Tijdreis door de wadden media M Blade runner 55 Een reis door het Nederlandse, Duitse en Deense Waddengebied is een tijdreis van Duinkerkse kapers tot nazikolonistén. Zes tv-uitzendingen schetsen een beeld van het heden en verleden van de Waddenzee. door Vincent Moritz TERUGGESPOELD media@wegener.nl 024-3650570 Zaterdag 8 januari 2011 Veel natuurgebieden werden in de loop der eeuwen veran derd door menselijk ingrijpen. De Neder landse kust lijkt hier en daar nog een beetje op de oor spronkelijke natuur: het onbelem merde zicht over zee en duin oogt immers zo oud als de wereld. Voor al tijdens een stormachtige dag op de Wadden, met zijn grillige getij den en woest stuivend duinzand. Toch zijn ook de Wadden het re sultaat van eeuwenlang menselijk ingrijpen in de strijd tegen het wa ter. Dat blijkt al in de eerste afleve ring van de zesdelige serie Reis door het Waddengebied, waarin do cumentairemakers Manfred van Eijk (regisseur) en Chris Blokhuis (cameraman) de blik richten op Texel, de kop van Noord-Holland In aflevering 3 op 22 januari vertellen twee kokkelvissers over hun werk op het wad. foto NCRV en de Afsluitdijk. Vroeger bestond Texel uit twee delen. In de zeven tiende eeuw werd een lange zand dijk aangelegd die het huidige zui den van Texel verbond met Eier- land, een klein eilandje waar vogel eieren voor het grijpen lagen. Helmgras moest het stuivende zand vasthouden. Vroeg in de ne gentiende eeuw liet een Antwerp se koopman het achterliggende ge bied inpolderen en het eiland was 'geboren'. Of zoals de Polygoon nieuwslezer het verwoordt: „Waar de natuur eenmaal haar opbou wend werk is begonnen, kan de mens regelend optreden." De volgende stop tijdens de reis is de Rede van Texel, het diepe water ten oosten van Texel waar schepen vanaf de vijftiende eeuw in de luw te voor anker konden gaan. Wrak duiker Hans Eelman vertelt over de plaats die volgens hem rond 1650 vergelijkbaar was met de Rot terdamse haven van nu. De Rede was favoriet voor de overslag op kleinere schepen en om te wach ten op gunstige wind. Bovendien was het Texelse drinkwater popu lair vanwege het hoge ijzergehalte, dat de houdbaarheid ten goede kwam. Het fort De Schans beveilig de de schepen tegen 'Spanjolen, Duinkerkse kapers en Engelsen'. Een tweede, subtieler voorbeeld van menselijke inbreng is te zien in de kop van Noord-Holland op het voormalige eiland Wieringen. Ben Schrieken, een waterschapsbe stuurder, vertelt over de dijkjes die al duizend jaar worden verstevigd met zeewier dat vroeger overal ronddreef De velden zeegras wer den volgens Schrieken ook ge bruikt als veilig heenkomen tij dens stormachtig weer. „Als ze hier visten en het werd slecht weer, gingen ze in een zeegrasveld liggen omdat Baar de branding werd gedempt. Dan lagen ze daar een beetje rustig te slingeren." Uiteraard ook aandacht voor de Af sluitdijk, de 30 kilometer lange wa terkering die begin jaren dertig de Zuiderzee definitief afsloot van de Waddenzee. We horen over de uit dagingen van de stijgende water spiegel, maar het boeiendst zijn de oude beelden van de bouw van de dijk. De machines die werden inge zet ogen nog altijd indrukwek kend, maar we zien ook arbeiders die enorme blokken basalt zeulen. De makers van Reis door het Wad dengebied gaan ook in op de inpol dering van Friesland, steken hun licht op bij pleitbezorgers van meer vrij spel voor zee en zand en laten een oud-walvisvaarder vertel len hoe Ameland uitgroeide tot centrum van de walvisvaart. De visserij komt aan bod met twee kokkelvissers die laten zien waarom de hark zo geschikt is voor het vissen naar kokkels. In Groningen komen beelden voorbij van imposante herenboerderijen in de omgeving van Oldambt, de regio die vorige eeuw uitgroeide tot een communistisch bolwerk. Op Schiermonnikoog wordt de be graafplaats bezocht waar geallieer de en Duitse soldaten hun laatste rustplaats kregen. De oorlog komt aan bod in de vijfde aflevering, over de Duitse wadden, met het