121 zuid-sudan Afrika krijgt er dit jaar waarschijnlijk een nieuw land bij. Inwoners van Zuid-Sudan stem men morgen over de vraag of het zuiden zich van Su dan moet afschei den. 'Ja' ligt voorop. zaterdag 8 januari 2011 Een nieuw land i Port Sudan t SUDAN t >W Khartoem I Nyala ZUID-SUDAN •juba Nederland op schaal 450 km vlag regering Zuid-Sudan oliepijpleiding olievelden S5; Zuid-Sudan: referendum 9 januari over onafhankelijkheid regio Abyei: referendum over aansluiting bij noorden of zuiden uitgesteld door Arne Doornebal De keuze is simpel. Zuid-Sudanezen hoeven morgen al leen maar een kruisje te zetten bij hun voorkeur: eenheid of onafhankelijkheid. Wie eenheid zegt, wil dat Afrika's grootste land Sudan intact blijft. Onafhankelijk betekent dat vanaf 9 juli het zuidelijke deel van Su dan een nieuw land wordt. Die Zuid-Sudanese staat heeft al een vlag en een volkslied, een eigen le ger en een president. Mogelijk krijgt het wel een nieuwe naam. Sudan zou dan een derde deel van haar grondgebied kwijtraken, uit gerekend dat deel waar ruim drie kwart van de olievoorraad zich be vindt. Historisch gezien lijkt opsplitsing van het land voor de hand te lig gen. In het zuiden wonen Afri kaanse, zwarte stammen die over wegend christelijk zijn. Het noor den wordt gedomineerd door fun- damentalistisch-islamitische groe pen. De sharia-wetgeving is er van kracht. Tussen 1955 en 1972, en later tus sen 1983 en 2005, vochten zuidelij ke rebellen tegen het bewind in de hoofdstad Khartoem. Bij die twee de gevechtsronde vielen zo'n twee miljoen doden. De zuiderlingen voelden zich achtergesteld en ge discrimineerd. Velen werden als slaven in het noorden verkocht. In Juba, de hoofdstad van Zuid-Su dan, wil vrijwel iedereen onafhan kelijkheid. „Als we eenheid wil den, zouden we geen tientallen ja ren gevochten hebben", stelt Ha- kim, een 24-jarige inwoner van Ju ba. Het referendum is het belangrijk ste onderdeel van een vredesver drag dat in 2005 werd gesloten tus sen de Sudanese regering en de zuidelijke opstandelingen van het SPLA. De angst voor een hervat ting van de oorlog was de afgelo pen maanden groot. Diplomaten waarschuwden dat een land dat een derde van zijn grondgebied en het leeuwendeel van de olie inkomsten dreigt kwijt te raken tot alles in staat is. Aan de grens staan Sudanese rege ringstroepen en het SPLA, dat in middels het officiële leger van het zuiden is, tegenover elkaar. Maar de Sudanese president Omar Has san al-Bashir bracht afgelopen dinsdag een bezoek aan Juba en sprak daar verzoenende woorden. „Ik zal jullie beslissing samen met jullie vieren, ook wanneer dat af scheiding zou betekenen", aldus de president. Opdeling van Sudan is minder sim pel dan het lijkt. Onderhandelin gen over cruciale zaken bij een af scheiding van het zuiden zijn nog niet afgerond. Er moet een verdeel sleutel gevonden worden voor de olie, die nu nog alleen via pijp leidingen in het noorden afge voerd kan worden. Zelfs de exacte grens tussen noord en zuid is nog niet vastgesteld. Al-Bashir is het enige staatshoofd ter wereld tegen wie een interna tionaal arrestatiebevel loopt. Vol gens het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag is hij verant woordelijk voor volkerenmoord en misdaden tegen de menselijk heid in de westelijke provincie Dar- fiir (zie kader), die goeddeels bij Noord-Sudan hoort. Ondanks al-Bashirs verzoenende woorden blijft het risico op een nieuw conflict bestaan. Vooral in de olierijke grensregio Abyei loopt de spanning hoog op. Het gebied zou een eigen referendum krijgen waarin het mocht kiezen of het bij noord of zuid wilde horen. Dat re ferendum zou ook morgen moe ten worden gehouden, maar dat gaat niet door. Over Abyei wordt opnieuw onderhandeld. Een lei der van de Misseriya, een noorde lijk herdersvolk dat enkele maan den per jaar in Abyei verblijft, waarschuwde deze week dat er 'on middellijk oorlog komt' als Abyei bij het zuiden gevoegd wordt. De bijna vier miljoen geregis treerde zuidelijke kiezers krijgen een week de tijd om hun stem uit te brengen. Dat is nodig omdat sommige delen van Zuid-Sudan al leen per boot of vliegtuig te berei ken zijn. Zuid-Sudan kent nauwe lijks geasfalteerde wegen en een groot deel van het onderontwikkel de gebied bestaat uit moeras. De uitslag van het referendum moet voor 15 februari bekend zijn. Een ding is nu al duidelijk: mocht Zuid-Sudan gaan voor onafhanke lijkheid, dan zou het direct tot de armste landen ter wereld behoren. TSJAAD SOMALIË mmm Inwoners van de Zuid-Sudanese hoofdstad Juba tijdens het bezoek van de Sudanese president Omar Hassan al-Bashir aan EGYPTE CENTR. AFRIK. REPUBLIEK SAUDI- ARABIË ETHIOPIË

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 12