Aalders kan maar geen afscheid 281 sport Nationale kanonnen in Voetbalquiz Duovolleybal in De Dullaert Menstrijd in Stal de Kroo zit propvol vrijdag 7 januari 2011 ROLSTOELBASKETBAL Oud-international uit Goes: Basketbal is toch veel mooier dan dikke mannen die een pijltje gooien? De huisarts noemde hem ooit 'iemand voor het cir cus'. Hij kon bij Mark Aal ders allerlei gewrichten zon der dat het pijn deed uit en in de kom draaien. Niet veel later bleek dat er weinig lol ligs aan dit trucje was. Het zevenjarige ventje bleek het syndroom van Marfan te hebben, een zeldzame afwij king van het bindweefsel. Nu Aalders 26 is, moet hij tot zijn grote verdriet stop pen met zijn grote liefde, rol stoelbasketbal. Zijn club RB- VM vaart er echter wel bij. Ze zijn weer terug in Zee land. Ruim een jaar gele den konden Mark Aal ders en zijn vriendin Els- beth van Oostrom de kerstspullen zo vanuit de verhuiswagen in de kamer zetten. Ze beleefden de feestdagen net niet meer in of om Papendal, maar in hun nieuwe huis in Goes. Mark en Elsbeth had den met de nationale rolstoelbas- ketbalselectie tweeënhalf jaar ge traind op het sportcentrum bij Arnhem en besloten om ermee te stoppen. Mark omdat het fysiek niet meer ging. Elsbeth omdat ze door het gebruik van medicijnen niet meer door de dopingcontrole kwam. Mark speelde in het natio nale mannenteam, dat grote plan nen had om zich opnieuw in de Europese top te nestelen. Elsbeth speelde in het nationale vrouwen team, dat zich voorbereidde op de Paralympics in Peking en nadien ook hoge ambities had. Het verhaal van Mark gaat over het syndroom van Marfan, dat hem tot stoppen dwong. „Mensen met het syndroom van Marfan hebben bindweefsel dat van slecht elastiek is", legt Aalders uit. „Het rekt te makkelijk uit en komt niet terug in de oude staat." Dat pro bleem uit zich op allerlei manie ren. Enkele van de verschijnselen kunnen zich in de ogen en de aor ta voordoen. In de ogen kan de lens losraken en de aorta kan een ballon worden die groter en groter wordt. Tot hij knapt. Aalders werd op z'n zestiende voor de eerste en (voorlopig) eni ge keer aan zijn aorta geopereerd. Het was de eerste klepsparende operatie in Europa. „Je kunt je voorstellen dat iemand zich met zo'n aandoening niet mag inspan nen. Tegen mij hebben ze vaak ge zegd dat ik door te rolstoelbasket ballen met mijn leven speel. Daar heb ik lang niet naar willen luiste ren. Ik was jong, had weinig te ver liezen. Toen ik Elsbeth leerde ken nen, was zij heel bang dat het mis zou gaan. Voor haar ben ik toen ge stopt. Eén jaar hield ik het vol, maar ik was diep ongelukkig. Daar om hebben we samen besloten toch weer te beginnen. Ik moet wel regelmatig terug op controle. Dan is er altijd weer die spanning of de aorta gegroeid is, zo ja hoe veel en of er snel een operatie no dig is." „Basketbal is m'n alles", verklaart Aalders zijn keus om zijn sport toch weer op te pakken. „Het is zo dynamisch, zo snel, zo interessant. Ik kan er alles in kwijt. Ik snap niet waarom er zo weinig aan dacht voor is. Basketbal is toch veel mooier dan dikke mannen die een pijltje gooien?" De Goesenaar is een hele goeie. In de loop der jaren kreeg hij diverse aanbiedingen uit het buitenland om prof te worden. Het is er nooit van gekomen omdat er telkens weer een blessure tussenkwam. „Het was een droom om hele da gen met rolstoelbasketbal bezig te zijn", zegt hij. ,,'s Morgens twee uur trainen, 's middags twee uur trainen, met eromheen een gewel dig begeleidingsteam. We hadden een masseur, een conditietrainer, Toine van den Goolberg als fitness- trainer en de beste rolstoelbasket baller ooit als trainer. Elsbeth en ik speelden in Antwerpen competi tie. We werden landskampioen, „Basketbal is m'n alles", zegt Mark Aalders. „Het is zo dynamisch, zo snel, zo interessant. Ik kan er alles in kwijt. speelden Europa Cup. Het was het mooiste wat er was, maar het gaat niet meer." Zijn comeback bracht hem dus te rug in het nationale team, maar had wel een prijs. Door het vele contact met de bal kregen zijn ar men, polsen en vingers het zwaar te verduren. „Uit mijn gewrichten verdwijnt het kraakbeen. Mijn pol sen en vingers schieten steeds snel ler uit de kom. In mijn linkerpols is laatst een plaat gezet, om alles