binnenland 17 kopten als moslims zijn alert lampen branden op gestolen koper TERREURDREIGING Diensten gaan gewoon door Het is voor zover bekend de eerste keer dat wordt Nederlandse kopten willen zich niet bang laten maken. Kopten Kunststof kabels en DNA-sporen woensdag 5 januari 2011 'We hebben alleen de lijst gezien waarop de kerken worden genoemd. i n -r^ We nemen die serieus, maar houden er geen dienst minder om. Alle dien- 0p§6r06p6Il OIÏ1 KOpt0H 1H IÏ6t W6St6H 3.3.11 t6 VcUl0Il. D0 sten gaan gewoon door, ook de kerstviering van donderdag.' Koptisch priester Youssef Rizkalla De koptische paus Shenouda III eind vorig jaar tijdens een bezoek aan de koptische kerk in Eindhoven. foto Jurriaan Balke/GPD Het is de eerste keer dat radicale moslims hun vizier ook richten op kopten buiten Egypte, waar deze christelijke stroming vaker het slachtoffer is van aanslagen. De Nationaal Coördinator Terroris mebestrijding (NCTb) ziet genoeg redenen om maatregelen te ne men. „We hebben de politieregio's en het Korps landelijke politiedien sten gevraagd een oogje in het zeil te houden", zegt een woordvoer der. Meer details wil hij er niet over kwijt. Op de website Shumukh al-Islam is in december opgeroepen om aanslagen te plegen op kopten in Egypte, Engeland en Frankrijk. La ter kwam daar Duitsland bij en werden namen en adressen be kend gemaakt van kopten in Cana da. „Zo van: ga eens langs bij deze mensen om ze pijn te doen", zegt Glenn Schoen, terrorisme-expert bij beveiligingsbedrijf G4S. Later kwamen ook Nederlandse kopti sche kerken op de lijst te staan. „Het is wel bijzonder dat er nu in ternationaal wordt opgeroepen tot actie." De koptische kerken in Amster dam, Utrecht en Eindhoven die op de lijst worden genoemd, nemen ondertussen hun eigen maatrege len. Vrijwilligers letten extra goed op en bezoekers van de kerstvie ring worden gewaarschuwd. Bo vendien komt er steun uit de mos limgemeenschap. Toen Abdelmajid Khairoun (Ne derlandse Moslim Raad) en Yahia Bouyafa (Raad Marokkaanse Mos keeën Nederland en Federatie Isla mitische Organisaties) van de drei gementen hoorden, aarzelden ze geen moment. Ze lieten de kopti sche gemeenschap weten dat, als zij dat wil, Nederlandse moslims klaarstaan om de kerken te bewa ken. „Al Qaeda mag rustig weten dat ze hier niet welkom zijn en wij ze op wachten", zegt Khairoun. „We kunnen bijvoorbeeld een paar mensen extra laten opletten. Dat doen we ook al jarenlang bij mos keeën." De meest prominente koptische leider in Nederland, vader Arse- nios El Baramousy, heeft positief gereageerd op het aanbod. Schoen van beveiligingsbedrijf G4S betwijfelt sterk of er een groot risico is op een aanslag op de kopten in Nederland. Hij ziet de publicatie meer als een oproep dan een aankondiging van een ge organiseerde campagne. „Als terrorist zelf afreizen is wel heel omslachtig. Misschien is de hoop dat een of andere zonderling hier het op zich neemt." Bakker van de Universiteit Leiden heeft niet het idee dat er in Neder land iemand klaarstaat om tijdens de koptische kerst een aanslag te plegen. „Bovendien is het nog maar de vraag of degene die achter de drei gementen zit, serieus moet wor den genomen, aldus Bakker. „Mis schien is het een nobody. Maar dat is moeilijk na te gaan." Deskundige Schoen: „Onruststo- ken lijkt toch het belangrijkste doel." 4^% zie onze website:binnenland rjh™ Koptische kerk Eindhoven en f omwonenden zijn geschrokken. Het woord 'kopt' is afgeleid van het Griekse woord 'Aigyptos' ofte wel Egyptenaar. Niet