buitenland 19 een gezondheidsrisico Britse forens legt voor treinkaartjes een kwart van zijn salaris op tafel Lijfwacht vermoordt Pakistaanse politicus Amerikanen denken gezond te eten Bankroof via dertig meter lange tunnel Chinezen vieren vakantie op snelweg Amerikaan zit dertig jaar onterecht vast Moordenaar politicus op de foto woensdag 5 januari 2011 Harles und Jentzsch, het mengvoederbedrijf dat met di oxine vervuild veevoeder leverde, gaf gisteren toe fou ten te hebben gemaakt. Maar volgens de voorzitter van de bond van pluimveehouders vallen de gevaren erg mee. „Je moet hon derd eieren per dag eten om een gezondheidsrisico te lopen, en dat doet niemand." Onder de boeren in vooral Neder- saksen groeit de woede. „Hier zijn criminelen aan het werk geweest", meent een boer in de regio Am- door onze correspondent Yolanda Bobeldijk CRAVESEND - Een gure wind giert op deze doordeweekse ochtend over het tochtige perron van het station van Gravesend, in het zuid oosten van Engeland. Ruim veer tig forensen wachten met lange ge zichten op de trein naar Londen. Hoewel de dure decembermaand achter de rug is, wordt het leven er niet goedkoper op. Niet alleen is deze week de btw van 17,5 naar 20 procent gestegen, de Britse treinreiziger krijgt een ge middelde tariefverhoging van 5,8 procent voor zijn kiezen. In som mige gebieden zoals Sevensoaks en Gravesend is dit zelfs bijna 13 procent. „Ik schrok me kapot toen ik zojuist mijn kaartje kocht", zegt de 26-jarige Sukhjit Bratch. „Een kwart van mijn inkomen gaat op aan reiskosten en dat wordt nu dus nog meer." De Britse treintarieven zijn be rucht. Reizigersorganisatie 'Passen ger Focus' heeft berekend dat de Britten twee keer zoveel betalen voor hun jaarabonnementen als merland, ten noordwesten van Ol denburg. Hoe kunnen anders in dustriële vetten in de voedselketen terechtkomen, vraagt hij zich ver twijfeld af De gesloten dierhouderijen voelen zich zwaar benadeeld. Ze hebben in goed vertrouwen mengvoeder aangeschaft dat besmet bleek te zijn. Hun waren kunnen ze niet andere Europeanen. Volgens de ac tiegroep 'Campaign For Better Transport' betalen forensen in be paalde delen van het land meer dan 5000 pond voor een jaarabon nement, ofwel een vijfde van het gemiddelde jaarsalaris. Voorheen werd de helft van het treintarief door de regering gesub sidieerd. Deze subsidie wordt de komende jaren verminderd. De ambitie van de regering is om 30 procent te subsidiëren en 70 pro cent bij de consument te leggen. Oneerlijk, menen reizigers, omdat de kwaliteit niet wordt verbeterd. De treinreis is zeer oncomfortabel, vindt Bratch. „Door de drukte moet ik bijna elke dag staan." In Groot-Brittannië ontvouwt zich nu een debat over de vraag wie voor de kosten van het trein vervoer moet opdraaien. Uit over- heidscijfers blijkt dat van de totale bereisde afstand in Groot-Brittan- nië in 2009 85 procent per auto werd afgelegd en slechts 8 procent per trein. Daarbij concentreert het spoorgebruik zich in het relatief rij ke zuidoosten van Engeland: 7 van de 10 treinritten beginnen of eindi meer kwijt. En het vee moet lan ger op stal en dus langer gevoed worden; de kosten daarvan komen voor eigen rekening. Evenals die voor chemische analyse van vlees én eieren, en laboratoriumonder zoek van eieren kost al gauw dui zend euro. „De blokkade van bedrijven kan een ramp worden als de verden king niet snel wordt ontkracht", waarschuwt de voorzitter van de boerenbond in Vechta (Nedersak- sen). Het verantwoordelijke mengvoe derbedrijf Harles Jentzsch, dat meer dan 500 ton besmet diervoer leverde aan andere mengvoederbe- drijven, gaf gisteren toe fouten te hebben gemaakt. „We zijn er lichtvaardig van uitge gaan dat de mengvetzuren die bij de productie van biodiesel uit palm-, soja- en koolzaadolie over blijven, geschikt waren voor de productie van veevoeder", zei di recteur Siegfried Sievert in de krant Westfalen-Blatt. Tegen Sievert, die maandag nog de schuld legde bij de biodieselprodu cent Petrotec AG, is een strafrechte lijk onderzoek ingesteld. Federaal landbouwminister Ilse Aigner (CSU) gaat uit van opzet. „De verklaringen van de veroorza ker zijn weinig geloofwaardig", zei ze gisteren. Haar collega Johannes Remmel (Groenen) uit Nedersak- sen eist politieke consequenties. „De controles zijn mogelijk niet streng genoeg. De agro-industriële productie is te kwetsbaar", zei Remmel. Het ministerie van Land bouw wil nu de regels voor veevoe derproducenten aanscherpen. gen in Londen. Is het eerlijk dat een belastingbetaler uit het noor