41 binnenland Bendes zonder bazen GroenLinks raadpleegt leden over plan trainingsmissie Afghanistan 'Nederland betaalt terugkeer Bosniërs' ROSADA FACTORY OUTLET EUROPOL Cybercriminaliteit kent geen duidelijke leiders Jackpotwinnaar leeft al een week als een zombie' NU TOT WEL 70% EXTRA KORTING OP DE OUTLETPRIJZEN Gooier waxinelichthouder komt niet rosada vrijdag 7 januari 2011 Europol presenteert vandaag rapport over verschillende on derdelen en omvang van cy bercriminaliteit. Persoonlijke gegevens illegaal verhandeld. Gegevens worden gebruikt om bankrekeningen te kraken. DEN HAAG - Creditcardgegevens, toegang tot e-mailaccounts, na men, geboortedata, bankgegevens. Internetcriminelen hebben veel geld over voor dit soort informa tie. In de ondergrondse economie van cybercriminelen doet een e-mailadres al gauw 9 euro, infor matie over een bankrekening 7,50 tot 95 euro en creditcardgegevens rond de 23 euro. Dat heeft de Euro pese politieorganisatie Europol gis teren gemeld. De totale omvang van deze illegale ondergrondse economie is volgens Europol momenteel niet te meten. Wel maakte antivirusbouwer Mc Afee eerder al duidelijk dat bedrij ven wereldwijd jaarlijks voor onge veer 750 miljard dollar schade Tij den door internetcriminaliteit. Europol heeft een rapport ge maakt over de verschillende aspec ten van cybercriminaliteit en de omvang ervan, dat vandaag wordt gepubliceerd. In dit rapport komt Europol met onder meer aanbeve lingen voor samenwerking door Europese politie- en justitiedien sten. Zo zouden kennis en infor matie die over cybercriminaliteit worden verzameld, centraal moe ten worden gecoördineerd. Criminelen gebruiken gestolen per soonlijke en financiële informatie bijvoorbeeld om toegang tot bank rekeningen te krijgen. Ze hebben interesse in namen, adressen, sofi- nummers en geboortedata omdat ze daarmee onder meer databases kunnen hacken, vertelt Europol. Daartoe is een hele infrastructuur van programmeurs, hackers, web- hosts en geleaste netwerken van duizenden computers opgezet. Kenmerkend voor de illegale digi tale economie is dat er geen duide lijke leiders zijn, zegt Europol. De leden van criminele organisaties op internet kennen elkaar meestal alleen online en communiceren met elkaar via forums. Deze fo rums zijn dan ook van essentieel belang voor cybercriminelen, bij voorbeeld om nieuwe leden te re kruteren, hen op te leiden en sa men te werken aan projecten. De cybercriminelen rekruteren nieu welingen met behulp van websites van uitzendbureaus en via sociale netwerksites. DEN HAAG - GroenLinks wil volgen de week ledenberaad houden over de mogelijke steun van de partij aan een trainingsmissie in Afgha nistan. Het kabinet heeft waar schijnlijk de steun van oppositie partij nodig om een Kamermeer derheid te vergaren voor een nieu we militaire missie. Partijvoorzitter Henk Nijhof beves tigt dat er plannen zijn voor 'een discussiebijeenkomst'. „Uiteinde lijk moet de fractie zelf de beslis sing nemen, maar het is goed dat de Kamerleden weten wat er leeft binnen de partij." Eerder deze week bleek dat de re gering overweegt om een 350 man sterke missie van trainers en mili taire begeleiders naar de provincie Kunduz te sturen. Ook blijven vier Fiö's en 120 man ondersteunend personeel in Afghanistan. GroenLinks speelt een sleutelrol in het debat over de missie. Het kabi net kan niet rekenen op de steun van gedoogpartner PW. De groot ste oppositiepartij, de PvdA, neigt er sterk naar om tegen te stem men. Premier Mark Rutte heeft daardoor de hulp nodig van par tijen als GroenLinks, D66, Christe nunie en de SGP. Vooral bij GroenLinks zijn de twijfels groot. De partij staat onder druk van een kritische achterban. De twee grootste politievakbon den, de ACP en de NPB, reageren verdeeld. De Nederlandse Politie Bond vindt dat de Afghaanse agen ten in opleiding niet door politie mensen, maar door de Koninklijke Marechaussee moeten worden ge schoold. „Dat zijn tenslotte ook militairen", zegt NPB-voorzitter Han Busker. Zijn collega Gerrit van de Kamp van de christelijke politiebond ACP wil nog niet zo ver gaan. „Het lijkt me niet dat de Marechaussee daar alles moet op knappen. Het herstellen van civie le politiestructuren moet je door reguliere politiemensen laten doen", aldus Van de Kamp. wapenveld - De Lotto Jackpot van acht miljoen euro is op Eerste Kerstdag gewonnen door een man uit Wapenveld. „Toen ik het hoor de heb ik de hele avond voor me uit zitten staren", reageert de ge lukkige winnaar. De man speelt al jaren automatisch mee met Lotto met de combinatie 7-13-17-23-27-37 en de kleur rood. „Ik leef al een week als een zombie. Ik droom er ook over, bijvoorbeeld hoe de nieu we keuken eruit komt te zien. Ik heb wel gelijk een nieuwe auto voor mijn vriendin en mezelf be steld." De gelukkige winnaar weet voor een groot deel van zijn prijs al een goede bestemming: de bouw van een nieuw huis. „Verder heb ik genoeg mensen om voor te zorgen en ga ik dit jaar trouwen." ZAGREB - Nederland wil Bosnische vluchtelingen van 45 jaar en ouder, die terugkeren naar Bosnië-Herzegovina, levenslang een maandelijkse toelage van 470 euro geven. Een echtpaar heeft recht op 670 euro. Ook de reiskosten zouden worden vergoed. Dat meldde een Kroati sche televisiezender woensdag. Sa rajevo laat weten uit Nederland een officieel bericht daarover te hebben ontvangen. In Nederland wonen ruim 30.000 vluchtelingen uit Bosnië, die tijdens de burger oorlog in de jaren negentig zijn ge vlucht. Het ministerie van Binnen landse Zaken in Den Haag zegt dat de regeling al langer bestaat, ook voor migranten uit allerlei andere landen. Het kabinet besloot in 2009 de voorwaarden aan te pas sen. Zo gaat de regeling alleen gel den voor migranten van de eerste generatie en niet meer voor hun kinderen. De leeftijdsgrens voor een maandelijkse uitkering gaat omhoog van 45 naar 55 jaar en een migrant die terug wil naar het vaderland moet acht jaar legaal in Nederland hebben verbleven. Nu is dat nog drie jaar. PAUL KUSTERS SALE Rosada 70 I 4703 TB Roosendaal I Maandag t/m zondag open van 10:00 tot 18:00 uur DEN HAAG - De Haagse rechtbank wachtte gisteren tevergeefs op de man die tijdens Prinsjesdag een waxinelichthouder naar de Gouden Koets had gegooid. De man weiger de de 'ranzige kleding' aan te trek- !,m mms www.rosada.nl 60 winkels op één toplocatie 30 min vanaf rotterdam 20 min vanaf breda 35 min vanaf tilburg factory outlet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 4