241 boeken N In de ban van een depressieve vader Het geheim van Lydia Een literaire thriller van Bernlef BOEKEN KORT vrijdag 7 januari 2011 Wurgende spanning en een nachtmerrieachtige climax. Legende van een zelfmoord is het in alle opzichten over donderend debuut van David Vann. door Dirk-jan Arensman Het fictiedebuut van de in Alaska geboren David Vann (1966) is een alle op zichten verwarrend en ontregelend boek. Sinds het in eigen land in 2008 ver scheen, werd Legende van een zelf moord onderscheiden met verschil lende prijzen voor de beste verha lenbundel van het jaar én ge roemd als een briljante roman, ter wijl het dat geen van beide echt is. Vann balanceert in deze vijf verha len en één lange novelle boven dien met geraffineerde durf op de grens tussen autobiografisch feit en literaire verbeelding. Lastig voor de boekhandelaar die het op de plank moet zetten. Maar het levert wel één van de in dringendste leeservaringen van het jaar op. De familietragedie waar de schrij ver hier in 250 pagina's omheen cirkelt, wordt in het openingsver haal, Ichtyologie, al compact uit de doeken gedaan. Het verhaal van een naamloze jongen - die, sugge reren dankwoord en achterflap, sa menvalt met Vann zelf- geboren op het eiland Adak, en opgroeit in het kustplaatje Ketchikan. Tevens het verhaal van zijn vader, een tandarts die als de jongen 5 is, een verhouding begint om in te halen wat hij allemaal heeft gemist ('Mijn moeder was pas de tweede vrouw met wie hij ooit iets had ge had'). En hoe die vader, na de scheiding en een rampzalig midli- fecrisisavontuur als onervaren ka pitein op zijn eigen vissersboot, zich uiteindelijk op de voorboeg een kogel door het hoofd jaagt. Kaal, Carveriaans proza is het, vol ingehouden emotie en onnadruk kelijke beelden die zich meteen in je hoofd vastzetten. De lullige de tails die je bij zo'n drama ont houdt. (Nadat moeder en zoon in Californië het nieuws van de zelf moord hebben gehoord, drinken 1 Felix Thijssen - Lydia Sijthoff, 17,95 euro door Mieske van Eek Een 7-jarige jongen krijgt een doodschrik als hij in een boom zijn moeder ziet hangen. Dezelfde zwarte baret en rode sjaal. Hij tui melt van zijn fiets, raakt ge wond en belt met zijn mobiel tje naar huis, waar hij tot zijn verbazing en schrik zijn moe der aan de telefoon krijgt. Het is het pakkende begin van de misdaadroman Lydia van oude rot in de misdaadli teratuur Felix Thijssen (1933). Thijssen won in 1999 .de Gou den Strop voor Cleopatra en in 2006 de Vlaamse Diaman ten Kogel voor Het diepe wa ter. Thijssen laat die als moeder verklede etalagepop op een verontrustende manier lan den in het ogenschijnlijk saaie gezin van verpleegkundi ge Lydia, haar man Julius en hun zoontje Rogier. Dan blijkt dat dit gezin heel wat minder saai en ook min der gelukkig is dan je van op afstand zou denken. Lydia heeft een geheim en voelt het ophangen van de pop en de rouwkaart die haar dood meldt als een bedrei ging. Ze roept de hulp in van privédetective Max Winter, die ontdekt dat haar tamelijk genante familiegeschiedenis verweven is geraakt met de heel wat minder onschuldige bedoelingen van een terroris tische organisatie. Thijssen combineert psycho logie, spanning, maatschappij en actie. Wel is het in deze eeuw wat lastig om echt te ge loven in dat geheim van Ly dia, waarvoor ze bereid blijkt haar leven en haar relatie op het spel te zetten. Toch blijft Thijssen een constante en be trouwbare kwaliteit leveren temidden van de al te talrijke nietszeggende polderthrillers. I Bernlef - De een zijn dood Querido, 17,95 euro door Arie Storm - r et zoals met Arnon Grunbergs roman Huid en haar belanden we met de titel van Bernlefs nieuwste roman meteen in de wereld van de clichés. Bernlefs roman heet De een zijn dood. Waar het boek van Grunberg echter in de clichés bleef steken, weet Bernlef er wel iets meer van te maken. Bernlef is meer een beschrij ver dan Grunberg, een obser vator, en dat geeft de roman, waarin veel wordt gereisd (naar Zweden, naar Schot land), in elk geval sfeer. Hoofdpersoon van De een zijn dood is oud-rechercheur Wim Terlinde, die werkt als erfenisjager. Hij verdient zijn geld door op zoek te gaan (en daarvoor moet hij veel rei zen) naar eventuele nabe staanden van zogenoemde vergeten doden. Ze zijn verge ten, maar ze moeten wel iets na te laten hebben. De gevon den nabestaande krijgt geld, het bureau van Terlinde krijgt een percentage. Natuurlijk Is in De een zijn dood sprake van een gecompliceerd geval. De dode om wie het draait, heeft nog ergens een nichtje, maar zij is niet geheel toerekenings vatbaar. Bovendien blijkt ze in haar jeugd de dode te heb ben gekend: ze is door hem seksueel misbruikt. Hij heeft zich ook vergrepen aan een