u 43 wonen een Zweeds gehucht met zeventien huishoudens wonen@wegener.nl 024-3650509 Zaterdag 8 januari 2011 We wanen ons thuis veilig. Toch gebeuren jaarlijks miljoenen ongelukken in en om huis. Een aantal eenvoudige ingrepen maakt onze woning veiliger. door Suzanne Dijkstra Het zijn vaak kleine dingen waar we over vallen, ons aan sto ten, branden of an derszins verwonden. Gelukkig daalt het aantal doden door ongevallen in huis door- we ons steeds bewuster worden van onveilige situa ties. Maar een ongeluk in huis blijft voor iedereen in een klein hoekje zitten. Handige veiligheidtips zijn overal te vinden. Kijk voor een complete checklist op de site van Consument en Veiligheid (www.veiligheid.nl). Ook Ener- gieveilig.nl is een uitgebreide in formatiebron, net als www.zor- ginwoningen.nl, een website ge richt op senioren. Een paar tips zijn uitgelicht om direct aan de slag te gaan met een veilig huis. Deze oplossingen maken het huis niet alleen veili ger, maar ook comfortabeler. Veel weten we zelf wel, maar een rondje door het huis met een checklist in de hand kan geen kwaad. Een goed voornemen voor 2011: een veilige woning in het nieuwe jaar. Reageren? redactie.wonen@wegener.nl Valveilig Uitglijden en vallen kan overal in huis. Naar verluidt valt elke 6 mi nuten iemand zodanig hard in huis dat een bezoek aan het zie kenhuis nodig is. Zorg dat er geen spullen in de weg liggen waarover gestruikeld kan worden. Losse kleden en matjes zijn ook verraderlijk. Van de trap vallen kan ernstige gevolgen met zich meebrengen. Bekleed de trap daarom met rubberen trapmat- ten of antislipvloerbedekking. Of voorzie een houten trap van anti- slipstrips. Deze zijn er tegenwoor dig in allerlei trendy kleuren. Een goede trapleuning geeft extra steun. Dit hoeft ook geen saaie, houten steun te zijn. Trapleunin gen zijn tegenwoordig zelfs voor zien van ledlicht. Mooi en handig als het donker in huis is. Jaarlijks glijden honderden men sen uit op gladde vloeren in bad en douche. Voorzie de badkamer daarom van antislipmatten. Een andere optie een speciale antislip- coating op alle harde vloeren in de woning. GriP AntiSlip® Veilig- heidscoating is zo'n product. De ze transparante, tweecomponen ten, polyurethaan, watergedragen antislipcoating voorkomt uitglij den. Dat geldt ook voor Slidex speciaal voor stenen vloeren. Schuin drempels eventueel af om struikelen te voorkomen en klim niet op een wiebelig opstapje. Kies altijd voor een trapje dat is bedoeld voor gebruik in het huis houden. Ondanks dat er alles aan gedaan wordt om de elektrische installa tie en de apparatuur zo veilig mo gelijk te maken, kunnen er toch riskante situaties ontstaan, meldt Energieveilig.nl, een website van de Nederlandse netbeheerders. Controleer of de meterkast ge noeg groepen heeft. Er mag niet meer dan ongeveer 3.600 watt op één groep worden aangeslo ten. Een gemiddelde wasmachine vraagt ongeveer 3.000 watt. Test de aardlekschakelaar jaarlijks door de testknop in te drukken. Werk alle snoeren netjes onder de plinten weg en niet onder de vloerbedekking. Door slijtage van de snoeren kan brand ontstaan. Tegenwoordig zijn er speciale gootsystemen waarmee zonder hak- en breekwerk een nieuw elektranet kan worden aangelegd. Bijvoorbeeld het Attema plint- gootsysteem, dat te koop is bij de bouwmarkt. Check zo nu en dan de gasslang van het fornuis. Steek altijd eerst een lucifer aan en draai daarna pas de gaskraan open. En voor kom koolmonoxidevergiftiging. De (waak-)vlam van gastoestellen, zoals geiser, gaskachel en cv-ke- tel, moet blauw zijn. Is de vlam oranje of geel en hoger dan nor maal, dan functioneert het appa- raat niet goed. Laat dit verhelpen door een installateur. Laat gasap- paraten jaarlijks schoonmaken en controleren. Onvoorstelbaar, maar waar: bin nen 5 minuten kan een begin nend brandje zich uitbreiden tot een grote, uitslaande brand. Door de heftige rook verandert de ver trouwde omgeving in een vol strekt onherkenbare plek. Geluk kig kun je veel zelf doen om het huis brandveilig te maken. Plaats bijvoorbeeld rookmelders en hang zichtbaar in de keuken een blusdeken. De meeste brandjes zijn te blus sen met