81 buitenland Hongarije wil mediawet aanpassen r 'Gelukkig nam de Heer niet mijn stem' ONE/11 Protest in Algerije om voedselprijzen Opgepakt om 'spioneergebit' Angstige kerst voor kopten in Egypte Commissie: olieramp kan weer gebeuren Driekoningen in Litouwen vrijdag 7 januari 2011 Lorella Zanardo komt in opstand tegen Italiaanse tv-zenders waar vrouwen vooral als sekssymbool fungeren. „Men denkt: de tv bekritiseer je niet, die is van Hem, Berlusconi." mmwssmmsmmmtmm Bas Mesters interviewde Zanardo voor One11, de site met verhalen over mensen die op hun eigen ma nier naar oplossingen zoeken. i zie onze website:buitenland BOEDAPEST - De kersverse EU-voor- zitter Hongarije is bereid de om streden mediawet af te zwakken, nog geen week nadat de regels van kracht werden. Als de EU daar om vraagt, past het land de wet aan. „We zijn deel van de EU, er zijn spelregels", zei premier Viktor Or ban gisteren. Hij deed de handreiking op zijn eerste persconferentie als voorzit ter van de Europese Unie. De Hon gaarse periode aan het Europese roer is door alle ophef slecht be gonnen, erkende de premier. Toch blijft hij achter het principe van de wet staan. De regels zijn volgens Orban ge heel in lijn met vergelijkbare wet ten in andere EU-lidstaten. „Als deze versie van de Hongaarse me diawet moet worden aangepast, dan moeten de mediawetten in Frankrijk, Duitsland en Denemar ken ook worden veranderd", stel de de conservatieve premier. Hongarije heeft met de nieuwe re gels een machtig overheidsorgaan in het leven geroepen, de Nationa le Media en Communicatie Autori teit (NMHH). Die raad moet erop toezien dat media wereldwijd 'mo reel' en 'objectief berichten over Hongarije. Radiostations en televisiezenders die de regels overtreden, kunnen een boete van maximaal 200 mil joen forint (bijna 725.000 euro) krijgen. Kranten, tijdschriften en websites riskeren een lagere boete, van omgerekend ruim 90.000 eu ro. De belangrijkste leden van de raad zijn echter trouwe bondgenoten van premier Orban. Tegenstanders zien het orgaan dan ook vooral als een manier om criti ci van de regering de mond te snoeren. De mediawet is internationaal fel bekritiseerd. De Luxemburgse mi nister van Buitenlandse Zaken Jean Asselborn vroeg zich onlangs openlijk af of Hongarije de EU hoort te leiden. Duitsland drong er bij Orban op aan de mediawet te veranderen om 'grondrechten te waarborgen'. Frankrijk noemde de Hongaarse regels onverenigbaar met Europese regels over persvrij heid. Neelie Kroes, vice-voorzitter van de Europese Commissie, heeft Boe dapest om opheldering gevraagd. Ze betwijfelde onder meer of de NMHH wel onafhankelijk is. De sociaal-democratische fractie_ in het Europees Parlement scherm-' de gisteren met sancties tegen Hongarije. Zo zou het land zijn stemrecht in de Europese Unie kunnen kwijtraken. Die 'overhaaste en onnodige' kri tiek wees Orban gisteren van de hand. Volgens de premier is het niet aan Fransen of Duitsers om te bepalen of de Hongaarse media wet in strijd is met Europese re gels. „De EU beslist", aldus Orban. Hij voegde eraan toe: „Hongarije zal elke EU-procedure accepteren. Als komt vast te staan dat we ver keerd zitten, aanvaarden we dat en passen we de regels aan." ALGIERS Rellende jongeren hebben gisteren in de Algerijnse hoofdstad Algiers brandjes gesticht, straatlantaarns in elkaar getrapt en winkels geplun derd. Het was de tweede dag op rij dat in Algiers jongeren op roof tocht gingen uit protest tegen de hoge voedselprijzen en de chroni sche werkloosheid. Helikopters cir kelden boven de wijk Bab el-Oued, winkels sloten eerder hun deuren en veiligheidstroepen sloten stra ten af. TEHERAN Iran houdt een Amerikaanse vrouw gevangen omdat zij illegaal het land zou zijn