Peijs zegt het voor: 'Kroos' 21 zeeland Arjan van Ommen Sier-Zeeuw 2010 Afdeling neurologie komt samen in Goes Tolvrij PZC zaterdag De krant 5 weken voor 15 euro! NIEUWJAARSRECEPTIE Op de nieuwjaarsbijeenkomst van de provincie Zeeland werd gisteren weer een nieuwe campagne gelanceerd. zaterdag 8 januari 2011 door Maikel Harte Mensen hoor je over de PW vaak zeggen dat deze partij voor een tweedeling in de maatschappij zorgt. Ik dacht altijd dat dit wel mee zou vallen, maar nu de PW hier in Zeeland van zich laat horen, moet ik die men sen gelijk geven. De PW zorgt in derdaad voor een tweedeling in de samenleving, in de Zeeuwse in dit geval. Want waarom zou de tunnel alleen tolvrij moeten wor den voor Zeeuws-Vlamingen en niet voor de mensen die boven de Westerschelde wonen? Dat is pu re discriminatie. Nu zult u zeg gen, Harte je bent toch een Zeeuws-Vlaming? Je zou dit toch toe moeten juichen? Nee, mijn rechtvaardigheidsgevoel zegt dat alle Zeeuwen gelijk behandeld moeten worden. Ik zie het weeral voor me op verjaardagen met fa milie aan d'n overkant. Als ze bij mij niet komen dan is het omdat de tunnel te duur is en als ik wel naar Goes kom, dan is dat omdat voor mij de tunnel gratis is. Het moet ook niet te gemakkelijk wor den gemaakt om Zeeuws-Vlaande- ren uit te komen. De nieuwste cij fers laten zien dat Zeeuws-Vlaan- deren krimpt, straks zijn mensen helemaal zo vertrokken door die tunnel. Het is ook slecht voor de Zeeuws-Vlaamse middenstand, want Zeeuws-Vlamingen zullen eerder gaan winkelen in Middel burg of Goes dan andersom. Nu ik het zo bedenk, is het misschien beter om de tunnel juist duurder te maken of nog beter: te sluiten voor gemotoriseerd verkeer! Zee land is er namelijk niet best uitge komen als fïetsprovincie. Met een autovrije tunnel gaan we echter hoge ogen gooien. Je fietst droog, zonder tegenwind en op heuvel achtig terrein. Volgens mij moet één van die hellingen in de tun nel toch zeker een col van derde categorie zijn. Dat trekt wielertoe risten en Johnny Hoogerland kan er trainen voor de Tour de France. En het mooie is: aan het einde van de tunnel kom je op het diep ste punt van Nederland. Als je daar net als op het hoogste punt van Nederland een pannenkoekje en wafeltje kan eten, dan ben je meteen een attractie rijker. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON mm PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118-43 4070. E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed. T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00- 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal <nai4) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal (nam) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (ps) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 9910 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat torgnildig otr met persoonsgegevens. In het colofon trelt u nadere informatie aan. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Zeeuwen moeten la ten zien dat ze trots zijn op hun provincie. Commissaris van de Ko ningin Karla Peijs riep gisteren in haar nieuwjaarstoespraak alle Zeeuwen op hun liefde voor de provincie uit te dragen. We hebben hier zelfs een mooi ei gen en echt Zeeuws woord voor trots. „Kröós", probeerde Peijs gis teren wat onwennig. Gelach in de zaal. „Nee: Hróós." Nog meer ge lach. „Toen we oefenden zeiden mijn mensen nog: 'je moet aan ro ze denken'. Ik probeer het straks nog een keer." De nieuwjaarsbijeenkomst van de provincie draaide zodoende uit op wat alweer de lancering van een nieuwe promotiecampagne voor Zeeland leek, met zomaar weer een paar extra campagneleuzen, bovenop 'Zeeland echt waar', die we al hadden. 