Fout niet in Vanaf 100 eieren per Nederland Niemand weet precies wat Facebook waard is 81 buitenland Ouattarra wil militair ingrijpen Aanklacht pedofilie Bormann jr. DIOXINESCHANDAAL Terwijl het mengvoederbedrijf dat met dioxine vervuild veevoer leverde toegeeft fouten te hebben gemaakt, wacht de getroffen Duitse boerenbedrijven een eco nomische ramp. De autoriteiten houden zich vooralsnog stil. Vogels blijven dood uit lucht vallen in VS woensdag 5 januari 2011 ABIDJAN - Alassane Ouattara, de winnaar van de Ivoriaanse presi dentsverkiezingen voor wie zit tend president Laurent Gbagbo geen plaats wil maken, begint zijn geduld te verliezen. Hij pleit voor militair ingrijpen om Gbagbo te dwingen het presidentschap op te geven. Ouattara sprak met de delegatie van Afrikaanse leiders die tever geefs opnieuw een poging deed om Gbagbo te ovetreden de macht af te staan. „Voor ons is de discus sie nu over. Ecowas moet alle be schikbare middelen, inclusief het gebruik van legitiem geweld, inzet ten om ervoor te zorgen dat de ge kozen president zijn functie op zich kan nemen", zei Ouattara. Voor de tweede keer in een week was een delegatie naar Abidjan af gereisd om Gbagbo ertoe te bewe gen af te treden. De delegatie bood Gbagbo amnestie als hij per direct plaats zou maken voor Ouattara, maar Gbagbo gaf geen krimp. Gisteren bracht de delegatie ver slag uit aan de Nigeriaanse presi dent Goodluck Jonathan, de huidi ge voorzitter van de vijftien lidsta ten tellende Ecowas. Ecowas heeft eerder al met militair ingrijpen ge dreigd, als Gbagbo blijft weigeren de macht aan Ouattara over te dra gen. De Verenigde Staten blijven bereid Gbagbo een 'waardige uitweg' te bieden. Washington heeft toege zegd zijn visumverbod in te trek ken als hij de macht opgeeft. WENEN - Martin Bormann, oudste zoon van de gelijknamige secreta ris van Adolf Hitler, heeft zich in i960 als priester vergrepen aan de toen twaalfjarige Victor M. Het misbruik vond gedurende meer dan een jaar plaats. Bor mann verkrachtte de jongen meer dan duizend keer. Dat bericht het Oostenrijkse weekblad Profil. Te genover het blad liet Bormann, nu tachtig jaar oud, weten zich 'niets' te kunnen herinneren. Het misbruik deed zich voor in het gymnasium van de Herz lesu-missionarissen (Hart van Je zus, in Nederland beter bekend als de Orde van het Sacre Coeur) in Salzburg. Bormann vluchtte als vijftienjarige jongen na de Tweede Wereldoorlog naar Oostenrijk. In 1953 werd hij tot priester gewijd. In 1959 werd hij bij het gymna sium aangesteld als 'opvoeder'. Hij stond bekend als keihard. Profil achterhaalde drie gevallen waarin hij studenten tot bloedens toe sloeg. Bormann vertrok na zijn verblijf in het gymnasium naar Congo. Daar werkte hij gedurende tien jaar. In 1970 trad hij uit de katholie ke kerk en trouwde. Hij woont in een stadje in Duitsland. Volgens re dacteuren van Profil die hem daar opzochten is hij ernstig ziek. door onze correspondent Oene van der Wal Nederlands bedrijf Olivet treft geen blaam: partij verontrei nigd vet is nooit in Nederland -geweest. Onduidelijk hoe dioxine in het vet terecht gekomen is. Leverancier van vet maakt bio diesel uit afgewerkt frituurvet. BERLIJN - Het is nog steeds een raadsel hoe een partij Duits vee voer besmet is geraakt met het gif tige dioxine. Daardoor raakten op tientallen Duitse bedrijven kippen en eieren besmet. Het staat inmid dels wel vast dat de fout niet is ge maakt in Nederland. Het Neder landse olie- en vetbedrijf Olivet in Poortugaal treft volgens de nieuwe Voedsel- en Waren Autoriteit (nVWA) geen blaam. Dat is giste ren gebleken uit een onderzoek bij het bedrijf. Volgens de vNWA is het vervuilde veevoer niet in Ne derland terechtgekomen. Olivet leverde een partij zogeheten technisch vet aan een fabrikant van onder meer veevoer in Noord-Duitsland. Volgens een woordvoerder van Olivet heeft zijn bedrijf alleen maar als tussen persoon gefungeerd bij een transac tie tussen twee Duitse bedrijven. De partij vet waar het om gaat, is nooit in Nederland geweest. Hoe de dioxine er in terecht is geko men, weet Olivet niet. „Die vraag moet je aan het Duitse bedrijf waar we het inkochten stellen", zegt de woordvoerder. Volgens hem is het 'op zich niet verboden' dat technisch vet spo ren van dioxine bevat. „Het moet alleen niet in voeding terecht ko men natuurlijk." De partij vet was afkomstig van een Duits bedrijf dat biodiesel wint uit afgewerkt fri tuurvet. „Hoe die dioxine erin komt, is onduidelijk. In afgewerkt frituurvet zit het niet", zegt Clau dia Oomen van het Productschap voor Margarine, Vetten en Oliën. Enkele tientallen Nederlandse be drijven zijn betrokken bij het inza melen, verwerken en de verhande len van gebruikt frituurvet en olie. De sector had vroeger een slechte naam. Zo waren Nederlandse be drijven betrokken bij een groqt di oxineschandaal in België in de ja ren negentig van de vorige eeuw. Ze zouden technisch vet van slech te kwaliteit als dierlijk vet hebben geleverd aan de diervoedingsindus trie. Volgens deskundigen is de si tuatie inmiddels totaal anders. Zo mag afgewerkt frituurvet al jaren niet meer gebruikt worden in vee voer. Bovendien is het aantal be drijven dat handelt in vetten sterk afgenomen en zijn de veiligheidsei sen fors aangescherpt. BERLIJN - Wie meer informatie wil over het Duitse dioxineschandaal stuit vaak op dichte deuren. „We hebben nog niet alle informatie van het ministerie van Landbouw gekregen", klinkt het in de regio Oldenburg (Nedersaksen). „Het onderzoek loopt nog", zeggen ve terinaire diensten. De autoriteiten geven geen namen van boeren die hun stallen moe ten sluiten wegens mogelijke dioxi nebesmetting. 'Privacybescher ming' heet het. En natuurlijk wil len de boeren geen pottenkijkers op hun erf Ze vrezen voor hun re putatie. De onzekerheid is groot, vooral de sluiting van duizend pluimveebe- drijven in Nedersaksen is hard aan gekomen. De deelstaat herbergt de meeste pluimveehouders van Duitsland. Vooral rond Oldenburg en in het aan Nederland grenzen de Emsland lijken de problemen groot. In het aangrenzende Noord- rij n-Westfalen houdt de spraak zaamheid evenmin over. "Een ge specialiseerd laboratorium in Mün- ster onderzoekt momenteel het di oxinegehalte in eieren en vlees van veertien pluimveebedrijven. De re sultaten worden vandaag ver wacht. Op basis daarvan wordt bepaald of bedrijven weer open mogen. Supermarkten zijn nog voorzich tig. Lidl zegt bezig te zijn met op heldering. Van klanten zouden geen klachten zijn vernomen. Con current Kaiser's laat weten dat nog door Sal Stam DEN HAAG - Met een hype kan het snel gaan. Werd netwerksite Face book een halfjaar geleden nog ge waardeerd op 20 miljard dollar, nu is dat meer dan het dubbele. Door een investering van 500 miljoen dollar van de Amerikaanse zaken bank Goldman Sachs en het Russi sche bedrijf Digital Sky Technolo gies wordt de waarde van het be drijf van Mark Zuckerberg nu ge schat op een slordige 50 miljard. Maar wat is zo'n schatting waard als er over de omzet geen nauw keurige cijfers beschikbaar zijn? Het kan tenslotte ook misgaan met internetbedrijven, zelfs