Wêm cultuur 12i i j Andere plek Tijd gevangen in sterke beelden dancefestijn Beachboom miii] Zeeuws Uitburo gereed Laatste cultuurnieuws uit binnen- en buitenland OVERZICHTSTENTOONSTELLING Impressie van Tien(s) installaties in galerie Galerij Ilse DeLange op Concert at Sea agenda Kijk op www.pzc.nl/cultuur zaterdag 8 januari 2011 door Ali Pankow Tien Heestermans heeft iets met tijd. Voorbije tijd, komende tijd, tand des tijds en toekomst. Op tal van manieren weet zij haar in terpretaties in sterke beelden te vatten. De overzichtsexpositie in galerie Galerij bij Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee geeft een mooie impressie van Heestermans installaties door de jaren heen. De liefdevolle inrichting als hom mage aan veertig jaar kunstenaars schap mag wellicht ook verwacht worden van haar echtgenoot Jo- han Everaers, motor achter galerie Galerij. De expositie kreeg als titel 'Van Caught Nature tot Who knows whe re te time goes'. Daarmee worden tien boeiende installaties van Hees termans (63) samen gevat De over zichtstentoonstelling pretendeert niet een volledig beeld te geven van wat deze kunstenares allemaal heeft gemaakt in de afgelopen de cennia. Daar zou de ruimte ook te beperkt voor zijn. De keus om te focussen op specifiek de installa ties is een gelukkige. Heestermans onderscheidt zich daar duidelijk mee. Met Caught Nature rondde zij in 1971 haar opleiding aan de Acade mie voor Beeldende Kunst in Rot terdam af. Drie zuilen van perspex die ruimte boden aan menselijke contouren vormden de hoofd moot. „Dat perspex was heel popu lair in die tijd. Ik vond het gewel dig materiaal. Ik zou er nog best mee kunnen werken, maar op een andere manier, andere vormen", zegt Heestermans. Haar voorkeur ging in de loop der jaren ook uit naar glas, hout, lood, textiel. Kenmerkend in haar werk is de combinatie daarvan met felle kleuren groen, diep blauw en goud. De installaties roepen verhalen op. Heestermans creëert decors waar je als toeschouwer als het ware bin nen kunt stappen en waar je je fan tasie de vrij loop kunt laten. Het zijn taferelen vol sporen van ge beurtenissen die er hebben plaats gevonden, maar waar zich ook wel dra nieuwe ontwikkelingen kun nen voltrekken. „Natuurlijk zit er wel weemoed in mijn werk, maar ook de hoop op iets nieuws wat weer kan op bloeien." Dit roept herinneringen op aan de Time Tables die zij in 2003 in De Bewaerschole in Burgh-Haamstede presenteerde: Twee omgevallen wijnglazen op een kleed van gebruikte loden wik kels van wijnflessen. Het was haar verbeelding van een voorbije lief de geïnspireerd door het gedicht La mort des amants van Baudelaire. Schrijvers, wetenschappers, politi ci en kunstenaars bieden Heester mans belangrijke inspiratiebron nen. Zij brengt hen een ode met eregalerijen die zij in haar installa ties verwerkt door middel van met lood omlijste portretjes. Zij is uiterst terughoudend met het verwoorden van haar eigen in terpretaties. „Ik schep beelden .waarmee de toeschouwers hun ei gen associaties kunnen maken." Ook in haar meest recente installa tie, vorig jaar in de hal van het voormalig stadhuis in Brouwersha ven, vertelde de kunstenares een verhaal van tijd en ruimte met de liefde als belangrijke component daarin. Wederom een decor om te ervaren, omdat je er met woorden te weinig recht aan kunt doen. Tot 4 maart, galerie Galerij, Pontes Pie ter Zeeman, Hatfieldpark 2, Zierikzee, geopend tijdens schooluren. scharendijke - Het Zeeuwse dan- cefestival Beachboom krijgt een nieuwe locatie. De oude plek op het strand bij Beachclub Perry's wordt ingeruild voor de iets verder op gelegen landtong van de Brou- wersdam, waar jaarlijks ook Con cert at Sea wordt gehouden. De organisatie zegt dat zij al lange re tijd aasde op die locatie. Met de definitieve toezegging van Rijkswa terstaat kan dit plan nu doorgang vinden. Een van de grote voordelen is dat het (verharde) terrein ook toegan kelijk is voor mindervaliden, voor wie het festival in het verleden on geschikt was. „Daarnaast is het na tuurlijk een van de mooiste plek jes op de Brouwersdam", aldus de organisatie. Om het strandgevoel te behouden, wordt een laag zand op het terrein gestort. De nieuwe locatie is voor Beach boom bovendien logistiek en fi nancieel gezien gunstiger en draagt daarmee bij aan een gezond festival. Vorig jaar ging Stichting Beachboom failliet. Onlangs werd bekend dat Jeroen Botty en Mar- tijn Stout het concept hebben over genomen om het festival nieuw le ven in te blazen. De opzet blijft grotendeels gelijk. www.beachboom.com. 