Hoed je voor vleermuizenpoep in Maleisië 3ireizen Maleisië bezit unieke kalksteengrotten. In de jungle van Sarawak wonen in een van die grotten drie miljoen vleermuizen. Lutske Bonsma was er bij toen ze tegen zonsondergang op insectenjacht gingen. :>V reizen@wegener.nl pf: 024-3650360 Zaterdag 8 januari 2011 et een petje op, an- w W ders zit er straks W vleermuizenpoep W in je haar", zegt AbMB gids Jeffrey voordat we de Deer Cave, een grot in de jungle van Maleisië, ingaan. Nu snappen we waarom we net een groep Chinezen met plastic zak ken op het hoofd de grot zagen verlaten. Hoog boven ons zien en horen we de 'boosdoeners', han gend aan het plafond. Volgens schattingen wonen er drie miljoen vleermuizen in de grot. De dieren eten elke dag tussen de 5 en to gram insecten en poepen het meeste weer uit. Jeffrey, die een zakdoek voor zijn neus houdt, noemt de vleermuizenpoep 'het parfum van Mulu'; wij ruiken de ammoniakstank van een gierput. De lokale bevolking gebruikt de vleermuizenpoep als mest. „Vleer muizen lijken enge diertjes, maar ze zijn heel nuttig", vertelt Jeffrey. „We zijn in de jungle en toch zijn er dankzij de vleermuizen bijna geen muggen." Met een doorsnede van 120 bij 150 meter is de ingang van de Deer Cave de grootste grot ter wereld. Je kunt er een Boeing 747 in parke ren. De kalksteengrotten zijn ge vormd door regenbuien en onder grondse rivieren. Regenwater dat over het poreuze kalkgesteente stroomt, slijt het gesteente uit en baant zich een weg naar binnen, waardoor de kalksteen oplost. Naast de Deer Cave ligt Lang's Cave. Die is een stuk kleiner, maar zeker zo indrukwekkend door de vele druipsteenformaties. Behalve de hangende en staande formaties groeien er ook horizontale exem plaren (helictieten). Ze zien eruit als grillige paddenstoelen onder een dikke, beige pap. Tegen zonsondergang verlaten de vleermuizen hun hangplek, op zoek naar eten. Gespannen kijken we buiten naar de uitgang van de grot. In de grot hangen bat-cams, vleermuiscamera's die alle bewe gingen registeren. Opgewonden houden we onze fototoestellen in de aanslag als de vleermuizen op een scherm verschijnen. Dan begint de uittocht. De vleer muizen vliegen in grote groepen om de kans te verkleinen dat ze door roofvogels gegrepen worden. Hoog boven de bomen zien we meterslange slierten. Terwijl de vleermuizen hun 'huis' verlaten, gaan zwaluwen de grot binnen om er de nacht door te brengen. Tegen de ochtend is de wisseling van de wacht', de zwaluwen gaan terug naar hun nesten in de jungle en de vleermuizen keren in kleine groepjes terug in de grot. Wij gaan intussen op stap op gro te hoogte. In Mulu National Park kun je over de langste skywalk ter wereld lopen, 4S0 meter lang, 20 meter hoog. Tijdens de wande ling van boomtop naar boomtop ontdekken we dat een groot deel van het plantenleven in de jungle ver boven de grond afspeelt. „Voel je dat het hier warmer en vochti- www. roya I m u I u resort.co m www.mulupark.com www.malaysiaairlines.com Sarawak BORNEO Grote foto: Lang's Cave. Kleine foto's: Van boomtop naar boomtop in Mulu National Park. Tegen zonsondergang verlaten drie miljoen vleermuizen de grot. foto's Lutske Bonsma ger is dan op de grond?", vraagt gids Paul. „De zon komt beneden niet, maar hierboven wel. Daarom leeft een groot aantal van de 3.500 plantensoorten in Mulu op takken en boomstammen. Het stikt hier van de lianen, varens en orchidee ën die geen wortels in de grond hebben, maar regenwater met hun loshangende wortels opvangen. Ze slaan het vocht op in hun stengels en bladeren. Verder voeden ze zich met vallende bladeren die hu mus worden." Met een beetje maz zel kun je hier ook apen zien, maar wij hebben geen geluk. Des ondanks voelen we de wandeling op hoog niveau als een bijzondere ervaring. Als je tenminste niet al te veel last van hoogtevrees hebt. Behalve de Deer Cave en Lang's Cave kun je in Mulu nog twee grot ten bezoeken. Een bootje zet ons af bij de Wind Cave. Hier staat de rivierbedding droog waardoor een gevarieerd ondergronds rotsland schap is ontstaan. Een ondergrond se klautertocht brengt je in zo'n ze ven uur naar de Clearwater Cave. Dat kan gelukkig ook via een com fortabel en veel sneller pad buiten om. De Clearwater Cave is ge vormd door een kristalheldere ri vier. In de grot mag je niet zwem men, buiten wel. We beëindigen onze trip met een verfrissende duik in de rivier. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl m Nationaal Park Gunung Mulu ligt in Sarawak op het Maleisische deel van het eiland Borneo. Mulu is be reikbaar met Malaysia Airlines (30 minuten vliegen vanaf Miri) of per boot (tien uur varen). Er zijn geen rechtstreekse vluchten van Nederland naar Borneo. KLM/Malaysia Airlines vliegt via Kuala Lumpur naar Miri. Ticketprijzen variëren sterk; raadpleeg internet voor actuele prijzen. Overnachten kan in het luxe Royal Mulu Resort, net buiten het park. In het park slapen is goedkoper: kamer/ontbijt vanaf 22 euro, bed/ontbijt in het hostel kost 8 euro. Reserveer tijdig. De skywalk en het bezoeken van de grotten is alleen mogelijk met een gids. Reserveren kan bij aankomst. Neem pet, zaklamp, paraplu en regencape mee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 105