Nieuwe ploeg Schlecks 'sluw, sterk en elegant' 261 sport Ireen Wüst heeft wat recht te Luc Castaignos hoeft Ajax niet te missen Van Hintum assistent van Bos bij Polonia Heracles Almelo valt terug op echt gras REVANCHE Vier jaar geleden eindigde het EK schaatsen in Collalbo voor Ireen Wüst in een debacle In het omhonderdsten kwam 1 reen wo a in 2007 Italiaanse bergdorp aast ze nu op revanche. tad. door Ralph Blijlevens LUXEMBURG - Aan één van de best bewaarde wielergeheimen van de laatste tijd kwam gisteren een ein de. De nieuwe formatie van de Luxemburgse gebroeders Schleck gaat Team Leopard-Trek heten. Een topploeg met twee Nederlan ders, de Tukkers Joost Posthuma en Tom Stamsnijder. „Eindelijk hoeven we nu niet meer onze mond te houden." Zelfs op de dag van de presentatie in de Luxemburgse hoofdstad gonst het nog van de geruchten. Het Centre National Sportif et Cul- turel, waar de nieuwe internationa le wielerploeg zich voor het eerst in alle glorie laat zien, is beveiligd alsof het Fort Knox betreft. Niets over de ploeg mag naar buiten sij pelen, of het nu gaat over de bidon, het wagenpark of over de outfit waarin renners als de gebroe ders Schleck, Fabian Cancellara, Ja kob Fuglsang of Daniele Bennati gaan rijden. Niemand mag de gro te arena in voor het officiële aan- vangstijdstip. De Deense manager Brian Ny- gaard, voormalig persman van Team Saxo Bank, waakt tot op het allerlaatste moment over de strak geregisseerde en gecontroleerde ge heimhouding rondom zijn nieuwe ploeg, die hij samen met tech- nisch-directeur Kim Andersen gaat runnen. De linkjes die 's och tends nog op Twitter verwijzen naar foto's van het nieuwe wieier- kostuum, zijn later op de dag niet meer werkzaam... De geheimzinnigheid rond de ploeg heeft effect. Er zijn althans dik tweehonderd vertegenwoordi gers van de media naar Luxem burg getrokken. In de grote hal zien zij rond enen 22 coureurs naar hun stoel op het podium stap pen, allen gekleed in een grijs kos tuum en een sjaal om de nek ged rapeerd. „De bohemien stijl van de ploeg, aangepast aan het sei zoen", zal Tom Stamsnijder later zeggen. Voor elk jaargetijde is de kleding op maat gemaakt. Grote afwezige is de geldschieter van de ploeg, de Luxemburgse za kenman Flavio Becca. 'Is op kan toor', zegt Nygaard, want de zaken gaan gewoon door. „Flavio is een groot inspirator voor een ieder van ons. Tijdens het seizoen zal hij af en toe langskomen om met Kim en mij een kop koffie te drin ken en te vragen hoe alles gaat", verduidelijkt de Deen de rol van de financier van de nieuwe wieler ploeg. Behalve hij en Andersen gaan de meeste vragen richting de Schlecks en Cancellara. Hun team genoten komen vrijwel niet in ac tie. De eerste kennismaking is er een zonder poespas. Die bewaren de twee managers voor later op die avond, voor de 'Grande Finale'. Als de zaal gevuld is met zo'n vijf duizend wielerfans, die gratis een ticket voor de show konden be machtigen. Binnen een paar uur was er geen plaatsbewijs meer be schikbaar. De pechvogels zijn aan gewezen op internet en de Luxem burgse televisie. Groots is de show, groot zijn ook de verwachtingen over de ploeg, die dankzij een begroting van naar verluidt zo'n 20 miljoen euro op jaarbasis, op papier tot de beste van de wereld behoort. Nygaard loopt niet weg voor die druk. „Ons doel is niet direct te winnen. Als we dat in de eerste koers niet doen, is dat geen probleem. Lukt het niet in de tweede wedstrijd, dan is dat ook niet erg. Hebben we aan het eind van het seizoen veel overwinningen geboekt, dan heb ben we het perfect gedaan", aldus de initiator van de ploeg, die de Tour de France en de voorjaarsklas siekers als speerpunten heeft. Achter de naam van Joost Posthu ma, na negen jaar overgekomen van Rabobank, staat al een kruisje voor de Ronde van Frankrijk. Bo vendien rijdt hij, net als zijn voor malige ploeggenoot Tom Stamsnij der, de voorjaarsklassiekers. De grote ronde die Stamsnijder gaat rijden wordt de Giro d'Italia. De naam van de ploeg, Leopard, is min of meer willekeurig gekozen. Het was geldschieter Becca die er mee kwam. Nygaard kon er best mee leven. „Bij het regelen van al le administratieve zaken vond ik de naam niet belangrijk." Toen hij er meer over ging nadenken, werd hij enthousiast. „Een luipaard is een sluw, sterk en elegant dier. Als wij als ploeg ook zo kunnen zijn, dan doen we het goed." vrijdag 7 januari 2011 ZEIST Centrumspits Luc Castaignos van Feyenoord hoeft de komende klas sieker tegen Ajax, op 19 januari in de Arena, niet te missen. De aankla ger betaald voetbal van de KNVB stelde gisteren wel een vooronder zoek in naar de rode kaart die de 18-jarige spits woensdagavond kreeg in de oefenderby tegen Sparta op Het Kasteel (2-4). Een eventueel schikkingsvoorstel wordt vandaag verwacht, maar de schorsing zal dan alleen voor oefen duels gelden. Castaignos liet zich in de 57e minuut van het duel pro voceren. Hij trapte daarbij tegen stander Ruud Knol in het gezicht. ARNHEM Marc van Hintum wordt assistent van trainer Theo Bos bij Polonia Warschau. Het duo gaat maandag van start bij de Poolse middenmo ter. Van Hintum gaat net als Bos in eerste instantie voor een half jaar aan de slag, met een optie op nog een jaar in de Poolse hoofdstad. Beide ex-spelers van Vitesse werk ten tot 2010 bij Vitesse. Van Hint um als technisch directeur. Hij be noemde Bos tot trainer, maar werd door de vorige clubeigenaar Maas- bert Schouten buiten de deur ge werkt. Bos hield het langer vol, maar werd in oktober ontslagen door de nieuwe baas Zjordania. BELEK Heracles Almelo gaat in de tweede helft van het seizoen vaker trainen op een 'natuurlijk' grasveld bij plaatselijke amateurclubs. Daarmee hopen de Tukkers vooral in de uit wedstrijden tot betere prestaties te komen. Het opmerkelijke initiatief volgt op evaluatiegesprekken tus sen het bestuur en de technische staf over de eerste seizoenshelft. „We presteren dit seizoen thuis zelfs beter dan vorig seizoen en uit slechter dan ooit. Daar moeten we iets aan doen", liet preses Jan Smit optekenen. Heracles pakte dit sei zoen buiten Almelo één punt, op het eigen kunstgras liefst achttien. tekort op Martina Sablikova voor de Europese Het drama van Ireen Wüst in beeld. Martina Sablikova rijdt een wereldrecord 5000 meter op buitenijs (linksboven), Wüst breekt vervolgens in haar race tegen de Duitse Daniela Anschutz (rechtsboven), na de finish zakt ze gedesillusioneerd op een bankje neer (linksonder) en de echte glimlach bij de huldi ging bleef uit (rechtsonder). foto Vincent Jannink/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 26