Goes weigert vergunning puinbreker Tijdelijke wijk voor 30c 181 zeeland Uitbreiding Choorhoek een stapje dichterbij wttmmm Periodiek overleg gemeenten met Raad van Bestuur ziekenhuis SCHONE VISOLIE ONMISBAAR VOOR EEN GOEDE GEZONDHEID DF.RODF, ItT PILAREN vrijdag 7 januari 2011 EINDEWECE B en W: 'Overlast te groot' door Luc Oggel EINDEWECE - Harten Grondverzet Htiurbedrijfin Eindewege krijgt geen vergunning voor een puinbre ker aan de Noordweegseweg. Het Goese college van burgemeester en wethouders is er niet van over tuigd dat de overlast van de instal latie beperkt zal blijven, zoals Emiel Harten van het bedrijf be weert. Omwonenden van het bedrijf dienden in april vorig jaar 45 ziens wijzen in tegen de vergunning, die Goes toen nog voornemens was af te geven. Zij vreesden voor lawaai en stof. Vooruitlopend op een nieuw bestemmingsplan voor het bedrijventerrein wilde Goes ont heffing verlenen voor de installa tie, maar het college komt daar nu toch op terug. Het zwicht voor de argumenten van de omwonenden, die stellen dat het apparaat van 's ochtends tot 's avonds aan zal door Luc Oggel KRUININGEN - Op aandringen van de Zeeuwse gemeenten is een pe riodiek overleg ingevoerd tussen de gemeentebesturen en de direc tie van het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis (ADRZ). Aanleiding is de zorgen die leven over de finan ciële situatie en de toekomst van het ziekenhuis. Dat antwoordt het Reimerswaalse college aan de CDA-fractie in de gemeente. Volgens B en W zijn de zorgen in een recent overleg met Advertentie Vandaag de dag zijn wetenschappers en de gezondheidsraad het er over eens dat vette vis, met de Omega-3 vetzuren EPA en DHA essentieel is, en voor volwassenen 450 mg per dag noodzakelijk is voor een gezonde levensstijl. Om deze aanbeveling te halen is gebruik van twee maal per week een portie vette vis zoals haring, makreel of zalm belangrijk voor uw gezondheid. De Omega 3 vetzuren hebben talrijke belangrijke functies voor uw lichaam en is onmisbaar als bouwsteen voor celwanden, zenuwen en darm weefsel. Visolie zorgt voor de viscositeit van het bloed en draagt zo bij aan een juiste balans voor uw cholesterol huishouding en goede bloeddruk. Daarnaast speelt Visolie een eminente rol als grondstof voor aanmaak van hormoonachtige stoffen, (prostaglandine),die helpen om vele processen in het lichaam te reguleren zoals gewrichtsontstekingen, gezonde huid, menstruatie en overgangsklach ten. Het DHA gehalte bepaalt de kwaliteit van de Visolie omdat deze stof uitsluitend via natuurlijke algenvoeding in de Visolie terecht komt. DHA als voedingsbron wordt extra aanbevolen tijdens de zwanger schap voor de groei van hersenen van de foetus en is onmisbaar voor de betere cognitieve eigenschappen van kinderen en volwassenen. In plaats van vis is een aanvulling EPA DHA in de vorm van visolie capsules aan te raden. Visolie van De Rode Pilaren is uitgebreid getest op zuiverheid en heeft als enig product in Nederland een zuiverheids goedkeuring van Nederlands Zekerheidssysteem Voedingssupplementen Topsport (NZVT). tekst Peter Cruijs rê tra 'féruUdetty GOES, Lombardstraat 6. Tel. 0113-250515 www.derodepilaren.nl staan. Ook zijn ze beducht voor stof! Emiel Harten heeft altijd gezegd dat de puinbreker, die de afmetin gen heeft van een heftruck, bin nen de milieunormen blijft. „Ik denk dat het geluid van de trein de puinbreker zal overstemmen", zei hij destijds. Ook gaf hij aan het puin goed nat te zullen houden, zodat er geen stof richting