Braakman ideale slaapplek voor vele 18 Hoek niet rouwig om sportcampus Goed voorbereid CLUURMUUR Rustende vogels ideaal te bekijken en te volgen vanaf schuilplek aan het water almanak vrijdag 7 januari 2011 Tsgmsmsmgigmism w&mm& m wmmsm mm. Eén van de vele vluchten ganzen die deze weken bij zonsopgang op de wieken gaan om voedsel te zoeken op Vlaamse akkers. door René Hoonhorst Geruime tijd na de dui zenden ganzen, kie zen plukjes kleine zwanen het lucht ruim in Braakman- Noord. Ze komen aarzelend om hoog, stuiteren vaak nog even te rug op het wateroppervlak van de kreek en verheffen zich vervolgens langzaam in de lucht. Wie het tafereeltje waarneemt, snapt niet dat de KLM de zwaan als symbool voor haar vloot heeft gekozen. Statig op de wieken en veelal gracieus landend, zeker. Maar veilig en betrouwbaar bij het opstijgen??? Schrikachtig zijn ze dan weer niet, de paar honderd kleine en de enke le wilde zwanen die in de Braak mankreek overnachten. De lamp van een cameraman, die de dui zenden vogels op de plas in het schemerdonker wat beter in beeld wil hebben, doet hele zwermen ganzen om kwart over acht 's mor gens opvliegen. De zwanen zwem men wel een stukje verder, maar wachten een kwartiertje tot de zon langzaam opkomt, voor ze ver trekken. Ganzen en zwanen, die in meer of minder strakke formaties voor de opkomende zon langsvlie- gen, bieden een prachtig schouw spel. Precies voor dat schitterende schouwspel trommelde boswach ter Peter Maas vertegenwoordigers van de regionale media deze week op om eens te komen kijken bij de gluurmuur aan de doodlopende Braakmanweg in Braakman- Noord. Bij het krieken van de dag, tussen acht en half negen deze week, zijn de duizenden op de kreek ontwakende vogels een lust voor het oog van ornithologen én leken. Tienduizenden ganzen en Tip? redactie@pzc.nl Kleine zwanen kampen vaak met startproblemen, ook na het ontwaken. honderden, vooral, kleine zwanen rusten hier uit na een dagje foera- geren op Vlaamse akkers. „Net over de grens tussen Boekhoute en Watervliet kun je overdag dui zenden watervogels zien eten. Vooral op percelen waar nog aard appels in de grond zitten, die eind vorig jaar niet gerooid konden wor den door de natheid. Ook zijn er nog akkers waar wat maïs of ande re gewasresten staan, waar ganzen en zwanen zich te goed aan doen", weet Maas. De nabijheid van de voed selbronnen maakt de Braakman tot een ideaal rustgebied voor grote aantallen vo gels. Daarvan bivakkeren er veel in de zuidelijke Braakman, vooral ook op de spaarbekkens. Meer nog zoeken de rust van de kreek in noord. De kleine zwaan, die broedt op de Siberische toendra's, voelt zich er net zo thuis als ande re wintergasten. Kolganzen voor op, want van die trekvogel zaten er afgelopen week naar schatting dertigduizend. Brandganzen en vooral grauwe ganzen, die zich zo- Langzaam maar zeker heeft de regen de vuilwitte sneeuwresten doen weg smelten. Maar het dikke winterkleed dat er lag ligt nog vers in het geheu gen van die Zierikzeeënaar die met enige afschuw terug denkt aan natte sneeuw-broekspijpenbijna-valpartij- en en angstwekkend wegglijdende automobielen. En gebrek aan materi aal om die gladheid te bestrijden. De pekel is dan wel van de auto ge wassen en het platte dak bevrijd van dikke sneeuwlost, Koning Winter is nog niet uitgeregeerd, zo redeneert de man. Dus is onder meer de huis houdelijke zoutvoorraad aangevuld. De nieuwste aanwinst staat pontifi caal glimmend in de weg in de hal: een heuse sneeuwschuiver. De man is nu echt klaar voor de winter... door Eugène Verstraeten HOEK - Voetbalvereniging HSV Hoek is er niet rouwig om dat de gemeente Terneuzen het idee voor de ontwikkeling van een sportcam pus in de Koegorspolder heeft la ten varen. „Nu daarover duidelijk heid is kunnen we ons volledig fo cussen op het aanpassen van onze huidige sportaccommodatie", rea geert voorzitter Bennie Langeraert van HSV Hoek. Bij de sportcampus was ook aan de bouw van een stadion gedacht, dat dan mogelijk ook onderdak kon bieden aan HSV Hoek. Lange raert: „We wilden daar wel over meedenken, maar eigenlijk blijven net zo lief trouw aan onze thuisba sis in Hoek." De accommodatie van de vereniging moet dringend een face-lift krijgen, maar vanwege de onzekerheid over de plannen voor de sportcampus konden er nog geen spijkers met "koppen ge slagen worden. De sportcampus is van de baan omdat één van de belangrijkste partners, het ROC Westerschelde, afhaakt. Het ROC gaat de sportop- leiding vestigen bij sportcentrum Vliegende Vaart.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 38