Middelburg' HZ2? zeeland 121 Lichte toename van verkeer op de N59 door problemen Vlaketunnel Sterrenwacht bouwt zonneobservatorium terug naar zijn vaderland 'Leraren blijven altijd nodig. Ik ben ervan overtuigd dat ik na de Pabo snel als docent aan de slag kan.' woensdag 5 januari 2011 dienen, dan is de keuze snel ge maakt." Met zijn toenmalige vrouw ging hij eerst naar Frankrijk. De kinderen bleven bij zijn moeder in Marokko. Twee jaar later ging Mouradi wer ken bij een gasbedrijf in Utrecht. Geen plezierige tijd, herinnert hij zich. „De huisvesting was slecht. Je zat met vieren op een kamer." Zijn werk bracht hem ook naar Middel burg. Het beviel hem er wel. „Het was er toen ook veel rustiger dan in Utrecht." Hij hoorde dat het geen probleem zou zijn aan een woning te komen. „Ik voelde me welkom. Ook werk was snel gevonden." Mouradi kwam uiteindelijk in dienst bij de gemeente. Hij werkte bij de buiten dienst en werd een bekend gezicht in de straten. En zo verhuisde Mouradi in 1970 naar Middelburg. Hij huurde een foto Lex de Meester bovenwoning aan de Vismarkt. La ter werd de woning verkocht en werd Lia Hector zijn 'huisbaas'. Mouradi en zijn tweede vrouw Cli via hebben nog altijd veel contact met de eigenaresse van Galerie T, die aan het pand aan de Vismarkt grenst. Tijdens de kerstperiode was het echtpaar Mouradi weer even in Middelburg en verbleef in de oude, inmiddels tot vakantieappartement verbouwde woning, nadat Hector eerder op bezoek was geweest bij de voormalige huurders. Met ge spaard geld liet Mouradi in Mek- nes, 55 kilometer ten westen van de stad Fez, een huis bouwen. Daar naast heeft hij een klein verblijf in de Kleine Atlas, een gebergte in het noord-oosten van het land. Hier woont nog altijd zijn moeder, in middels ver in de negentig. „Zij wil niet in de stad wonen." Het is 150 kilometer rijden vanuit Meknes naar de woonplaats van zijn moe der, maar over de Marokkaanse we gen doe je er wel vier uur over. Van Mouradi's kinderen wo nen twee zonen in Marok ko, één zoon in Nederland, één dochter in Duitsland en één dochter op Curaqao. Hij is blij dat zijn oudste kinderen in Marokko zijn opgevoed. De ma nier waarop in Nederland kinderen opgroeien, vindt Mouradi te vrij. Ze staan hier aan veel verlokkingen ten prooi, is zijn ervaring. Drank, drugs, losse zeden, het helpt alle maal niet om jongeren zonder kleerscheuren op te laten groeien. Het contact met Marokko en zijn fa milie ging in die veertig Nederland se jaren niet verloren. „Ik ging dik wijls naar mijn broer in Tourcoing bij Lille in Noord-Frankrijk." En elke zomer stapte hij met zijn gezin in de auto voor de lange rit naar zijn geboortestreek. „Het was drie, vier dagen rijden. Eerst hele maal naar Zuid-Spanje en dan bij Algeciras op de boot naar Marok ko." En nu dus in de winter even terug in Middelburg. Hij wil dat blijven doen en niet alleen omdat zijn zoon in Nederland woont. Ook om oude bekenden in de stad op te zoe ken. En zijn vrouw vindt het heer lijk. „Je hebt hier alle winkels bij de hand. In Marokko moet je soms zes kilometer rijden." door Joeri Wisse ZIERIKZEE - Het verkeer op Rijks weg N59 is sinds begin november vorig jaar met ongeveer tien pro cent toegenomen. De extra drukte wordt veroorzaakt doordat een deel van de automobilsten de weg tussen Zierikzee en het Hellegats plein verkiest boven de de A58 en de A17. Sinds begin november het wegdek bij de Vlaketunnel omhoog kwam, moet het verkeer daar over de vluchtstrook. Ook is de tunnel meerdere malen helemaal dicht ge weest. Om de doorstroming te be vorderen, heeft Rijkswaterstaat even voor de afslag Goes op de A58 een matrixbord geplaatst. Daarop wordt de voorspelde reis tijd tussen Goes en Rotterdam weergegeven. Het komt geregeld voor dat de route over de N256 (Deltaweg en