water. Alleen een vlam in de pan niet. Sluit de zuurstof toevoer af door de pan af te dek ken met een blusdeken, te koop bij de bouwmarkt. Of gebruik een deksel. Gebruik de brandde ken ook bij brand in de friteuse en bij brand met kaarsen. Besteed ook aandacht aan kleine dingen, zoals de wasdroger. Rei nig het filter na elke droogbeurt. Laat de televisie nooit op stand by staan. Op www.woonikbrand- veilig.nl staat meer informatie, in clusief handige tests. foto's PR Ongeveer 84 procent van de Ne derlandse woningen is niet ge schikt voor 55-plussers. Om ei- genwoningbezitters een handje te helpen, ontwikkelde Aedes-Ac- tiz Kenniscentrum Wonen-Zorg op de site Zorginwoningen.nl een programma waarmee de huisbe zitter een plattegrond kan maken voor een comfortabele en veilige woning, waar ook zorgverleners hun werk goed kunnen verrich ten. De stichting Opplussen heeft sinds de jaren negentig de taak woningen en omgeving 'op te plussen', oftewel veilig, comforta bel en toegankelijk te maken voor senioren. Maar wanneer neem je die voorzorgsmaatrege len dan? „Dat is persoonsafhanke lijk, maar doe het tijdig, voor de eerste problemen zich hebben aangediend", zegt Ed Nolte, ad junct-manager van Aedez-Actiz. De toegankelijkheid van de wo ning is een eerste stap. Ton Was- sercordt, secretaris van de Stich ting Opplussen: „Senioren krijgen vaak als eerste behoefte aan een toilet op de bovenverdieping. Zorg dan direct dat alle toiletten 10 centimeter hoger zijn dan stan daard. Het is even wennen, maar al snel weet je niet beter. Verhui zen kan natuurlijk ook. Maar be sef wel dat een verhuizing zo maar 7.000 euro plus veel gedoe kost. Waarom dan niet investeren in het aanpassen van de huidige woning? Dan blijf je lekker veilig in de vertrouwde omgeving." Het forse, houten huis van de familie Van der Veen. Eigen foto's Alünda naar school, 10 kilometer verder. De grootste stad in de buurt is Uppsala op 35 kilometer. Moet wel een bijzonder huis zijn. Zeker. Een traditioneel houten huis. Extreem groot, 25 meter bij 10 meter. Begane grond, eerste ver dieping en een vliering, maar daar doen we niets mee. Vroeger be woond door vier gezinnen. Eigen lijk waren het vier huizen dus. De vorige eigenaar heeft een kwart ori gineel gelaten en de rest tot één V.l.n.r. Ingeborg, Jasmine, Romee, Mika en Mark van der Veen. wie: Ingeborg (gesprekspartner, 35) en Mark (37) van der Veen, Romee (8), Jasmine (7) en Mika (5) beroep: zij: afdelingschef tuincentrum, hij: ho venier eerder: Rheden nu: Ramhall, Zweden (sinds juli 2008) huis gemaakt. Dat ene kwart ver huren we. O ja, en 4.000 vierkante meter grond erbij. En daarachter bossen. Groen en natuur dus. Een kapitaal huis dus? Haha. Omdat veel mensen het zo groot vonden, was het goedkoop, zeker voor Nederlandse begrip pen. Ruim een ton en dan nog wat kleine kosten. In totaal 115.000 euro. Ja, een huis kopen gaat hier gemakkelijker. Je hebt bijvoor beeld geen notariskosten. Nog veel op moeten knappen? Nou ja, we hebben een open keu ken gemaakt. Mijn man is heel handig en ik help mee handig te zijn. En onze vaders komen af en toe helpen. De slaapkamers zijn ook klaar. Afgelopen zomer zijn we begonnen met het dak. Dat is voor eenderde klaar. Is wel een ste vige klus. Omdat we het zelf doen, zijn we alleen matriaalkosten kwijt. Zo'n 20.000 euro. En alles ingericht met Ikea-spulletjes? Nee, absoluut niet. Noem de stijl maar: gezellig modern, zonder tier- lantijntjes. Beetje strak. Tuurlijk hebben we wel een kastenwand van de Ikea en de helft van de keu ken en wat spullen voor de ka mers van de kinderen. Duur land Zweden? Ja en nee. Vlees, groente, planten en bloemen. Dat is duur. En alco hol. En de kapper. Gewoon knip pen kost me 40 euro. De kinderen en Mark doe ik zelf Maar ja, ik kan mezelf niet knippen. Waarom zei je ja en nee'? Omdat hier ook veel goedkoper is dan in Nederland. De kinderop vang, huizen, gezondheidszorg, sportclubs. En de kinderbijslag is hier drie keer hoger dan bij jullie. Wat we eerst per drie maanden kregen, krijgen we nu elke maand. Mooi toch? r>-y Reageren en aanmelden? redactie.wonen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 117