun in de Tweede Kamer. Hoewel de regering daar officieel geen parlementaire toestemming voor nodig heeft, zoeken de be windslieden gewoonlijk zo breed mogelijke politieke bijstand. Er staan immers mensenlevens op het spel. De kwestie toont de kwetsbaar heid aan van de positie van het ka binet, en die van Rutte in het bij zonder. De doelstelling van de nieuwe mis sie in Afghanistan is duidelijk: Ne derland wil de politie in de provin cie Kunduz trainen en daarmee een bijdrage leveren aan de 'Af ghaanse rechtsstaat'. Voor militaire operaties is geen plaats. De veilig heid van de 350 Nederlandse trai ners en begeleiders in "de provincie Kunduz ligt tot 2014 in handen van de Duitsers, de 'lead nation'. De missie bestaat in totaal uit 545 militairen en politiemensen. De Nederlanders gaan op verzoek van

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 4