buitenland 19 Formatie weer terug bij af Overleecultuur in België lijkt definitief te verdwijnen In Queensland valt nóg meer regen Rapper bestuurt sup erj acht met iPad Curasao wil het aantal gevallen van knokkelkoorts drastisch beperken KUNST ANTIEK BELGISCHE CRISIS Vande Lanotte werpt handdoek in de ring omdat hij vindt dat hij te veel wordt tegengewerkt GEVRAAGD: Taxatie- en innamedagen: 10 t/m 13 januari, op afspraak. vrijdag 7 januari 2011 - fc BRUSSEL - België heeft vrijdag, 208 dagen na de parlementsverkiezin gen, nog steeds geen nieuwe rege ring. Dat is een absoluut Belgisch record en het evenaart de langste Nederlandse formatie. In Nederland kwam het één keer voor dat de formatie zo lang duur de: in 1977 bij het eerste kabinet Van Agt. De kans is groot dat de Belgische politici ook dit record ruimschoots overtreffen. Het "grote probleem is dat de rege ringsvorming is gekoppeld aan een ingrijpende hervorming van de staat. Dit blijkt een goede voe dingsbodem voor aanscherping van de tegenstellingen tussen de Vlamingen en de Franstaligen. Het rijkere Vlaanderen wil meer autonomie en minder afdragen aan het armere zuiden. De Fransta lige Walen en Brusselaars vrezen een verarming en klampen zich vast aan het solidariteitsprincipe. Maar daarnaast blijken de partijen van Vlamingen en Franstaligen ook onderling fors van mening te verschillen over hoe de problemen moeten worden opgelost. De duidelijke winnaar van de ver kiezingen van 13 juni is in Vlaande ren de Vlaams-nationalistische N-VA van Bart De Wever. Het wordt de grootste partij van het land. Bij de Franstaligen boekt de socialistische PS van Elio Di Rupo het beste resultaat met een zetel minder dan de N-VA. Koning Albert II stelt De Wever op 17 juni, nu bijna zeven maan den geleden, aan als informateur. Maar de N-VA-voorzitter vindt het te vroeg voor onderhandelingen. Vervolgens benoemt de koning Di Rupo tot zogenoemd pre-forma- teur, een tot dan onbekende func tie die duidelijk maakt dat een ech te formatie er nog niet in zit. De PS-leider zegt 'het onverzoenbare te willen verzoenen'. De N-VA trekt de stekker uit het overleg als de voorstellen van ge doodverfd premier Di Rupo min der ver gaan dan gewenst. Op nieuw is het de beurt aan De We ver. Van de koning krijgt hij op 8 oktober een zogenoemde verduide lijkingsopdracht. Zijn voorstellen worden echter binnen enkele uren door PS en andere Franstalige par tijen naar de prullenbak verwe zen, waarmee duidelijk wordt dat het wederzijds vertrouwen tot het nulpunt is gedaald. In deze patstelling wordt op 21 ok tober de Vlaamse sociaal-demo craat Johan Vande Lanotte inge- BRISBANE - In de door overstromin gen getroffen Australische provin cie Queensland heeft het donder dag weer hevig geregend. Dat meldde de BBC. Meteorologen ver wachten dat de nieuwe regens het zuiden en midden van Queens land het zwaarst zullen treffen. In het gebied staan al honderden wo ningen onder water. De regenval houdt waarschijnlijk aan tot en met het weekeinde. In de stad Rockhampton, die de afgelopen da gen door het leger bevoorraad werd omdat alle toegangswegen overstroomd waren, daalt het wa- win WASHINGTON - De flamboyante Amerikaanse hiphoptycoon Sean 'P. Diddy' Combs kijkt niet op een dollar meer of minder. Zo heeft de rapper volgens de nieuwszender CNN 526.000 euro neergeteld om samen met zijn vrouw en dochters een week lang te kunnen beschik ken over een superjacht dat hij vrij wel volledig kan besturen met be hulp van enkele iPads. De Duitse jachtenbouwer Lurssen verhuurt de boot aan de Ameri kaanse hiphopper. Behalve de stan daard jacuzzi's, de luxe meubels en de talloze lcd-schermen be schikt het schip ook over een uitge breide sportzaal, die zich uiteraard Johan Vande Lanotte foto EPA schakeld om als koninklijk bemid delaar een compromis te vinden. Hij moet de partijen weer op één lijn brengen, dus tegemoetkomen aan de wensen van de Vlamingen, zonder te ver te gaan voor de Fran staligen. Hij komt begin december met een basistekst voor verder overleg, maar oogst kritiek van on der meer de N-VA en Vlaamse christen-democraten. Ondertussen zetten de financiële markten België onder druk we gens het uitblijven van een rege ring, en dus ook van de noodzake lijke bezuinigingen. „België is ka pot", concludeert politiek weten schapper Carl Devos van de uni versiteit Gent. Volgens