den van Engeland dit bekostigt? Volgens John Preston, hoogleraar weg- en waterbouwkunde aan de universiteit van Southampton, ko men de treinverbindingen in het zuidoosten steeds meer onder druk te staan omdat de meeste ba nen in Londen zijn en er in de hoofdstad amper nieuwe huizen worden gebouwd. Om die reden vestigen veel Britten zich in de om liggende regio. Sinds december 2009 is er op het traject tussen Dover en Londen een hogesnelheidslijn bijgekomen waar forensen in Gravesend ook gebruik van kunnen maken. Ook zal Network Rail, eigenaar van het Britse spoor, tussen 2009 en 2014 ongeveer 14 miljard pond investe ren in het netwerk. Maar volgens veel passagiers is dit slechts een druppel op een gloeiende plaat. „Ooit keek men in Europa met ja loezie naar onze spoorwegen", ver zucht Paul Gore (34) die op het perron wacht, „Maar die tijd is al lang voorbij. Ons railnetwerk is in de middeleeuwen blijven hangen." WASHINGTON Bijna 90 procent van de Amerika nen denkt gezond te eten, blijkt uit een opiniepeiling van Consumer Reports Health. Van de ondervraag den doet echter maar een kwart een poging om de hoeveelheid vet en suiker te beperken, 40 procent eet waar ze trek in heeft en een der de denkt een gezond gewicht te hebben, terwijl zij lijden onder overgewicht of zelfs vetzucht. BUENOS AIRES Een bank in Buenos Aires is op spectaculaire wijze beroofd. Die ven hadden vanuit een gebouw naast de bank een dertig meter lan ge tunnel gegraven die uitkwam in de ruimte met de kluisjes. Op oudejaarsavond gingen ze door de tunnel naar de kluisjesruimte om vervolgens het gehele weekend de tijd te nemen om zeker 130 kluisjes open te breken. door onze correspondent Harald Doornbos ISLAMABAD - Een grote plas bloed kleurt.de straat rood in de Paki staanse hoofdstad Islamabad. Net is hier opnieuw een toppoliticus vermoord: Salman Taseer, gouver neur van de provincie Punjab. De belangrijkste van Pakistans vier provincies. Met een inwonertal van 85 miljoen had Taseer meer onderdanen' dan bijvoorbeeld bondskanselier Angela Merkel in Duitsland. Overal klinken sirenes. Zwaar be wapende militairen nemen ge vechtsposities in. Duwen en trek ken om door een haag van politie agenten te komen. Daarachter een restaurantje, een kapsalon en een met politielint afgezette parkeer plaats. Naast een geparkeerde auto ligt een grote plas bloed; het tastba re bewijs dat Pakistan nog altijd een van 's werelds meest onveilige CHANGSHA Meer dan tienduizend automobilis ten hebben hun driedaagse nieuws- jaarsvakantie doorgebracht op spek gladde snelwegen in de Chinese provincie Hunan. Door het winter weer kwam het verkeer de afgelo pen dagen nagenoeg tot stilstand. Gisteren stonden er naar schatting nog 660 voertuigen vast (Q zie onze website:buitenland vJ Video: chaos op Chinese snelweg. DALLAS Een voor een gewapende overval veroordeelde Amerikaan, die in juli vorig jaar na dertig jaar vrij kwam, heeft al die tijd ten onrech te vastgezeten. Uit DNA-onderzoek is zijn onschuld gebleken. De man heeft de twijfelachtige eer het langst ten onrechte te hebben vast gezeten in de staat Texas. In de he le VS hebben slechts twee perso nen langer onterecht vastgezeten. en onstabiele landen is. De dader blijkt een van Taseer's eigen lijf wachten te zijn. Mumtaz Qadri heet hij. De laatste drie jaar werkte hij voor een elite politie-eenheid. Hij droeg een baard en riep 'God is groot' tijdens de moord. Hij was een fel tegenstander van het versoepelen van de wet op godslastering. Tot nu toe staat er in Pakistan de doodstraf op zaken als het beledigen van de profeet of het verscheuren van een pagina uit de Koran. Maar de linkervleu gel binnen de PPP, waaronder Tas eer, wilde deze wet deels afschaf fen. Dit leidde tot heftige protes ten van religieuze partijen die pro-taliban zijn. Zij eisten vorige week nog Taseers aftreden. In Paki stans bestaan is dit de tweede gou verneur die wordt vermoord. Eer der al werd een premier gedood evenals een ex-premier, een presi dent, drie ministers en tenminste tien parlementsleden. MANILLA - Terwijl hij tijdens de jaarwisseling een kiekje neemt van familie en vrienden, zet de politicus Reynaldo Dagsa ongemerkt ook zijn moorde naar (links) op de foto. De man richt een pistool op Dagsa en schiet hem neer. Dagsa overleed op weg naar het ziekenhuis. De schutter werd giste ren opgepakt nadat Filipijnse kranten de foto afdrukten. foto EPA HARLES UND JENTZSCH 6M8H Duitsland vertrouwt de eieren niet meer. foto Arno Burgie/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 9