Zeelandbrug) en de N59 qua reistijd gunstiger uitvalt dan de route over de A58 en A17, via Bergen op Zoom en Roosen daal. De toename van tien procent is volgens een woordvoerder van Rijkswaterstaat gebaseerd op 'visu ele inspecties' van de weginspec- teur. Zij constateren overigens dat de drukte inmiddels weer aan het afnemen is. Een container in de tuin van de sterrenwacht moet plaatsmaken voor een nieuw observatieplateau. foto Ruben Oreel door Maurits Sep MIDDELBURG - Nu eindelijk een gro te oude opslagcontainer weg is uit de tuin van de volkssterrenwacht, kan daar een nieuw observato rium worden gebouwd voor tele scopen om naar de zon te kijken. Het moet in het voorjaar worden gebouwd. Het observatorium wordt een pla teau van circa drie bij zeven meter en twee meter hoog. „Zodat we over de bomen en de huizen heen kunnen kijken en de zon heel lang durig kunnen observeren", zegt Tjerk Westerterp van de volksster renwacht Philippus Lansbergen. De sterrenwacht beschikt over en kele speciale telescopen om de zon te bekijken. „Daarmee kunnen we uitbarstingen op de zon waarne men", legt Westerterp uit. „Dat gaan we onder meer doen op on ze Zeeuwse Zonnige Zomeravon den, waar altijd veel mensen, ook toeristen, op afkomen. We gaan al le minicampings in Zeeland bena deren om die avonden bekend te maken." Op de N59 laat Rijkswaterstaat ook continue exacte tellingen uit voeren, de resultaten hiervan wor den echter pas over drie maanden bekend. Dan is er ook onderscheid te maken tussen auto's en vracht wagens. Het extra verkeer levert geen files op. Wel merkt Rijkswaterstaat dat het drukker is geworden bij de stoplichten op de route. Daarbij gaat het vooral om de vekeerslich- ten bij Oude Tonge. Zolang de Vlaketunnel nog niet volledig is opengesteld, laat Rijks waterstaat de borden die wijzen op de alternatieve route op de A58 staan. "In groep 8 wist ik het al: ik word juf! Na mijn mbo ben ik in februari dit jaar begonnen aan de opleiding Leraar Basisonderwijs. Toen ik een hogeschool moest kiezen, twijfelde ik geen mo ment. Het slagingspercentage van de Hogeschool Zeeland is hoog en de reis tijd vanaf mijn huis is prima. Al snel merkte ik dat ik de juiste beslissing had genomen. Het is een persoonlijke school en alle medewerkers, van docent tot directeur, zijn continue betrokken bij de studenten." Stage lopen "Vanaf dag 1 merk je dat theorie en praktijk goed op elkaar aansluiten. Je gaat vier dagen naar school en loopt gemiddeld één dag per week stage. De stof die je in de les behandelt, pas je direct toe in je stage. Ook leer je om te gaan met diverse soorten kinderen." Veranderingen "Het onderwijs staat niet stil. De onder wijsvisie verschilt per school, maar over het algemeen leren'kinderen nu meer in groepjes te werken. Een andere ontwik keling is het werken met de nieuwste technologische middelen. Denk aan een digiboard. Daar moest ik echt even aan wennen." Rekenen en taal "Op school wordt veel aandacht geschonken aan rekenen en taal. Voor dat je begint met de opleiding maak je een toets, en tijdens de studie ben je zowel met je eigen vaardigheden bezig als met de didactiek." "Over het vinden van een baan maak ik me geen zorgen. Leraren blijven altijd nodig. Ik ben ervan overtuigd dat ik na het behalen van mijn diploma een leuke baan als docent kan vinden in de provincie Zeeland, of West Brabant." Linda Snel (20) volst de voltijdopleidins Leraar Basisonderwijs (Pabo) op de Hogeschool Zeeland en woont in Bergen op Zoom. De opleiding Leraar Basisonderwijs van de Hogeschool Zeeland start ook op 1 februari 2010 en biedt je de moge lijkheid om vier jaar later af te stude ren. Meer informatie? Ga naar www.hz.nl en zet je eerste stap naar een baan als leerkracht! Hogeschool Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 55