op z'n plaats te houden. Tot een paar maanden geleden kon ik de bal nog met links vangen. Dat gaat niet meer. Met links kon ik ook mijn rolstoel niet meer aandrijven. Daarom deed ik een brace om mijn pols en hand, plakte er met secondenlijm klittenband omheen en kon daardoor toch weer aardig grip krijgen op m'n wiel. Deson danks was ik de langzaamste spe ler van het Nederlands team. hulst - Hoewel het aantal deelne mers iets lager ligt dan vorig jaar bij de eerste editie, kan het duovol- leybaltoernooi in Hulst een blijver tje worden. Organisator Ronny Winne verwelkomt morgen in sporthal Den Dullaert tussen 15.00 uur en 19.00 uur twaalf teams. Dirk Boehlé vormt met zijn beach- volleybalpartner Eric Nijland het te kloppen duo bij de mannen. Boehlé deed afgelopen zomer mee aan het WK beachvolleybal voor jeugd en eindigde vorig seizoen in Hulst met Milan Boxelaer op de derde plaats. Bij de vrouwen beho ren de zussen Maaike en Ellen van der Klooster tot de favorieten. San dra Dieleman/Jaap de Bruifn gel den als belangrijkste kanshebber bij de gemengde teams. In de drie categorieën ontbreekt het winnen de duo van vorig jaar. De finales beginnen omstreeks 18.00 uur. door Rudy Boogert middelburg - Met de aanmelding van RCS-trainer Michel Leonhart en Axel-speler Bart Rijckaert be reikte de PZC Voetbalquiz gister middag het maximumaantal van tachtig koppels. Het Nationaal Voetbalmuseum, waar de quiz vol gende week zaterdagavond vanaf 19.30 uur wordt gehouden, zal uit puilen van de quizzers. Onder de deelnemers bevinden zich de winnaars van vorig jaar, de broers Tim en Max Joosse uit Goes, alsmede de Bressiaanse num mers twee Serge en Maureen de Ruijsscher. Ook vader Otto en zoon Jeroen van Winkelhof (vorig jaar vierde) wagen een poging zich zelf te verbeteren. De derde plaats ging destijds naar twee quizzers van buiten de provincie: Steven van Santen uit Odijk en Willem Aanen uit Hoornaar. Zij hebben zich dit jaar niet ingeschreven. Toch komen er ook deze keer quiz zers van buiten Zeeland. En niet de minsten. Roderick Smal uit Rot terdam en Bas Schreurs uit Den Bosch bijvoorbeeld. Zij wonnen vorig jaar het Open NK Voetbalquiz in Maassluis en werden afgelopen zondag bij dat zelfde evenement tweede, op slechts één punt achterstand van de winnaars, twee medewerkers van Voetbal International. Een finaleplaats, dat betekent een plaats bij de eerste tien, levert de deelnemers in elk geval een lijvig Oranje-boek op dat wordt aange boden door uitgeverij De Buiten spelers. De prijs die de finalisten echter het meest zal aanspreken, is de voetbalreis naar een wedstrijd van Barcelona, aangeboden aan de winnaars door Voetbalreizen.com. Voetbalreizen.com A NATIONAAL ^4 VOETBALMUSEUM dé'voetbal experience Op zaterdagavond 15 januari wordt de PZC-voetbalquiz gehouden. Als opwarmertje wordt op deze plaats dagelijks een vraag gesteld. Vraag van de dag (5): Welke scheidsrechter miste de liefdesbeet van Luis Suarez bij Otman Bakkal? Antwoord gisteren (4): Ouwerkerk Dankzij m'n goede schot was m'n plaats bij de beste twaalf toch vei- lig" Er is nog iets, dat het hem 'gemak kelijker' maakt om te stoppen. Dat is de kinderwens. Mark en Elsbeth willen graag een kleine en als die er zou komen, dan moet je je ver stand gebruiken en niet meer elke dag grote risico's nemen. Het is een lastige zaak. De toekomstige ouders willen niet dat hun kind er felijk belast is. Het is dan ook een pittige weg die bewandeld moet worden. Aalders: „In eerste instantie vond ik dat kinderen met mijn afwij- «mmm middelburg - In- Stal de Kroo aan de Boomdijk in Nieuwland wor den morgen de jaarlijks indoor- menwedstrijden verreden. Onge veer tachtig combinaties zorgen er voor dat het programma tussen 9.00 uur en 22.00 uur propvol zit. Alle onderdelen van de mensport zijn vertegenwoordigd: enkelspan nen, tweespannen en vierspan nen, met paarden en pony's voor de wagen. Tachtig procent van de deelnemers is Zeeuw, de rest komt uit Brabant of België. Overdag rijden de teams twee manches. Een kwart van de deel nemers uit elke klasse stroomt door naar de finales, die 's avonds in twee manches verreden wor den. Aan het eind van de middag zijn er ook jeugdwedstrijden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 28