'Daar zit Zeeland in', bijvoorbeeld en 'Laat Zeeland zien'. En deze keer gaan niet de re clamejongens met het imago van de provincie aan de haal, maar moeten de Zeeuwen het zelf doen, daarbij geholpen door promotie materiaal op een speciale website; een idee dat mooi aansluit bij de lopende bezuinigingsoperatie. Peijs somde voor de aanwezige Zeeuwen nog maar eens op waar we dan allemaal wel niet gröös op mogen zijn: op onze tradities en producten, die tegenwoordig steeds vaker in een modern jasje terugkomen, zoals het bakblik in de vorm van een Zeeuwse knoop; op bedrijven die internationaal succes hebben, op onze diversiteit, op onze culturele evenementen ('merkwaardig dat mensen van buiten Zeeland dat niet weten') en op onszelf „Wat me het meest verwondert is dat Zeeuwen dat zo weinig aan de grote klok hangen. Af en toe heb ben Zeeuwen wel een buitenstaan der of een import-Zeeuw zoals ik nodig die hardop zegt hoe bijzon der dat is. Mijn motto voor 2011 is dan ook: 'Toon uw Zeeuwse trots. Laat Zeeland zien." Wie dat in ieder geval doet, is Jan- Peter Balkenende, oud-premier en oud-Zeeuw, die gisteren zijn op wachting maakte in de Middel burgse abdij. „Zeeland is een pro vincie met een eigen karakter", zei hij. „Dat zie je vooral aan de men sen. Wat ik vind van de uitspraak van Karla Peijs?" Een brede glim lach, en in correct Zeeuws: „Hröös En dan plagerig: „Mevrouw Pe ijs heeft het in haar beste vermo gen uitgesproken." Indra Matthijssen (11), Poortvliet: „Het is altijd gezellig. Lekker zwem men, met vriendinnen aan de dijk. En je hebt bolussen en mossels." Provinciebestuurders zingen het En de bijzonderste Zeeuw van de bijzondere Zeeuwen dit jaar is: Arjan van Ommen (31) uit Sint-Maartensdijk. De supermarkteigenaar is door lezers van de PZC verkozen tot Sier-Zeeuw van 2010. Hij is één van de 27 inwoners die door dejaro- vincie werden geselecteerd, omdat ze vorig jaar iets speciaals hebben gepresteerd. Van Ommen werd vorige week ook al verkozen tot Tholenaar van het jaar. De ondernemer wordt gepre zen voor zijn gemeenschapszin. Hij opende een win keltje in het zorgcentrum in zijn woonplaats. In no vember sprong hij bovendien in het gat dat door de sluiting van de laatste bakkerij in het goed 1700 inwo ners tellende Scherpenisse was ontstaan. De buurtwinkel die hij daar heeft opgezet, wordt gerund met de stichting Sjaloom. Zo kan verstandelijk gehan dicapte cliënten dicht bij huis een dagbesteding wor den geboden. De uitverkiezing 'maakt trots', zegt Van Ommen. „Een waardevolle erkenning voor iets wat we met elkaar, medewerkers én dorpsbewoners als klant, doen." Het Middelburgse koor A58 en kam pioen ringrijden Sebastiaan Sturm werden respectie velijk tweede en derde in de PZC verkiezing. Zie alk kandidaten op www.pzc.nl. VLISSINGEN - De afdeling neurolo gie van Vlissingen trekt in bij Goes. Daar komt een moderne be handelruimte voor beroertes. „De samenwerking in Goes was in maart gepland, maar omdat de ver bouwing voorspoedig verliep, kon den we weken eerder overgaan", zegt Frank Visscher, neuroloog en voorzitter neurologie van het Ad miraal De Ruyter Ziekenhuis. Op de nieuwe afdeling is plaats voor zes acute 'stroke'-patiënten, patiën ten die geveld zijn door een beroer te. Een snelle behandeling is juist bij beroertes van het grootste be lang. Maar door Vlissingen te slui ten duurt het voor patiënten uit Walcheren langer om spoedhulp te krijgen. „De rijtijd naar het zie kenhuis is slechts een gedeelte van de behandeltijd. Na een beroerte hebben we 4,5 uur om in te grij pen. Hoe sneller hoe beter, maar we winnen veel tijd door de afde ling neurologie efficiënt te organi seren." Visscher zegt dat de 'stro ke-unit' volgens het zogenoemde Helsingborg Declaration Model wil werken. „Dat is hoogdravend, want de kwaliteit van de behande ling moet uitmuntend zijn. Het be gint bij de signalering van een be roerte tot de (na)behandeling. Dat ideaal is hier te bereiken door op één locatie te zitten." BIJZONDERE ZEEUW Hoe voelt het om een Bijzondere Zeeuw te zijn? Bekijk de video op www.pzc.nl/video VIDEO Leerlingen van het Calvijn College in Goes nemen fruit in plaats van snoep. Kijk op www.pzc.nl/video STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl >•£1 I riVJ.lfJ I H.IM m J.i 1.1 j.t ju 1 m 1 Lil» www.pzc.ni/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2