13 Noord, Zuid en ook nog Darfur ONE/11 Het verhaal van een vluchteling vandaag Valentino Achak Deng vluchtte op zijn zevende uit zijn geboortedorp Marial Bai uitSelicnt in Zuid-Sudan. Zijn heftige verhaal werd opgetekend door Dave Eggers in het boek Wat is de wat. Kijk op zie: Uitgelicht op onze website Sudan in jaartallen zaterdag 8 januari 2011 Het conflict in de zuid westelijke Sudanese re gio Darfur staat los van de oorlog die tot 2005 woedde tussen Noord- en Zuid-Su- dan. De enige overeenkomst is dat in beide geschillen de zuidelijke, Afrikaanse stammen zich onder drukt voelen door de noordelijke, Arabische regering. Het conflict in Darfur begint in 2003, als het rebellerende Sudan Bevrijdingsleger (SLA, niét te ver warren met de 'zuidelijke' SPLA) en de Rechtvaardigheids- en Ge lijkheidsbeweging (JEM) regerings doelen aanvallen. In Darfur draait het conflict om de verdeling van het land en de graasrechten voor het vee van enerzijds de Afrikaan se en anderzijds de (veelal nomadi sche) Arabische stammen; Khartoem bevestigt dat het groepe ringen voor zelfverdediging in het leven heeft geroepen om de rebel- lenaanvallen af te slaan. Maar het regime ontkent de zogeheten )anja- weed-milities te steunen. Deze Arabische vaak op paarden of ka melen gezeten krijgers, vallen voortdurend Afrikaanse stammen aan, moorden, verkrachten en plunderen op grote schaal en po gen de zwarte bevolking uit Dar fur te verdrijven. Bij deze invasies verliezen naar schatting zo'n 300.000 mensen het leven en slaan ongeveer 2,7 miljoen Darfu- ri's op de vlucht, hoofdzakelijk naar buurland Tsjaad. Doordat de bevolking daar dezelfde etnische samenstelling kent als in Darfur, slaat het conflict over naar Tsjaad. In mei 2006 sluit Khartoem een overeenkomst met de SLA. De )EM verwerpt het akkoord en zet de strijd voort. Uiteindelijk kon digt president al-Bashir eind 2008 een staakt-het-vuren af Begin 2009 sluiten ]EM en Khartoem als nog een deal in Qatar. tmisuaafBSfsi/zssasii^^iBuiiiMs^yisisessssii^itaBKBi Zingend ten strijde De Zuid-Sudanese zangeres Mary Boyoi strijdt voor onafhankelijkheid voor het zuiden. Dat doet ze met haar stem. Vanaf morgenavond op: Q zie onze website:buitenland n Afrika stad, vijf dagen voor het referendum. foto Tim McKulka/EPA Port Sudan sleutelgegevens* Noord-Sudan Zuid-Sudan bevolking 35 miljoen 8,5 miljoen bevolking levend onder armoedegrens 50% 90% ondervoeding bij kinderen (onder 5 jaar) 35% 48% kindersterfte onder 5 jaar (per 1.000) 105 126 moedersterfte kraambed (per 100.000 geboorten) 638 2.054 volwassenen tussen 15 en 49 jaar met hiv 1,6% 2,3% bezoek lagere school 62% 20% analfabetisme volwassenen 30-40% 76% bevolking die beschikt over veilige waterbron 58,7% 48,3% infographic: ANP, CN bronnen UNDP, CIA World Factbook Laatst beschikbare gegevens Premier Ismail al-Azhari Generaal Omar Hassan al-Bashir inwoners Kolonel Jafaar Mo hammed Numeiri 1S52 Engeland en Egypte, die vanaf eind ne gentiende eeuw over Sudan regeren, geven het land een zekere mate van autonomie. 1954 Het christelijke en animistische (na tuurgodsdienstige) zuiden komt in opstand tegen de overheersend Arabische (noordelij ke) regering in Khartoem. 1956 Premier Ismail al-Azhari van de Natio nale Uniepartij roept de onafhankelijkheid uit van de Republiek Sudan. 1958 Generaal Ibrahim Abboud pleegt een staatsgreep. Hij probeert (zonder succes) de zuidelijke opstand te breken. 1962 Zuidelijke opstand escaleert in burger oorlog. 1964 Generaal Abboud wordt afgezet, radi caal islamitisch regime wordt gevestigd. 1969 Kolonel Jafaar Mohammed Numeiri grijpt de macht. 1972 Numeiri voert een verzoeningspoli tiek ten aanzien van het zuiden, dat een gro te mate van autonomie verkrijgt. Vanaf eind jaren '70 krijgt het regime van Numeiri een sterk islamitisch karakter. 1978 Olie gevonden in de zuidelijke regio Bentiu. 1983 De sharia, de islamitische wet, wordt ingevoerd. Noord en Zuid raken opnieuw slaags. 1985 Officieren plegen een staatsgreep. Nu meiri gaat in ballingschap in Egypte. -• Radicaal-islamitische groep grijpt met be hulp van generaal Omar Hassan al-Bashir de macht. 1993 Het zuidelijke rebellenleger SPLA doet poging tot staatsgreep. Die mislukt. De burgeroorlog verhevigt zich. Al-Bashir wordt president. 2002 Strijdende partijen beginnen vredes overleg. 2003 In Darfur begint een opstand tegen de centrale regering. 2005 De twee belangrijkste strijdende par tijen, de SPLA en de regering in Khartoem, tekenen een vredesovereenkomst. 2008 Het Internationaal Strafhof in Den Haag laat weten president al-Bashir te ver volgen voor onder meer misdaden tegen de menselijkheid en genocide in Darfur. 2011 Referendum over onafhankelijkheid in Zuid-Sudan. Generaal Ibrahim Abboud

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 13