Brug tussen uitersten 33 reizen Praag heeft de reputatie als stad van de bruggen. Maar het Engelse Newcastle-Gateshead kan er ook wat van, zag Mirjam van Twisk. Hl www.newcastlegateshead.com www.dfdsdeaways.nl www.climbnewcastle.com www.life.org.uk www.nufc.premiumtv.co.uk www.gustorestaurants.uk.com reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 8 januari 2011 De Engelse haven stad Newcastle ligt aan de Tyne en dat zullen we weten. Op een stukje van niet meer dan 1 kilometer lig gen maar liefst 7 bruggen. De mooiste is de Gateshead Millen- niumbridge. De aanblik is voor al indrukwekkend als 's avonds de verlichte brug steeds van kleur verandert. Hoe anders was het bij aan komst in Newcastle/Gateshead. Van de haven tot in de stad, weinig anders dan lelijkheid. Erfenis van een vroege indus triële revolutie. De duistere zij de van het overigens zo lieflijke Groot-Brittannië is hier nog verstikkend aanwezig. Maar dan staan we op de levendige promenade langs de Tyne. Vis sers gooien er hun hengeltje uit, sportievelingen werken zich er op skates, bikes of hard loopschoenen in het zweet. Ver liefde stelletjes zitten op de bankjes aan het water. Een stad met twee gezichten dus. De promenade lijkt de aan gewezen route om Newcastle verder te ontdekken. Aan weers zijden van het water, waar ooit pakhuizen en smoezelige bedrij ven het stadsbeeld domineer den, groeit nu een levendige, moderne, nieuwe stad. Frisse uitgaansgelegenheden en gale ries aan de Newcastlekant trek ken het jonge publiek uit de universiteitsstad. De overzijde, de Gatesheadkant, wordt gedo mineerd door imponerende, moderne architectuur, waarvan de Millenniumbrug een voor beeld is. Nog indrukwekkender is de naastgelegen Sage Ga teshead van architect lord Nor man Foster. 'Het spannendste muziekgebouw in heel Groot-Brittannië', jubelde de krant The Times bij de opening van het gebouw in 2004. Zon der andere muziekzalen tekort te1 willen doen, weet je dat dit niet overdreven is. In de oude binnenstad wacht ons een geweldig winkelgebied. Northumberland Street, High Street en het Eldon Square Shopping Centre bieden onder dak aan alle grote merken. We zien Prada's en Pandora's. Bij zondere winkels en filialen van alle ketens rollen er de loper uit. Koopzucht borrelt spon taan op. Helaas vinden onze zoons het allemaal maar tijdver spilling, dat shoppen. Na een buitenmodelletje koffie bij Starbucks slenteren we door de oude binnenstad, mét res tanten van stadsmuren. We ko men uit bij de Castle Keep uit 1080. Het oudste gebouw van de stad. ]e kunt naar boven, maar wij sparen onze krachten voor een bezoek aan het Cen tre for Life, waar we op zoek gaan naar de oorsprong van het leven op aarde en de evolutie daarna. Het is een speelse en educatieve attractie, voor het hele gezin. En dan door naar Climb New castle, het klimcentrum waar de Amsterdamse Suzan Du- dink de Britten leert bolderen. Klimmen is hier anders dan in de Nederlandse klhnhallen, waar vooral in de hoogte en mét tuigage wordt geklommen. In Newcastle klauter je zonder veiligheidsuitrusting bijna hori zontaal en relatief laag bij de grond. Verlies je grip dan spring je naar beneden. Ook sportief, maar wel van een andere orde is een bezoek aan St. James' Park. Zeg tegen een willekeurige taxichauffeur dat je een excursie gaat doen in het voetbalstadion en hij brengt je er bijkans gratis heen. Ze hou den van hun voetbalcluppie, de 'Geordies'. Die bijnaam danken de bewoners van de stad aan koning George die op weg naar oorlog met de Schotten in New castle halt hield om manschap pen te rekruteren, je hoeft geen voetbalgek te zijn om behoorlijk onder de indruk te raken van het stadion met zijn bijna 53.000 zitplaatsen. Op het veld zijn de terrein knechten druk in de weer met warmtelampen om de groene mat te vertroetelen. Het heilige gras is voor ons verboden ter rein, maar wel vlijen we ons op de twee stoeltjes met naambord jes van sir Bobby Robson. De voormalige bondscoach van het Britse nationale elftal is afkom stig uit dit deel van Engeland, en was van 1999 tot 2004 trai ner vat) de club. De club heeft nog een andere beroemde zoon, Alan Shearer. De oud-speler is tegenwoordig elk weekeinde op de BBC te zien als analist bij het voetbal programma Match of the Day. De jongens wippen nog even binnen bij de fanshop. Gek, op eens vinden de pubers shoppen wél leuk. Op de boot die ons terugbrengt naar Nederland vragen we wat de zoons het leukste van de trip vonden. Het antwoord komt als uit één mond: „Het stadion van Newcastle United en Gusto." De keuze voor het voetbalheilig dom St. James' Park is begrijpe lijk, maar zoveel enthousiasme voor een restaurant? Dat zegt iets over de reis of over restau rant Gusto. Wij zijn er snel uit; het is het laatste. Een bezoek aan het Italiaanse restaurant aan de oever van de Tyne, direct naast de Millenniumbridge, is top. Alles klopt: eten, prijs, fraaie inrichting, ongedwongen sfeer en vriendelijke bediening. Het etablissement is een expo nent van het nieuwe elan van Newcastle. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Grote foto: De Gateshead Millenniumbridge bij nacht. Kleine foto's: Het indrukwekkende Sage Gates head muziekgebouw. 'Shop until you drop', zoals hier in Northumberland Street in Newcastle. foto's Doug Hall/Mirjam van Twisk Voor de trip naar Newcastle staken we de Noordzee over met DFDS Seaways, die in de namiddag vertrekt uit IJmuiden en de volgende ochtend arriveert in Newcastle. Het vaarschema maakt een ultrakorte shoppingtrip mogelijk. Newcastle j Londen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 107