Varen, zonnen, zwemmen, snorkelen en ondertussen ook nog veel van Turkije en Griekenland zien. Dat is een ideale combinatie. Alles wat Willemijn Bos hiervoor nodig had, was een zeilboot plus bemanning. En een beetje wind. reizen@wegener.nl 29 reizen 024-3650360 Zaterdag 8 januari 2011 Zeven uur in de och tend, een stralende dag. Ons schip ligt in een baai, ik hoor geplons van vroege zwemmers en snorkelaars. Coffee, tea? Vraagt Mehmet zodra ik aan dek ver schijn. Na het ontbijt spreidt kapi tein Selahattin op de grote houten tafel op het achterdek de zeekaart uit en laat zien waarheen we deze week zullen zeilen. Hebben we nog wensen, wil hij weten. Tja, de één wil in stille baaitjes overnach ten, de ander legt liever aan in ha ventjes waar wat te doen is. En weer een ander wil alleen lezen, luieren en zwemmen. Alles mag, niets hoeft. Maar wie wil eten, moet op tijd aan tafel zitten. Dan gaan de zeilen omhoog. De mannen rennen over het schip, hangen aan de touwen, want er staat een stevige bries. We varen hoog aan de wind, met een snel heid van zo'n 5 tot 6 knopen. De zeilen van de Nemesis staan prach tig strak. We smeren ons in met zonnebrand, kijken en genieten. Hier gaat het om: geluid van wa ter, wind door je haren, zon op je huid, geklapper van zeilen. Ik lig in de comfortabele kussens op het achterdek, met een boek en een trosje druiven, volg de koers van een meeuw in de staalblauwe lucht en kijk naar de bemanning. Ze sjouwen kisten met meloenen aan boord, hijsen de zeilen, koken, serveren cocktails en blijven be leefd en geduldig. Overdag, als we varen, staat de ka pitein in zijn korte broek en op blote voeten achter het stuurwiel, maar vanochtend is hij keurig in zijn kapiteinstenue, wit met goud. Hij moet naar de douane om toe stemming te vragen naar het Griek se eiland Kos te varen. Daar heerst gezelligheid met al die terrasjes en restaurants. We bekijken winkel tjes, bezoeken het fort en kopen opgedoken sponzen, 's Avonds Iaat, terug op de boot, begint het roken, drinken en kletsen bij kaars licht. Als iedereen slaapt, hoor ik de disco's van downtown Kos. Het gelach en de brommers in de verte vormen een contrast met de rust hier aan de kade. Alle loopplanken zijn ingetrokken. Bemanningslid Turgut slaapt als een grote, ruige waakhond onder een deken op het achterdek. In mijn hut is het warm, dus sluip ik met mijn bed dengoed naar het bovendek en ga daar op een matras liggen. Boven me pinkelen honderden sterren en tikken touwen tegen de mast. De volgende dag varen we naar het Nissyros en wandelen we door de bloedhete Stefanos krater. Wit heet as en grond waaruit stoom ontsnapt. Op het Griekse eiland Thylos wonen drieduizend geiten en driehonderd mensen. Ik maak een wandeling over de boulevard. Een restauranthouder steekt zijn krullenkop uit het keukenraam en roept „Wat heeft al dat reizen voor zin? Als je ergens bent waar het goed is, moet je er blijven." Hij is vast jaloers op ons, want op Grote foto: De Nemesis gaat voor anker in een van de vele baaien. Kleine foto's: De mastenparade in de haven van Bodrum. Een visser in de haven van Kos. Lunchen op het achterdek in gezel schap van kapitein Selahattin. foto's Willemijn Bos Thylos hebben ze heel andere pro blemen. Omdat het verboden is vo gels af te schieten, zitten ze nu met een kraaienoverschot. En die vallen de jonge dieren aan. Verha len, op elk eiland weer nieuwe ver halen... De laatste avond aan boord is het bewolkt. Niemand wil zwemmen en bij het avondeten komen verha len los over zeemonsters die aan boord kruipen via de touwen waar mee de schepen vastliggen aan oude olijfbomen. Het liefst zou den we verder willen, op zoek naar avonturen en verhalen. Bij het licht van een kaarsje drinken we ons laatste glas rosé. Proost, het was prachtig. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Turkije/Griekenland Onder meer SCIC verzorgt cruises in de Egeïsche en Middellandse Zee met schepen voor acht, twaalf en zestien personen. Een week cruisen kost rond de 900 tot 1000 euro per persoon. Prijzen zijn exclusief vliegticket, twee diners aan land en fooi. Wel inclusief zijn alle overige maaltijden, drank aan boord en vervoer van en naar de luchthaven. Kinderen krijgen korting. Er wordt gevaren van april tot en met november. De cruises kunnen diverse thema's hebben, zoals archeologie, yoga, creatieve bezigheden, koken, golfen, wandelen en kinderweken. Een volledig eigen invulling van de cruise kan ook. www.scicsailing.eu Informatie opvragen via info@scicsailing.eu of via telefoon 033-4220055. TURKIJE Kos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 103