de wo ningen waait. De gemeente heeft overigens al eens metingen verricht, waaruit bleek dat de puinbreker voldoet aan de geluidsnormen. Burgemeester René Verhulst gaat er vanuit dat Harten in beroep zal gaan tegen de weigering van de vergunning. Harten wilde gisteren niet al te diep op de kwestie ingaan, maar liet wel weten dat de zaak inder daad bij de rechter ligt. „De ge meente heeft niet naar behoren ge handeld, de vergunning is afgewe zen op ongeldige gronden." de Raad van Bestuur kenbaar ge maakt Doel van de toekomstige overleggen is om tot een 'structure le oplossing te komen en om de continuïteit van de basiszieken huiszorg in de regio te waarbor gen'. B en W in Reimerswaal zijn be zorgd over de trend van specialis ten die overstappen naar zelfstan dige klinieken, omdat de kans be staat dat het de basisziekenhuis zorg 'van binnenuit uitholt'. Desal niettemin zijn gespecialiseerde kli nieken welkom in de gemeente. door Mieke van der Jagt Het heeft nog het meeste weg van een naoorlogswijkje met duplexwoningen: het fonkelnieuwe Asielzoekerscentrum (AZC) in Goes. Aan de woonblokken, rijtjes huizen met twee woonlagen, zie je niet af dat ze semi-permanent zijn. Het COA, het centrale orgaan voor de opvang van asielzoekers in Nederland, mag dan bezig zijn de laatste puntjes op de i van de nieuwbouw te zetten; over vijf jaar moet er in Goes op een ande re plaats een nieuw AZC zijn. Bert Timmerman, die het AZC Goes gaat leiden, liet gisteren enke le vertegenwoordigers van omlig gende bedrijven zien hoe de op vang van vluchtelingen uit de hele wereld zal gebeuren. De asielzoekers zullen met hoog uit acht mensen in een apparte ment worden gehuisvest. Daar zijn vier slaapkamers met elk twee bedden. In enkele appartementen zijn ook eenpersoons slaapkamers om mensen te kunnen opvangen met eventuele psychische proble men. Voor lichamelijk gehandicap ten zijn er zes kamers beschikbaar. De asielzoekers delen in het appar tement een douche, wc, een keu kentje en een kleine huiskamer. In elk appartement staan een wasma chine en een droger. De mensen die vanaf volgende week in Goes komen wonen, kun nen overal vandaan komen. Bert Timmerman, afkomstig van het AZC Middelburg, verwacht men sen uit Afghanistan, Somalië en Irak. „Dat is waar de grootste groe pen momenteel vandaan komen. Maar er komen ook mensen uit China: Oeigoeren, en uit andere delen van centraal Azië en Afrika. Het ziet er nu onrustig uit in Ivoor kust. Best kans dat Ivorianen ook de benen nemen." Wie de eerste bewoners zullen zijn, is onduidelijk want ze zullen allemaal direct uit de eerste op vang komen. „Dat wil zeggen dat ze nog maar hooguit een maand in Nederland zijn en dus geen woord Nederlands spreken. Het is belangrijk dat wij ze hier zo snel mogelijk wegwijs maken." Dat gaat gebeuren in het gemeen schapsgebouw, dat apart van het woonterrein, buiten de hekken staat In het gebouw is een recrea MEEST GELEZEN 1Leo de Kraker vindt droombaan 2. VOF zet bouw Goese Schans door 3. Calvijn College begint gymnasium DE STELLING Reageer op de stelling 'Bouw Goese Schans moet doorgaan' op www.pzc.nl/bevelanden. STUUR TIPS NAAR bevelanden@pzc.nl Bekijk PZC-video's (meer dan 1800) op www.pzc.nl/video tieruimte, een internetcafé, een speelzaal voor de kinderen en twee leslokalen. Daar worden aller eerst taallessen gegeven. Verder krijgen de asielzoekers het begin van een inburgeringscursus: hoe werkt de gezondheidszorg, hoe verlopen asielprocedures, waar gaan de kinderen naar school en