m 45 wonen I vraag antwoord Jsa-, redactie.wonen@wegener.nl l:ï:l Mijn kastanjeboom neemt veel zon weg. Kan ik 'm zonder problemen terugsnoeien Mijn gazon is overgenomen door mieren. Hoe kom ik van die kriebelende diertjes af? wonen@wegener.nl 024-3650509 Zaterdag 8 januari 2011 Martin Kraaijer van Memorial Design pakt een groot stuk zwarte plaat en tilt die omhoog. Het licht straalt door de plaat, waarop twee duiven en een zon te zien zijn. „Dit is illustone", zegt Kraaijer. „Ideaal voor monumenten of toepassingen in huis. Wat je in de steen afbeeldt, kan niet vervagen." door Margot Klompmaker Iedereen die wel eens op een begraafplaats komt, kent het beeld: verweerde stenen, nauwelijks te ont cijferen inscripties. Kan het treuriger? Memorial De sign zegt hiervoor een oplossing te hebben gevon den: illustone. Dat is gemaakt van gemodificeerd be ton en voorzien van lichtdoorlatende glasvezels. De pla ten kunnen in verschillende kleuren worden geleverd, met een afbeelding naar wens. Kraaijer heeft het materiaal onlangs gepresenteerd aan uitvaartondernemingen. „Ze waren razend enthousiast." Maar het materiaal biedt meer mogelijkheden dan toe passing als gedenksteen. „Je kunt er lichtgevende muren en vloeren van maken, want het is slijtvast." Geen won der dus dat de Efteling, Disneyland Parijs en zelfs ont werper Jan des Bouvrie al interesse hebben getoond. Maar voorlopig is het de uitvaartbranche waar Kraaijer zijn slag hoopt te slaan. Jaarlijks overlijden zo'n 150.000 mensen. De traditionele materialen voor gedenkstenen zijn graniet, Belgisch hardsteen en marmer. „Ook zie je steeds meer glas in combinatie met roestvrij staal." De behoefte aan persoonlijke onderscheiding en iets bij zonders neemt toe, constateert Kraaijer. Zoals de toepas sing van zwerfkeien. Illustone is ontwikkeld voor wie iets anders wil dan stan daard. „We kregen regelmatig de vraag naar een monu ment met ledverlichting. Dan moet je zorgen voor zon nepanelen of elektra. Een hoop gedoe. Toen vond ik een bedrijf dat dit materiaal had ontwikkeld. Beton met opti sche vezels en in verschillende kleuren. Wit, antraciet en zwart, maar ook blauw of groen. Het lichtdoorlatende ef fect maakt het speciaal." De truc van illustone is dat in het beton glasvezels wor den meegegoten die het licht doorlaten. „Je krijgt gaatjes van glas." Die geven niet hetzelfde effect als simpelweg gaatjes in het beton maken, verzekert Kraaijer. „Die gaat jes transporteren het licht niet zoals glasvezel dat doet. Bovendien kunnen de gaatjes dichtslibben." Alle afbeeldingen zijn mogelijk. Het beton kan boven dien zo dun of dik gemaakt worden als de klant wil. Kraaijer laat voorbeelden zien van gekleurde platen die zo dun zijn, dat ze doorschijnend lijken. „Je kunt het voor van alles gebruiken. Niet alleen op begraafplaatsen, maar ook voor in huis. Bijvoorbeeld voor een muurtje of een vloer. Je kunt het materiaal eveneens toepassen in verwarmingselementen, in een trap of bij een receptieba lie." Wat de prijzen betreft, moet de klant rekenen op een paar duizend euro. „Ik heb een aantal standaardont werpen, zoals de duiven en een sterrenhemel, als ie mand iets exclusiefs wil, kost dat meer. Dan wordt het speciaal gemaakt." Het handige van illustone is dat het oneindig lang mee gaat. Ook de glasvezels, weet Draaijer. „De platen wor den geïmpregneerd en het materiaal is recyclebaar, brandwerend en verspreidt geen giftige gassen. Dat is weer belangrijk voor de uitgaanswereld. Dus met die sec tor ben ik ook bezig." www.illustone.com P5K1 Reageren? redactie.wonen@wegener.nl f51 024-3650509 Snoeien. Zoals dit onderwerp in de tuin komt en gaat met de seizde- nen, komt en gaat het ook in deze rubriek. Deze week een vraag van P. Spierings die een 35-jarige kastan jeboom in zijn tuin heeft staan. Hij geniet van die boom, behalve in de zomer, want dan nemen de imposan te takken teveel zon weg. Hij wil wel graag weten of hij zonder pro blemen de helft van de takken af kan halen. Meneer Spierings gaat een zonnige toekomst tegemoet, want volgens deskundige Romke van de Kaa kun nen kastanjebo men goed wor den gesnoeid. „Terugsnoeien tot de helft van de omvang is ze ker verantwoord. De winter is daar voor de beste tijd. Wondbehande- ling is niet nodig. Vroeger smeerde men de wond af met een soort teer, maar uit onderzoek is gebleken dat een onbehandelde wond het snelste dichtgroeit." Sommige lezers dromen al van de zomer. In het zonnetje genieten van een glaasje op het terras, kleinkinde ren buitelen over het gazon. Voor le zer René Jansen een leuk vooruit zicht, ware het niet dat zijn grasmat de laatste jaren geheel geannexeerd is door een kolonie mieren. Zo erg dat zijn kleinkinderen er niet op kun nen zitten of spelen. Zijn vraag is eenvoudig: hoe komt hij ervan af? Een nieuw gazon misschien, of anti- mierspullen, al zou dat met een ga zon van 120 vierkante meter een kostbaar grapje worden. Vol gens Romke van de Kaa zijn die dure bestrij dingsmiddelen niet nodig. „Mie ren verjagen is helemaal niet zo las tig. Laat het gazon een paar keer on der water lopen en de mieren zullen hun heil elders zoeken. Bovendien zijn mieren nuttige dieren, dus ver jaag ze naar andere delen van de tuin. Of naar de buren."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 119