ingereisd met spionage-apparatuur die was ver borgen in haar gebit. De 55-jarige Hal Talayan zou een week geleden zijn aangehouden bij de grens met Armenië. Ze bleek geen visum te hebben. In haar gebit zou een mi crofoon of een ander apparaatje zijn aangetroffen, dat kan worden gebruikt voor spionagedoeleinden. CAIRO De vrees voor nieuwe aanslagen op koptïsche kerken in Egypte heeft er toe geleid dat meer dan 70.000 agenten gisteren bij de viering van Kerstmis door kopten zijn ingezet om de veiligheid van hun kerken te garanderen. Tijdens de kerstvie ringen mochten geen auto's voor de kerken worden geparkeerd. Ook stonden er gepantserde voertuigen bij de gebedshuizen. Explosieven- experts waren stand-by. NEW ORLEANS Rampen zoals met boorplatform Deepwater Horizon in de Golf van Mexico kunnen weer plaatsvinden als er geen grondige hervormingen in de olie-industrie worden doorge voerd. Dat blijkt uit Amerikaans onderzoek door een presidentiële commissie. Bij beslissingen nam niemand van oliemaatschappij BP de risico's in ogenschouw die op traden. „Dé kernoorzaken zijn sys tematisch", aldus het verslag. VILNIUS - Deze Litouwers zijn verkleed als de Drie Koningen. Zij waren gis- vieren christenen het bezoek van drie koningen, ook drie Wijzen genoemd, teravond te zien op het plein voor de kathedraal van Vilnius. Het feest van aan het kind Jezus in Bethlehem. De oosters-orthodoxe christenen vieren Driekoningen werd in een groot deel van de wereld gevierd. Op deze dag op deze dag de doop van Jezus. foto Mindaugas Kulbïs/AP COLUMBUS - Het is de Amerikaan se Droom. Ted Williams uit Co lumbus (Ohio) is al jaren dakloos én sinds kort een internetsensatie. De inmiddels wereldberoemde 53-jarige zwerver, vader van negen kinderen en 'veel kleinkinderen', scharrelde over straat toen een ver slaggever hem opmerkte. Williams droeg een kartonnen bordje met daarop de tekst dat hij een 'door God gegeven stem' heeft. De reporter maakte een film pje waarop Williams voor een dol lar vocale kunstjes liet horen. Sinds het filmpje op internet te rechtkwam, is er een ware media- gekte losgebroken rond de daklo ze. Binnen een mum van tijd was het filmpje door miljoenen men sen bekeken, tv- en radiozenders staan in de rij om hem te strikken voor een interview. Wildvreem den begonnen met inzamelingsac ties voor hun knuffelzwerver, en ook zijn hem inmiddels tal van baantjes aangeboden. Zijn tent kan hij ook verlaten: een huis is hem toegezegd. De Cleveland Cavaliers, een profes sioneel basketbalteam wil hem full time inhuren als omroeper. „We geloven in het geven van een twee de kans", aldus één van de bazen van de Cavaliers. Ook andere be drijven staan te popelen de man te gebruiken als stem voor films, commercials of documentaires en tevens uit te melken als mooie pu bliciteitsstunt. Ted Williams. Zijn stem is sinds kort een internetsensatie. foto CPD In een interview vertelde de al ste vig gerestylede Williams hoe hij in 3996 begon met drinken en drugs. Hij werkte naar eigen zeggen als dj bij een jazzstation, maar werd ont slagen omdat hij steeds te laat kwam. „Keer op keer was ik clean en dan ging het weer fout. Maar de Heer heeft mijn stem gelukkig niet weggenomen." Uiteindelijk lukte het hem toch om af te kicken, al leefde hij nog steeds op straat. Maar nu is heel Amerika in de ban van de man met de zoetgevooisde stem. Het filmpje heeft zijn leven in één klap veranderd. „Dit is ongelooflijk, ik voel me net Susan Boyle. Ik ben vooral blij voor mijn moeder. Zij is 90 jaar en is me altijd blijven steu nen. Vooral voor haar wil ik sla gen", aldus Williams. zie onze website:buitenland Beelden van de Amerikaanse zwèrver met de gouden stem.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8