etten in Collalbo sport 127 Nu Kramer ontbreekt, is goud plots mogelijk Ploeg van Hoogerland naar Tour de France vrijdag 7 januari 2011 'Het was doodstil, toen wist ik wel genoeg. Dat moment was wel het ergste.' Ireen Wüst over haar finish bij het EK in 2007 door Johan Stobbe COLLALBO - Nee, heel vaak denkt Ireen Wüst niet meer terug aan de veertiende januari van het jaar 2007. Maar de slechte film van die dag speelde zich deze week toch weer even in het hoofd van de 24-jarige Brabantse af Terug op de onoverdekte baan in het Italiaanse bergdorp ontkwam ze niet aan de herinneringen van vier jaar gele den. Destijds verspeelde Wüst op de 5 kilometer een titel die haar niet meer kon ontgaan. „Van de teleur stellingen staat deze op één", zegt ze nu. „Het was mijn eerste grote tegenslag. Daarna heb ik ook niet meer zo in tranen voor de camera gestaan." Samen met Sven Kramer stond Wüst al voordat de laatste afstand was verreden de NOS te woord. Beide jonkies blikten vast vooruit op hun naderende eerste Europese titels. „Een van de dingen die ik die dag geleerd heb, is dat je nooit moet juichen voordat je geschaatst hebt", concludeert Wüst. De veili ge marge van veertien seconden op de Tsjechische Martina Sabliko- va bleek uiteindelijk toch niet ge noeg. Ireen Wüst was de laatste Aanvankelijk leek er niets aan de hand. „Ik was best wel zenuwach tig voor die vijf küometer", blikt ze terug. „Maar ik had er ook veel zin in. Tot drie kilometer ging het eigenlijk supergoed. Ik lag nog voor op het schema. Maar ineens was het pats boem afgelopen. Het was geen sluipmoordenaar waar ik elk rondje nog tegen kon vechten." Wüst stond geparkeerd, kwam nauwelijks meer vooruit. De kort daarvoor nog juichende Nederlanders op de tribune wer den stiller en stiller. Ze hielden hun adem in. Op het ijs ploeterde de twintigjarige Brabantse voort. Haar coach Gerard Kemkers zag dat zijn pupil een 'vastloper' had. Iets wat haar nog nooit eerder was overkomen en sindsdien ook niet meer is gebeurd. Wüst was niet in staat om te scha kelen naar een andere slag. Een slag die haar misschien wel bin nen de veilige marge had gehou den. „Ik ben nu vier jaar ouder, heb meer ervaring. Nu kan ik dat wel. Ik denk niet dat het me nog eens zal overkomen, maar zeg nooit nooit." De martelgang op het ijs ging door. „Mijn hoofd was drie meter verder dan mijn benen. Ik dacht nog: ga schaatsen. Maar het leek Ireen Wüst is de laatste Nederlandse schaatsster die de Europese titel veroverde. Ze deed dat in 2008. Vóór haar was Tonny de Jong in 1999 de laatste. Bij de mannen heersen de Nederlanders al jaren. jaar mannen vrouwen 2010 Sven Kramer Martina Sablikova 2009 Sven Kramer Claudia Pechstein 2008 Sven Kramer Ireen Wüst 2007 Sven Kramer Martina Sablikova 2006 Enrico Fabris Claudia Pechstein 2005 Jochem Uytdehaage Anni Friesinger 2004 Mark Tuitert Anni Friesinger 2003 Gianni Romme Anni Friesinger 2002 Jochem Uytdehaage Anni Friesinger 2001 Dimitri Sjepel Gunda Niemann door Thijs Smeenk niet meer op schaatsen." Wüst hoorde haar ploeggenoten schreeu wen langs de kant. De aanmoedi gingen sorteerden geen effect. „Ik kon gewoon niet harder. De laatste ronden was het hopen dat ik op tijd bij de finish was. Ik was volle bak alles uit mijn lichaam aan het persen." Het scorebord gaf langzamere en langzamere rondjes aan. Met het ingaan van de laatste ronde was het nog altijd spannend. Wel of geen Europese kroon. Zelf .was Wüst daar al lang niet meer mee bezig. „Het laatste rondje was ik al leen aan het doodgaan." Toen ze over de streep kwam, realiseerde zich wat er was gebeurd. „Het was doodstil, toen wist ik wel genoeg. Dat moment was wel het ergste." In de volgende bocht plofte Wüst neer op een lege stoel. „In mijn eentje heb ik daar gezeten. Voor mijn gevoel wel een half uur, maar misschien was het maar een halve minuut. Gerard wist ook niet zo goed wat hij moest zeggen." Uit eindelijk zocht ze met haar broer een stil plekje op om de deceptie te verwerken. Lang bleef Wüst niet treuren. Er was nog genoeg te winnen in het seizoen. Een week later stond het WK sprint op het programma. Weer tweede, maar nu voelde dat als een overwinning. Het WK all round leverde vervolgens de we reldtitel op en bij het WK afstan den volgden nog twee mondiale kronen. Ze liet zien dat de neder laag in de Dolomieten slechts een incident was. Toch zitten er nog wel wat revan- chegevoelens in het lijf van de tweevoudig olympisch kampioe ne. „Ia, ik heb hier nog wel wat recht te zetten. Collalbo is nu het toernooi waar Ireen Wüst tweede werd en het moet de plek worden waar Ireen Wüst Europees kam pioen werd." COLLALBO - Veel schaatsers in Col lalbo moeten deze dagen wennen aan de nieuwe situatie. Nu