Aan de slag met veilig wonen wonen U Buiten slapen Een kast van een huis in hebben?» Keizachte kussens Zaterdag 8 januari 2011 wonen@wegener.nl 024-3650509 Buxus sempervirens Rotundi- folia. foto Romke van de Kaa O s Het zou mij niet ver bazen als er in deze tijd van het jaar meer pinda's door de vogels worden gegeten dan door onszelf Winkels puilen uit van het vogelvoer. Naast pin da's kun je vogelzaad, vetbol len, zonnepitten en allerlei ander lekkers voor onze geve derde vriendjes kopen. Zelfs gevriesdroogde meelwormen ben ik tegengekomen. Er zijn grenzen aan onze dierenliefde: de een wordt gevoerd en de ander gevriesdroogd. Natuurlijk is het te prijzen dat iedereen zijn best doet de vo gels te voeren als die het moeilijk hebben. Want als er sneeuw ligt, kunnen veel vogels moeilijk aan de kost ko men. Behalve dan de roofvogels. Die hebben in de buurt van de voedertafel hun prooi voor het uitkiezen. Denk niet dat ik u uitlach, met uw vetbollen en uw pinda- snoeren. Ook ik hang bomen en struiken vol met vogelvoer. Als onze huissperwer, die 's nachts bovenop de bui tenlamp slaapt, een specht grijpt, vind ik dat veel er ger dan wanneer hij een mees vangt Daar zijn er nu eenmaal meer van. Orwell zei het al: alle dieren zijn gelijk, maar sommige zijn gelijker dan andere. Vogels moeten niet alleen eten om in leven te blij ven, ze moeten ook slapen. Mezen slapen soms in nestkastjes, maar die zijn er niet genoeg. Bovendien zijn de meeste vogels geen holbewoners. Ze slapen gewoon in een boom. Dan is het wel mooi meege nomen als die boom zo dicht is dat je uit de wind zit. Dat is het geval bij coniferen. Een coniferenhaag biedt dus niet alleen privacy aan ons. Hoe dichter die haag, hoe droger en warmer. Zelfben ik geen groot liefhebbei van coniferen. Ik kijk er graag naar, maar ik zie ze het liefst bij een an der. Bovendien heb je geen coniferen nodig voor een dichte haag. Je kunt er bijvoorbeeld ook een maken van hulst, laurierkers en buxus. Veel buxushaagjes reiken niet verder dan je knie of je navel, maar er zijn buxussoorten die tamelijk snel groeien en die geschikt zijn voor een haag van een paar meter hoog. Zo'n snelgroeiende buxus is Buxus sempervirens Rotundifolia. Ro- tundifolia betekent 'met rond blad' en inderdaad is deze for se buxussoort te herkennen aan zijn grove bladeren die rond zijn in plaats van langwerpig. Snelgroeiend is een rekbaar begrip. Op goede, vochthouden- de grond groeit Rotundifolia zo'n 30 centimeter per jaar. Be gin je met struikjes van 50 centimeter hoog dan heb je dus na een jaar of vijf een haag waar de buurman niet meer overheen kan kijken. Vogels kunnen er veilig in slapen, om dat een kat ze niet meer kan bereiken, wat in een laag haag je natuurlijk wel kan. De vogels bouwen er ook hun nest. Wanneer je buxus snoeit, maakt niet zo heel veel uit, maar wacht in het voorjaar in ieder geval totdat de jonge vogels zijn uitgevlogen. Leg eens een paar stenen in je huis. Past prima in de ecotrend die ook in het interieur nog on verminderd populair is. Deze keien van de Zuid-Afrikaanse ontwerpster Ronél lordaan zijn echter meer dan decoratief Je kunt er namelijk heerlijk je hoofd op te rusten leggen. Deze keiharde stenen zijn in werkelijk heid zachte kussens gemaakt van vilt. Ronél Jordaan is dol op het materiaal en creëert er ook gordij nen, bedspreien en vloerkleden van. Zoals met de meeste designs pullen, zijn deze zogenoemde Feit Rock kussens niet goedkoop. Ze zijn te koop in vier verschil lende maten en kleuren en kos ten 155 euro voor de kleinste tot 600 euro voor de grootste. Een complete set van vier kussens kost 1.400 euro. Ze zijn onder on- dere te koop bij de webwinkel www.eco-lifestyle.nl, klik op kop je 'huis en design'. Emigreren is een ingrijpende keuze. Familie, werk, cultuur: de emigrant laat veel achter. Maar hij verwacht in zijn nieuwe land ook veel terug te krijgen, bijvoorbeeld het huis van zijn dromen. door Carel Thijssen Koud bij jullie, in het hoge noorden? Valt mee. Gisteren was het min 15. Ik heb vanmorgen wel 10 centime ter nieuwe sneeuw geruimd. In to taal ligt er rondom een meter. Lekker voor de stookkosten. Ja, we stoken op hout. Het water in een groot vat wordt met hout warm gestookt en gaat dan door de radiatoren en leidingen. In een ■strenge winter gaat er 40 tot 50 kuub hout doorheen. Zo'n 1.500 tot 2.000 euro aan stookkosten. Hoe komt een nuchtere Nederlandse in het minstens zo nuchtere 'Zweden terecht? Lang verhaal. Ik liep stage in Fin land. Zo werd ik verliefd op Scan dinavië. We gingen er op vakantie. Mark had hetzelfde. We wilden naar het noorden. Daar gaan wo nen. Maar, zeiden we, als we ver huizen dan willen we blijven. Dus ook goed de taal leren. Fins was te moeilijk. Met Noorwegen klikte het niet. Met Zweden wel. Direct. Dus meteen inpakken en wegwezen? Nee, nee. Er gingen nog jaren over heen. We woonden in Rheden. Er kwamen kinderen. En daarna wil de ik eerst zeker zijn van een baan in Zweden. Via internet heb ik ge solliciteerd. In oktober 2007 kreeg ik een contract. Half december za ten we er met zijn allen. Makkelijk een huis kunnen kopen? O nee, via Nederlanders konden we in Salbohed een huis huren. Medio juli 2008 vonden we ons koophuis. In Ramhall. Ramhall? Nooit van gehoord. Tja. Een gehucht van zeventien huishoudens. De kinderen gaan in

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 116