verhaal achter de zogeheten Adolf Hitlerkoog, inmiddels omgedoopt tot Dieksanderkoog. In 1935 werd ten westen van de deelstaat Slees- wijk-Holstein een stuk zee ingepol derd zodat Hitier kon laten zien dat Lebensraum binnen de eigen grenzen werd gecreëerd. Honderd partijleden werden geselecteerd om in het gebied te gaan boeren en het project groeide uit tot een enorm propagandasucces. Documentairemakers Van Eijk en Blokhuis vertellen op dezelfde kal me manier als tijdens hun eerste productie (1995) over een gletsjer- meer in Nepal dat stroomafwaarts dorpelingen bedreigde. Een aantal jaren en documentaires later baar den ze opzien met een film over gecontroleerde bosbranden in Ca nada, gevolgd door een serie docu mentaires over tbc, griep en de pest. In 2007 maakten ze een film over de IJssellinie. Het volgen van de serie vergt wat zitvlees, maar kijkers worden beloond met een fascinerend verslag van het noorde lijk kustgebied van Nederland, Duitsland en Denemarken. Reis door het Waddengebied, van avond (zaterdag), Nederland 2, 18.00 uur. Reageren? redactie.media@wegener.nl In de serie Teruggespoeld staat wekelijks de spot gericht op een filmklassieker die op veel mensen een onuitwisbare indruk heeft gemaakt. Blade runner' begint met een ter gend langzame vlucht over wat de hoofdstad van een buitenaardse be schaving lijkt, in een uithoek van het universum. Enorme schoorstenen, grootse vlammen. Dan komt in beeld: Los Angeles, 2019. Niks verre planeet, gewoon moeder aarde. Gesloopt en uitgebuit door de mens. Het klimaat is ontregeld, grond stoffen zijn op en overbevolking en vervui ling hebben de mensen letterlijk de ruimte in gejaagd. Voor het vuile werk op andere planeten creëerden wetenschappers kunst matige slaven, die sprekend op mensen lij door Stefan Dölcken ken, maar veel sterker zijn: de Replicants. Om te voorkomen dat ze een eigen leven gaan leiden, hebben ze een interne klok die hun levensduur beperkt tot vier jaar. Sinds een bloedige opstand van Replicants is de aarde voor hen taboe. Komen ze toch, dan komen de Blade runners in actie. Kei harde agenten, die de Replicants - zoals dat in de film heet - met pensioen sturen. Met dodelijk* geweld... Ridley Scott maakt 'Blade runner' in 1982. De hoofdrollen zijn voor Harrison Ford als uitgebluste Blade Runner Rick Deckard, Sean Young als zijn 'love interest' Racheal en Rutger Hauer als Roy Batty, leider van een groep op hol geslagen Replicants, die probeert de interne tijdklok uit te schake len. Het is aan Deckard dat te verhinderen. Typische Hollywood-actiefllm? Alleen op het eerste gezicht. 'Blade runner' is meer dan dat. Het is een film met een volstrekt unieke sfeer, die je pakt vanaf het moment In 'Blade runner' is de liefde tussen Harrison Ford en Sean Young gedoemd. dat de muziek van synthesizerlegende Van- gelis de futuristische stad nog net iets on aardser lijkt te maken. Wie alle actie even vergeet, ziet 'Blade runner' voor wat het is: een zoektocht naar menselijkheid in een onmenselijke wereld. Tegen het einde van de film, als de stervende Replicant Roy Bat ty dezelfde gevoelens blijkt te hebben als een mens van vlees en bloed, wordt dat overduidelijk. Waar ligt de grens tussen mens en machine? En kan een mens van een machine houden? Want 'Blade runner' is ook het verhaal van de gedoemde liefde tussen Replicant Racheal en Deckard, de man die haar moet vernietigen. Je moet voor 'Blade runner' wel in de stem ming zijn. Ik kijk de film een paar keer per jaar, vaak pas ver na twaalven. Als iedereen al lang en breed slaapt, als buiten, op de straatverlichting na, alles donker is. Dan verlies ik me in het Los Angeles van het jaar 2019. En steeds moet ik dan weer den ken aan die ene vlucht die ik zelf ooit maakte boven de lichtzee van Los Angeles. Ik zou er niet willen wonen, maar om naar te kijken, is het fantastisch. Dat geldt ook voor de wereld van 'Blade runner'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 129