Sven Kramer wegens een blessure ont breekt, is zilver voor alle anderen niet meer het hoogst haalbare bij een internationaal allroundkam pioenschap. Havard Bökko, Ivan Skobrev en Enrico Fabris zijn op eens favoriet of kanshebber. Bij afwezigheid van zijn alsmaar winnende ploeggenoot weet Wou ter olde Heuvel, de Nederlands kampioen, opeens alle schijnwer pers op zich gericht. „We hebben een heel rijtje kanshebbers voor het podium", kijkt Olde Heuvel vooruit naar het EK, dat vandaag op de buitenbaan in het Italiaanse bergdorp begint. „Dat is wel leuk." Fabris was vijf jaar geleden de laat ste winnaar van de EK voordat Sven Kramer de macht overnam. De 24-jarige Fries won in 2007, 2008, 2009 en 2010 zowel de EK als de WK. In Collalbo doen de schaatsers er in hun 'nieuwe situa tie' alles aan om de druk bij ande ren neer te leggen. Bökko wil zich zelf niet als favoriet bestempelen, Skobrev en Fabris evenmin. Olde Heuvel zei zelf na zijn zege bij de NK al dat rijders als Bökko en Skobrev niet bang zouden wor den wanneer ze zijn tijden onder ogen kregen. „De druk voor mij is - net zo groot als bij de NK", aldus Olde Heuvel. „Voor mij voelt het nu niet heel anders. Ik lijd niet on der het feit dat ik nu in de schijn werpers sta. En Bökko heeft ook al zoveel grote wedstrijden gereden. Hij voelt die druk en stress niet meer, denk ik." Olde Heuvel is sinds lange tijd weer volledig fit. Bij de NK toonde hij vorige week zijn goede vorm door op de 10 kilometer zijn per soonlijke record te verbeteren. „Ik voel me fitter en beter dan voor heen", legt hij uit. „Dit jaar draaien we een heel ander traject met andere schema's. We trainen in een ander ritme." De komst van assistent-trainer Bart Veldkamp is volgens de 24-ja- rige Tukker in dat opzicht belang rijk geweest. Olde Heuvel ging vo- Wouter Olde Heuvel rig seizoen in trainingen altijd door, ook als hij eigenlijk niet meer kon. Hij wilde hoe dan ook mee in het ritme van mannen als Kramer en de inmiddels gestopte schaatsers Erben Wennemars en Carl Verheijen. „Ik wilde me niet laten kennen. Ik dacht: meer is be ter. Maar dat is niet altijd verstan dig. Zeker niet als je knie kapot is", legt Olde Heuvel uit. „Nu neem ik sneller gas terug als ik iets voel." EK in Collalbo Het EK allround was aanvankelijk toegewezen aan het Oostenrijkse Innsbruck, maar in februari vorig jaar gaf het de organisatie terug omdat het de financiën niet rond- kreeg. Collalbo sprong in het gat. De Nederlandse deelname bij de mannen bestaat uit Wouter Olde Heuvel, Jan Blokhuijsen, Koen Ver- weij en Renz Rotteveel. Bij de vrou wen zijn dat Ireen Wüst, Marrit Leenstra, Jorien Voorhuis en Diane Valkenburg. Het programma luidt als volgt: Vandaag: 500 meter en 5000 me ter voor mannen. Zaterdag: 500 meter en 3000 me ter voor vrouwen, 1500 meter voor mannen. Zondag: 1500 meter en 5000 me ter voor vrouwen, 10.000 meter voor mannen. De broers Frank en Andy Schleck (links en rechts op de voorgrond) waren samen met Fabian Cancellara (uiterst links) het stralende middelpunt van de presentatie van de Luxemburgse Leopard-ploeg. foto Christophe Karaba/EPA BREDA - De Nederlandse wieler ploeg Vacansoleil is dit jaar verze kerd van deelname aan de Tour de France. Dat heeft de Tour-directie deze week aan Daan Luijkx, de ma nager van de equipe, laten weten. De ploeg waarin Johnny Hooger land uit Yerseke rijdt, bemachtigde voor dit jaar een plek in de Pro- Tour, de hoogste divisie in het wielrennen, maar verkeerde nog in onzekerheid over startrecht bij de drie grote wielerrondes. „Daar is nu een einde aan gemaakt", al dus Luijkx. De bevestiging dat de Nederlandse ploeg dit jaar aan de Tour de Fran ce mee mag doen, werd met groot gejuich ontvangen. Niet in de laat ste plaats door Luijkx. De vele uren die hij de voorbije jaren in zijn team stopte, zag hij deze week uitbetaald worden in de vorm van een toegangsbewijs tot het groot ste wielerspektakel ter wereld. Voor het eerst in het bestaan van Vacansoleil, dat sinds 2009 deel uit maakt van het peloton. „Het is een heel apart gevoel om te beseffen dat je erbij mag zijn. Dat je nu echt tot de grote jongens behoort." Eind vorig jaar kreeg Luijkx al te horen dat Vacansoleil voor het nieuwe seizoen een licentie zou ontvangen voor de eerste divisie, het allerhoogste niveau. Daarmee was de ploeg verzekerd van deelna me aan alle klassiekers en lag een uitnodiging voor de drie grote ron den in het verschiet. Het werd de ze week nog mooier. Mits vormbe houd wordt getoond, is de door de UCI uitgereikte licentie drie jaar geldig. „Dat houdt in dat wij gedu rende drie jaar aan alle grote ron des mee mogen doen. Geweldig."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 43