vreemd, aan gezien het leeuwendeel van de kopten in Egypte woont. De koptische paus Shenouda III ze telt in Cairo. De Koptische-orthodoxe Kerk is ontstaan na een afscheiding van het patriarchaat van Alexandrië in 451 na Christus. Het christendom werd vanaf 40 na Christus in dit noordelijke deel van Egypte gepre dikt. Opvallend is het vele vasten dat de gelovigen doen. In een jaar wordt tweehonderd dagen gevast. branden duizenden lampen op 'ons' koper. Het metaal wordt in Nederland verzameld en gerecy cled en in opkomende economie ën als China, India en Brazilië ge bruikt voor de verwerking tot bij voorbeeld elektriciteitskabels. Het krappe aanbod van koper, de verwachting dat de vraag ook dit jaar weer zal stijgen, plus de ver zwakking van de dollar drijft de prijs van koper op tot exorbitante hoogte. In nog geen tien jaar is de koperprijs verzesvoudigd. Iets wat ook opmerkzame dieven niet is ontgaan. Berichten over ko perdiefstallen zijn aan de orde van de dag. Bliksemafleiders worden van daken gesloopt, koperen goten van kerken gerukt en leidingen langs het spoor geplunderd. Ook bouwplaatsen worden 's nachts re gelmatig bezocht en zelfs begraaf plaatsen zijn niet veilig voor de in halige dieven. De bouwbranche schat de schade van metaaldiefstal op jaarlijks meer dan honderd mil joen euro. Volgens het Korps Landelijke Poli tiediensten (KLPD) is koperdief stal langs het spoor sinds 2007 'een nieuwe vorm van criminali teit' door de flink gestegen prijs. De daders, ook bij overige koper diefstallen, zijn overwegend kleine criminelen. Er is geen sprake van georganiseerde misdaad. Aanpak van de daders heeft geen prioriteit en heeft tot nu toe ook weinig zin gehad. De straffen zijn niet hoog. Bij de Metaal Recycling Federatie (MRF) zijn 160 bedrijven aangeslo ten. Zij sturen meldingen van ko perdiefstal door aan al hun leden zodat ze er extra alert op kunnen zijn. „Maar die meldingen zijn natuur lijk maar een fractie van wat er daadwerkelijk wordt gestolen", be nadrukt directeur Hans Koning. Voor een kilo koper krijgen de die ven in de tussenhandel tussen de vijf en zes euro. De buit leveren ze in bij een van de ongeveer vijfhon derd metaalrecyclingbedrijven, die het deels verwerken en doorverko pen aan grotere handelaren. „Maar het grootste gedeelte wordt niet in Nederland omgesmolten", zegt Koning. „Het merendeel wordt 'verknipt' zodat het onher kenbaar is en wordt direct aangele verd bij grote smelterijen in België en Duitsland," Op jaarbasis expor teert Nederland ongeveer 150.000 ton koper. Dat je bij een kiloprijs van vijf of zes euro behoorlijke hoeveelheden moet aanleveren om er een beetje aan te verdienen, weerhoudt de dieven blijkbaar niet. „Het is bizar hoeveel risico's ze lopen voor een paar honderd euro, echt idioot", vindt Koning. Zeker als het gaat om diefstal bij het spoor, waar ze kans lopen geë- lektrocuteerd te worden. den haag - ProRail is druk bezig om koperleidingen langs het spoor te vervangen door kunststoffen met dezelfde geleidende eigen schappen. Waar dat niet kan en op nieuw koper wordt gelegd, krijgt dat een zogenoemd DNA-ken- merk. Daardoor blijft na diefstal herkenbaar dat het koper van Pro- Rail afkomstig is. ProRail beheert 6500 kilometer spoor en daar wordt geregeld ko per gestolen dat onmisbaar is voor de werking van bovenleidingen, overwegbeveiliging, wissels en sei nen. Jaarlijks lijdt het spoorbedrijf twee miljoen euro schade door ko perdiefstal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 7