hem is de traditionele Belgische overlegcul- tuur aan het verdwijnen. De be reidheid bij partijen tot compro missen wordt steeds kleiner: „Voor hen is het nooit genoeg, ter wijl de tijd dringt." Bemiddelaar Vande Lanotte vraagt Belgische koning te mo gen stoppen. Nota van uitgangspunten door Vlaamse nationalisten en chris ten-democraten afgewezen. Analisten zeggen dat Albert II inmiddels radeloos is. BRUSSEL - De Belgische bemidde laar Johan Vande Lanotte, die de afgelopen maanden probeerde een nieuwe regering op poten te zet ten, werpt de handdoek in de ring. Hij heeft de Belgische koning Al- bert II gevraagd van zijn opdracht te worden ontlast omdat hij vindt dat hij wordt tegengewerkt. De koning beraadt zich op het ver zoek en zal de bemiddelaar maan dag opnieuw ontvangen. Volgens analisten wacht de vorst mogelijk met het ontslag omdat hij enigs zins radeloos zou zijn. Met het ver trek van Vande Lanotte loopt de zoveelste poging spaak om tot een nieuwe regering te komen na de Verkiezingen van 23 juni. Vande Lanotte zag zich woensdaga vond geconfronteerd met afwijzen de reacties op zijn voorstellen voor een staatshervorming, die samen hangt met de vorming van een re gering. De sociaal-democraat had eerder laten weten dat zijn nota het uitgangspunt moest zijn voor onderhandelingen. Hij liet door schemeren de tekst niet te willen aanpassen. De grootste Belgische partij, de Vlaamse-nationalistische N-VA, maar ook de Vlaamse christen-de mocraten stelden echter dat de voorstellen nog voor hervatting van het overleg zouden moeten worden veranderd. Zij spraken over 'fundamentele opmerkingen over de inhoud' en 'essentiële' bij sturingen. Vande Lanotte constateerde gister avond 'onvoldoende bereidheid om aan tafel te komen' en vooruit gang te boeken. Hij benadrukte dat voor een werkzame oplossing elke partij belangrijke concessies zal moeten doen. „Men kan een paard wel in het water trekken, maar niet dwingen dat het drinkt", citeerde de bemiddelaar een Engels spreekwoord. Vijf andere partijen, waaronder de drie Franstalige, waren wel bereid om op basis van de tekst aan on derhandelingen te beginnen. ter echter beetje bij beetje. Het vui le water dat de staat teistert, zit vol giftige slangen, krokodillen, brok stukken en uitwerpselen. Hulpver leners die soms tot aan hun nek in het water staan lopen daardoor een groot gezondheidsrisico. De burgemeester van Rockhampton heeft daarom besloten „volledig onverantwoordelijke" inwoners geen hulpgoederen meer te brengen. In de stad weigeren som migen hun huis te verlaten. Daar mee dwingen ze de hulpverleners hen met gevaar voor eigen leven voedsel en medicijnen te brengen. WILLEMSTAD - Curasao wil in 2011 het aantal gevallen van dengue, of wel knokkelkoorts, drastisch beper ken. Dat heeft de Curacaose minister van Volksgezondheid Jacinta Con- stancia gisteren aangekondigd. Het eiland registreerde in 2010 een recordaantal van meer dan acht honderd besmettingen. Eén per soon overleed afgelopen jaar aan de ziekte. Normaliter zijn er rond de tweehonderd meldingen per jaar. Een van de oorzaken voor de stijging is dat vorig jaar veel meer regen viel dan gebruikelijk op Cu rasao. Stilstaand water biedt broed plaatsen voor muggen die dengue kunnen overbrengen. Constancia kondigde aan dat naast gebruikelijke voorlichting ook met huisbezoeken en jingles van popu laire muziek de bevolking meer wordt betrokken bij de bestrijding. „Mensen moeten zelf ook ervoor zorgen dat er geen bakken of pak jes met stilstaand water in de tuin blijven staan. Als iedereen een bij drage levert, kunnen we de ziekte verslaan", aldus de minister. in een handomdraai laat omtove ren tot een disco, met geluidsappa ratuur ter waarde van ruim 60.000 euro. Dat is niet alles. Als Diddy genoeg heeft van zijn gymzaal, kan hij via zijn opblaasbare zee-trampoline op zijn gemotoriseerde surfplank springen om naar zijn James Bond- achtige onderwaterbob te snellen. Als hij is uitgespeeld kan hij een aromadouche nemen. Mocht P. Diddy hartproblemen krijgen bij het zien van de rekening, dan is dat geen probleem. Onder de veer- tienkoppige bemanning van het schip bevindt zich een verpleeg kundige. JUWELEN ZILVER Herengracht 74 4331 PX Middelburg Tel. 0118 - 650 680 www.zeeuwsveilinghuis.nl info@zeeuwsveilinghuis.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 9