'Vi.;vVa v-'V Tien Heestermans bij een eregalerij met enkele van haar belangrijke inspiratiebronnen. foto Dirk-Jan Gjeltema SCHARENDIJKE - Ilse DeLange treedt zaterdag 18 juni op tijdens Concert at Sea. Organisator Blof maakte dat gisteravond bekend in het televisieprogramma The Voice of Holland. Ilse DeLange was ook in 2006 en 2009 te zien bij het pop festival op de Brouwersdam. De zesde editie is op vrijdag 17 en zaterdag 18 juni. Vrijdagavond is Anouk de hoofdact. Blof sluit zelf de zaterdag af De rest van het pro gramma wordt later bekend. Meer agendanieuws en bioscoop programma op de website van deze krant. OP PAD ZATERDAG 8 JANUARI 's-Heer Hendrikskinderen Vogelbeurs van de Vogelvrienden Goes. Heerhendrikhuis, 10.00-12.00 uur Zierikzee Kinderactiviteit Scouting Zierikzee in ver band met viering eeuwfeest. Muziektent Havenpark, 9.30-11.30 uur. *Anjo Beukers en Anja van Traa vertellen over ontdekkingreis door Heilige Land. De Rode Kamer, 20.00 uur Koudekerke Lampionoptocht Dorpsplein, 19.00 uur ^Kerstboomverbranding, Bedrijventerrein Karreveld, 19.30 uur Middelburg Workshop Bollywooddansen Kruitmolenlaan 129,12.00-13.00 uur. ZONDAG 9 JANUARI Oostkapelle Strandwandeling kynologenclub Zeeland, parkeerterrein Duinweg, 11.00 uur. PODIUM ZATERDAG 8 JANUARI Axel Blijspel Toneelvereniging Siesa. Cultureel centrum de Halle, 20.00 uur Burgh-Haamstede Blaaskwintet Consonant verzorgt nieuw jaarsconcert. Hervormd Kerkje, Burgh, 14.30 uur. Middelburg Duinart presenteert: Hans Christian An dersen, familiemusical. Spiegeltheater, 20.00 uur *Benefietconcert voor Leen de Broekert Fonds, door organist Jos Verpoorten. Koorkerk, 20.00 uur Nieuw- en Sint Joosland Luider Van Donselaar (uitverkocht). De Wegwijzer, 20.30 uur Oostburg De Nachtzusters met 'Brokken'. Ledeltheater, 20.15 uur Terneuzen Optreden Het Groot Niet Te Vermijden. Scheldetheater, 20.00 uur Vlissingen Nieuwjaarsconcert van Koninklijke Harmo nie Ons Genoegen samen met de band The Old Firm. Sint Jacobskerk, 19.30 uur Zierikzee Nieuwsjaarsparty Bad Hair Day. Brogum, 21.00 uur (zaal open) ZONDAG 9 JANUARI Ellewoutsdijk Nieuwjaarsconcert Noord-Bevelands Man nenkoor. Kerkje van Ellesdiek, 14.30 uur Goes Euphonia Goes geeft nieuwjaarsconcert met gastoptreden van kwartet Exit-Brass! Theater De Mythe, 14.00 uur Middelburg Openbare repetitie Het Zeeuws Orkest. Zeeuwse Concertzaal, 14.00-17.00 uur Duinart presenteert: Hans Christian An dersen, familiemusical. 't Spiegeltheater, 14.30 uur Nieuw- en Sint Joosland Avalanche Quartet (uitverkocht). De Wegwijzer, 20.30 uur Oostburg Akoestisch optreden Lightning Guy. The Lane, 16.00 uur Terneuzen Stichting Open Haard presenteert het Apollo Ensemble. Porgy en Bess, 15.00 uur middelburg - Het Zeeuws Uitburo is een feit. De website streeft er naar een complete uitgaansagenda voor Zeeland te bieden. Commissaris van de koningin Kar- la Peijs maakte de ingebruikname van het Uitburo gisteren bekend tijdens de nieuwjaarsreceptie van de provincie. „Het is een fantas tische manier om te laten zien dat er heel veel in Zeeland zit." Het Uitburo is een initiatief van de provincie. Zij heeft Theater Exploi tatie Zeeland gevraagd het te reali seren. Het maakt deel uit van het landelijk concept van het Natio naal Uitburo, dat inmiddels der tien regionale varianten telt. „Alle culturele organisaties heb ben uiteraard ook hun eigen com- BiJ NADER In de PZC van gisteren is ten onrechte ge meld dat de legendarische Britse band Wishbone Ash op 16 februari optreedt in municatiekanalen", zegt projectlei der Rinske Schellekens. „Het Uit buro is opgezet om de krachten te bundelen en op een centrale plek een complete uitgaansagenda te bieden." Schellekens verwacht dat de website vooral ook bezoekers van buiten Zeeland van dienst kan zijn. De website toont het aanbod van de theaters en podia, maar ook fes tivals, exposities, bioscoopagenda en andere activiteiten. Waar moge lijk wordt direct gelinkt naar sites voor de digitale kaartverkoop. Er wordt nog onderzocht of in de toe komst kaarten ook rechtstreeks via het Uitburo kunnen worden be steld. Q www.zeeuwsuitburo.nl het Schuttershof in Middelburg. Dat moet zijn: zondag 16 januari. Aanvang: 18.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 21