cultuur25 Het is toch het verhaal van de Zeeuwen REPETITIE Voorbereiding van '1953 De Musical' gaat laatste fase in Wishbone Ash speelt opnieuw in Middelburg Publiek welkom bij repetitie van Zeeuws Orkest Workshops als voorbereiding op Kunstbende agenda vrijdag 7 januari 2011 door Rolf Bosboom Nog maar drieënhalve week en dan wordt bij de Stadsschouwburg Middelburg de rode lo per uitgerold voor de grote premiè re van 1953 De Musical. Sinds be gin december wordt in Theater De Lockhorst in Sliedrecht druk gere peteerd voor deze muziektheater voorstelling over de Watersnood ramp. De deuren van het theater gingen gisteren even open om een eerste indruk te bieden van de voorstel ling. Dat gebeurde, net als bij de presentatie van de cast vorig jaar mei, onder grote belangstelling van uiteenlopende media. Nu wer den diverse scènes uit de musical gespeeld. Ook zongen Joke de Kruijf en Marleen van der Loo een van de indrukwekkendste num mers: het duet Tranenzee. De productie bevindt zich nu in de fase waarin alles op zijn plaats moet vallen. De fraaie decorstuk ken zijn deze week afgeleverd, de kostuums zitten inmiddels goed deels als gegoten, de teksten neste len zich stevig in het geheugen en regisseur Bas Groenenberg smeedt alles tot een geheel. Vanaf zaterdag 15 januari worden, op diverse plaatsen, try-outs ge speeld. De grote première is dins dag r februari - niet toevallig de dag van de herdenking - in Middel burg. Na een week trekt de produc tie het land in, voor een serie van tientallen voorstellingen tot medio mei. De musical speelt zich af aan de vooravond van de Ramp, in een niet bij name genoemd Zeeuws dorp. De wachtmeester (Marcel Smid) vreest de gevolgen van de aanhoudende storm en hoge wa terstand, maar de burgemeester (Filip Bolluyt) en de dijkgraaf (Ben Cramer) slaan zijn waarschu wingen in de wind. Terwijl het openingsfeest van het nieuwe ge meentehuis in volle gang is, bre ken de dijken. Dan is de grote vraag wie verantwoordelijkheid neemt. De initiatiefnemer van de musical, Van Hoorne Theaterproducties, heeft steeds benadrukt er een inte gere, 'waardige' voorstelling van te - willen maken en recht te willen Anouk de Pater, Anna Verschoor, Joke de Kruijf, Dick Schaar, Martijn Mulders en Esther van Santen (vlnr) tijdens de repetitie. foto's Ronald den Dekker mière in Middelburg. „Het hol van de leeuw... Het is verleidelijk om te zeggen: we doen het in Amster dam. Maar het is in dit geval heel terecht om in Zeeland van start te gaan. Dat vind ik een goede keuze. Maar ook heel spannend. Het is toch het verhaal van de Zeeuwen en dat gaan wij als buitenstaan ders spelen. Dus ik ben heel be nieuwd hoe de mensen daarop gaan reageren. Ik kan me voorstel len dat ze in eerste instantie wat af wachtend zullen zijn." T953 De Musical' is van 1 t/m 5 fe bruari te zien in de Stadsschouwburg in Middelburg en van 12 t/m 14 mei in De Mythe in Goes. Complete speellijst en meer informatie op www.1953demusical.nl. Bekijk de video met beelden van de repetitie en interviews met Ben Cramer en Joke de Kruijf op www.pzc.nl. doen aan de gevoelens in Zeeland. Het verhaal is weliswaar deels gero mantiseerd, maar aan feitelijkhe den wordt niet getornd. Met hulp van onder meer het Watersnood museum wordt ervoor gezorgd dat alles historisch verantwoord is. Een eigentijds colaflesje zoals dat gisteren bij de repetitie even werd gebruikt, zal bijvoorbeeld