andere vrouw, en Terlinde be sluit die tweede vrouw de identiteit van de eerste te la ten aannemen om zo het geld toch binnen te slepen. Helemaal aan het einde zit een piotfoutje. Volgens mij klopt dat gedoe met die credit card niet helemaal. Nu ja, dat kan in een thriller gebeuren. Saskia Noort maakt het wel bonter. Dan lezen we toch lie ver Bernlef. TV-KOK 'Delle Weel' van Anjet Daanje is met 524 pagina's een hele kluif. Delle Weel is chef-kok in een televisieserie. Buiten de serie bestaat ze niet, maar dat wil niet zeggen dat ze geen invloed heeft op de echte wereld. De roman volgt de sce- naroschrijfster, de actrice die de rol van Delle Weel spëelt en de vrouwelijke kok die model voor haar heeft gestaan, vanaf het moment dat het steeds slechter gaat met Delle Weel. Anjet Daanje (1965) tast in haar zesde roman de grens af tussen fictie en werkelijkheid in de he dendaagse mediamaatschappij. Q Anjet Daanje - Delle Weel, Thomas Rap, 19,90 euro. BONSAI Een van de grootste ver rassingen van 2010 was de klei ne roman 'Bonsai' van de Chi leen Alejandro Zambra. Al even verrassend is dat zijn nieuwe boek wel de andere helft van de tweeling lijkt. In 'Het verbor gen leven van bomen' dezelfde thematiek, dezelfde vervreem ding, weer bonsai en persona ges met namen die lijken op die uit 'Bonsai'. Een man wacht in de nacht op zijn vriendin, de moeder van het meisje op wie hij past. De roman zal stoppen wanneer zij thuiskomt. Maar komt ze wel? Q Alejandro Zambra - Het verbor gen leven van bomen. Vertaling Luc de Rooy. Karaat, 15,95 euro. N 'L Het worden vijf kloeke delen, elk gesierd met een let ter uit de naam Heinz. Dus van H tot Z. Oog Blik is vorig jaar begonnen met de uitgave van al le strips rond Heinz, de kat van René Windig en Eddie de Jong die Tom Poes opvolgde. Deel twee, 'E', covert de periode mei 1989 - december 1991. Heinz wordt onder meer minister-pre sident, limonadeverkoper, kind, koning, olifant. En hij maakt reizen door Japan, België en de Oertijd. Prachtige, helde re, dikke-lijn strips in een uitga ve die doet watertanden. Q) Windig en De Jong - Heinz - E. Oog Blik/De Bezige Bij, 39,90 euro,(geb.) stemt een jaar met zijn vader door te brengen in de afgelegen wilder nis van Alaska. In een blokhut met een buitenplee en, blijkt al gauw, zonder een idee te hebben hoe ze de strijd tegen de elemen ten moeten overleven. Pagina's worden gevuld met het onhandig bouwen van afdakjes voor het stookhout, te vroeg gegraven voor- raadkuilen en de onnozele jacht op een beer die hun schamele be zittingen plunderde, terwijl Roy al leen en bang achterblijft in de rava ge- En ondertussen komen de motie ven van beiden om hier te zijn langzaam aan het licht. Voor vader lim, die zichzelf elke nacht in slaap huilt en zijn kind met volstrekt on gepaste ontboezemingen belast, is het een laatste wanhopige poging zijn leven weer op de rails te krij gen. Zijn depressies te bestrijden met het oermannelijke buitenle ven, zelfs al is hij daar ongeschikt voor, en Rhonda, die inderdaad af scheid van hem nam, terug te win nen. Roy blijft, hoe hij zijn moe der en zus ook mist, omdat hij vreest dat pa anders het onherroe pelijke zal doen. De spanning loopt wurgend op. Tot Vann halverwege een draai aan het verhaal en zijn autobiogra fische materiaal geeft die je letter lijk de adem beneemt, en een tweede deel oplevert dat zo grim mig, rauw en nachtmerrieachtig is, dat Cormac McCarthy er bijna een lachebekje bij lijkt. Die mokerslag moet niet met een tipje van de sluier worden ver zacht. Je moet hem ondergaan, zo als heel dit boek. Want dit is, genadeloos en liefde vol, wraakzuchtig en teder, een modern Amerikaans meesterwerk. David Vann - Legende van een zelfmoord. Vertaling Arjaan van Nimwegen. De Bezige Bij, 19,50 euro. David Vann ze 'heldere bouillon met een paar erwten erin'). Of een ragfijne, sym bolische scène als die waarin twee Silver Dollars de ogen uit de kop van een zoetwaterhaai zuigen. In de overige verhalen worden de personages yerder uitgediept. In Rhonda lees je over de wurgende angst van de vader dat zijn beeld schone jongere vrouw, Vanns stief moeder, hem in de steek zal laten. In Een legende over goede mannen lees je over de reeks kerels, goede foto Toni Albir/EPA en slechte, die de vrouw die hij achterliet daarna mee naar huis nam. Allemaal sfeervolle en klassie ke verhalen, die soms herinneren aan het beste werk van Tobias Wolff en Richard Ford. Bedekt met een zware rouwsluier en des ondanks doortrokken van subtiele, droge humor. Maar het inktzwarte hart van Le gende van een zelfmoord vormt de lange novelle Sukkwan Island, waar in alter ego Roy Fenn erin toe- een zelfmoord:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 24