als ze succesvol zijn. Ooit was Netscape de toonaange vende internetbrowser, maar door toedoen van Microsoft is daar niet veel meer van over. En de strijd gaat door: gisteren werd bekend dat Internet Explorer van Micro soft in Europa is ingehaald door Fi- refox van Mozilla. Dat de internet bel uit elkaar kan spatten bleek ook dichter bij huis; met de beurs gang van World Online liep het in 2000 immers al niet goed af In de kern draait het bij bedrijven als Facebook en Twitter maar om een paar simpele vragen: hoeveel geld verdienen ze aan hun gebrui kers en - nog belangrijker - hoe doen ze dat precies? Facebook telt wereldwijd 500 mil joen gebruikers, die onderling met elkaar zijn verbonden. Eén druk op de knop en je hebt er een 'vriend' bij ('kennis' is eigenlijk een beter woord). En met toepas singen als 'vind ik leuk' kun je een voudig aangeven of iets je aanstaat of niet. Heel interessant voor adverteer ders, zegt trendwatcher Vincent Everts. „Nu verdient Facebook on geveer 3 euro per gebruiker, dat kan makkelijk meer worden." Daarvoor is wel een goed verdien- model nodig en dat heeft Face book nog niet, zegt analist Jos Ver steeg van Theodoor Gilissen Ban kiers. „Meer dan wat losse adver tenties is het niet." In 2009 dacht Facebook in veilig vaarwater te zitten met een adver tentiesysteem waarbij het doen en laten van gebruikers werd doorge geven aan bedrijven. Maar met het oog op de privacy moest Facebook dit zogeheten Beacon-systeem los laten. Om de geschatte 50 miljard dollar waard te zijn, moet de netwerksite volgens analisten 100 dollar per ge bruiker binnenhalen. Trendwatcher Vincent Everts vindt het positief dat Facebook de tijd neemt een goed verdienmodel te ontwikkelen. „Het moet wel goed gebeuren. Je kunt je pagina's wel volhangen met advertenties, zoals netwerksite MySpace heeft gedaan, maar dan loop je risico dat mensen worden afgeschrikt en dat ze vervolgens weglopen." Versteeg van Theodoor Gilissen Bankiers heeft sterk de indruk dat zaken bank Goldman Sachs met de inves tering de hype rond Facebook pro beert aan te wakkeren. „Alles duidt erop dat de waardering van Facebook nu overdreven is." geen eieren uit de handel zijn ge nomen. „Onze leveranciers verze keren ons dat zij niet getroffen zijn", zegt een woordvoerder, „maar dat is de stand van van daag." De gezamenlijke consumentenor ganisaties roepen op het zekere voor het onzekere te nemen. „Wie zekerheid wil hebben, moet een paar dagen gevogelte en eieren mij den", meent een woordvoerder. WASHINGTON - Nog geen week na dat ongeveer vijfduizend vogels door nog onbekende oorzaak dood uit de lucht vielen in de Amerikaanse staat Arkansas, zijn er ook in de naastgelegen staat Louisiana circa vijfhonderd neerge stort. Dat gebeurde bij de plaats Pointe Coupee Parish, meldden Amerikaanse autoriteiten gisteren. Een aantal lijkjes wordt onder zocht in een laboratorium. De oor zaak van de vogelsterfte in Arkan sas is in ieder geval niet een ziekte of een virus. „Alle organen zijn nog intact", zei een dierenarts. Intussen wordt onderzocht hoe het kon dat meer dan 80.000 vis sen in dezelfde staat opeens dood in de rivier dreven. In de VS doen rond deze zaken de wildste geruchten de ronde. Zowel tekens voor het einde der tijden, chemische complottheorieën als een connectie met ufo's worden genoemd. Biologen denken dat de Vissen door een ziekte omkwa men, omdat maar een soort getrof fen lijkt te zijn. De vogel- en vis sterfte zouden geen verband met elkaar houden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8