in de de finitieve voorstelling zeker niet voorkomen. „Alle details moeten kloppen", zegt regisseur Bas Groe nenberg. „We gebruiken een gegeven dat ie dereen kent, net als bij de Titanic. Het publiek weet van tevoren wat er gaat gebeuren, hoe het afloopt. De uitdaging als maker is om de toeschouwers toch vanaf minuut één te pakken en het zo op te bou wen dat het spannend blijft", zegt Groenenberg. Ze zitten helemaal op schema, al dus de regisseur. „Je wil altijd meer tijd, maar het is heel luxe dat we alle decors en kostuums hier al hebben - vaak heb je die pas in het theater - zodat we alles nog beter kunnen repeteren. Dat werkt heel lekker." Groenenberg ziet uit naar de pre Ben Cramer vertolkt de rol van dijkgraaf. UIT-AGENDA Op stap? Naar het theater? Uit eten? Bioscoop? De complete uit-agenda is te vinden op www.pzc.nl/uit. CULTUURNIEUWS Het laatste nieuws over kunst en cultuur in binnen- en buitenland is te vinden op www.pzc.nl/cultuur, STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Volg de PZC op Twitter: twitter.com/pzcredactie middelburg - Stichting Survivors- land haalt de legendarische Britse band Wishbone Ash opnieuw naar Middelburg. Op zondag 16 fe bruari speelt de groep vanaf 18.00 uur in het Schuttershof Wishbone Ash was begin jaren ze ventig een van de eerste bands die met twee leadgitaristen speelden: Andy Powell en Ted Turner. Tot het begin van de jaren tachtig had de groep groot succes met een ei gen mix van rock, blues, soul en jazz. Na meerdere 'scheidingen' en reünies bestaat de band nu uit An dy Powell, Bob Skeat, Muddy Man- ninen en Joe Crabtree. www.survivorsland.nl middelburg - Het Zeeuws Orkest houdt zondag in de Zeeuwse Con certzaal in Middelburg een openba re repetitie. Belangstellenden zijn welkom tussen 14.00 en 17.00 uur. Het orkest bereidt zich voor op zijn traditionele Nieuwsjaarscon- certen. Dit jaar is gekozen voor een Weens/Boheems programma. De concerten zelf zijn donderdag 13 januari in het Scheldetheater in Temeuzen (20.00 uur), vrijdag 14 januari in Theater de Mythe in Goes (20.00 uur), zaterdag 15 ja nuari in de Sint Jacobskerk in Vlis- singen (20.15 uur) en zondag 16 ja nuari in de Willibordusbasiliek in Hulst (15.30 uur). vlissingen - Om jongeren enthou siast te maken voor deelname aan de Zeeuwse voorronde van de Kunstbende (zondag 20 februari in Vlissingen) houdt de talenten jacht deze maand diverse gratis workshops. )osien de Graaf ver zorgt op 8 en 29 januari coach ings- dagen Theater 8c Performance (13.00-16.00 uur), filmmaker/do cent Adam Saint geeft 14 januari een workshop Film 8c Animatie (16.00-18.00 uur) en DJ Vindictiv wijdt belangstellenden op 15 janua ri vanaf 13.00 uur in de geheimen van beat production in. Aanmelden vóór 10 januari via kunstbende@scoopzld.nl. Meer agendanieuws en de volledige filmagenda staan op de website van deze krant. PODIUM Axel Toneelvereniging Siesa brengt Pak in, stap uit! op de planken, een blijspel. Cultureel centrum de Halle, 20.00 uur. Middelburg Nieuwjaarsconcert Avonduren (uitv.) Revolution Gallery, 20.00 uur. *Go Back To The Zoo (uitverkocht). De Spot, 21.00 uur (zaal open). Oostburg Concert Canadese groep Barrage. Ledeltheater, 20.15 uur. Terneuzen Sneeuwwitje, Ballet Staatsopera Tatarstan Scheldetheater, 20.00 uur. Vlissingen Jochen Otten (stand-up comedy). Arsenaaltheater, 20.15 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 25