hoe kom je in Nederland aan werk? Op een paar van die vragen wil den ook de belangstellenden don derdag wel een antwoord en Bert Timmerman kon dat geven. Voor de basisschoolleerlingen wordt in Goes nog een school gezocht die zal worden uitgerust met extra middelen om de kinderen zo snel mogelijk in het reguliere onder wijs te krijgen. Scholengemeen schap Nehalennia in Middelburg heeft al zo'n voorziening voor het voortgezet onderwijs en daar gaan de Goese pubers uit het AZC dan ook met de trein naartoe. Een klein deel van de mensen dat in Goes komt wonen, heeft al een vluchtelingenstatus of een tijdelij ke verblijfsvergunning. Die men sen mogen direct en zonder restric ties de arbeidsmarkt op. Degenen die de asielprocedure nog moeten beginnen of een uitspraak afwach ten, mogen 24 weken aaneengeslo ten werken. De verdiensten wor den op hun bijstandsuitkering ge kort. De laatste hand wordt momenteel gelegd aan de aankleding en uitrus ting, het plaatsen van speeltoestel len, beplanting en het terugplaat sen van hekken bij de Stoomtrein Goes Borsele. Bij de bedrijven leef den geen grote zorgen om de komst van vluchtelingen. De zor gen die er waren, konden worden weggenomen. Taferelen als in de jaren tachtig, toen asielzoekers wer den opgevangen in het voormalige Bergzicht-zïekenhuis, zijn niet te verwachten, daarvoor heeft het COA inmiddels genoeg ervaring opgedaan. Doordat maar acht men sen in een appartement zullen wo nen, kunnen botsingen tussen cul turen worden voorkomen. Ook de veiligheid is voldoende gewaar borgd. Dag en nacht zijn minstens drie mensen aanwezig voor bege leiding en bewaking. De bewoners kunnen gaan en staan waar ze wil len, maar bezoek wordt gecontro leerd. Minister Gerd Leers (immi gratie en asiel) komt het centrum binnenkort officieel openen. jl AZC-Goes In het nieuwe asielzoekerscentrum kunnen 300 mensen worden opge vangen. De 40 appartementen zijn elk in gericht voor 8 personen met 4 tweepersoons slaapkamers, een kleine gemeenschappelijke ruimte, een keukentje en een douchecel, waarin een wasmachine en een dro ger staan. De 6 woongebouwen met 2 woon lagen elk, zijn semi-permanent. In principe gebouwd voor 5 jaar. In Goes komen mensen van wie de procedure nog niet is opgestart of van wie al bekend is dat ze een ver blijfsvergunning krijgen. De mees ten zijn een maand in Nederland. door Lilian Dominicus WEMELDINGE - De gemeente Kapel- Ie heeft weer hoop dat ze binnen kort grond kan aankopen voor de uitbreiding van industrieterrein Choorhoek in Wemeldinge. Er zit schot in het geschil tussen de gemeente en de grondeigenaar, de familie Van der Laken, meldde wethouder Jon Herselman (WD, bedrijfsterreinen) gisteren. Het advies van de Raad van State om een mediationtraject te volgen is in gang gezet. Dat heeft erin ge resulteerd dat de partijen aan de ta fel zijn gaan zitten om te praten over het aankoopbedrag. „Simpel gezegd verschilt de vraag prijs van de grondeigenaren met dat wat de gemeente ervoor zou willen betalen", zegt Herselman. „In principe zouden we de Choor hoek ook kunnen uitbreiden zon der de grond van de familie Van der Laken. Maar dan moeten we met geluidschermen gaan werken. Dat doen we liever niet." Bewoner Leo van der Laken zegt geen commentaar te willen leve ren. „Dat is zo afgesproken in het mediationtraject. Ik hoop dat we zo snel mogelijk een einde aan dit conflict kunnen maken." De gemeente wil uitbreiden om dat het huidige Choorhoek vol is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 48