Vooral de vuilnisbakken 181 zeeland Kampvuur vakantieweek mag onder voorwaarden Provinciale subsidie voor landartproject 'Je kunt hier een goede boterham verdienen' Kapelle is voorlopig regionaal koploper als het om vuurwerk- schade gaat. Daar is voor 30.000 euro vernield. De 'aanslag' op de politiepost is goed voor de helft van het schadebedrag. Lege balies wachten op invulling woensdag 5 januari 2011 VUURWERKSCHADE door Rob Paardekam 'S-heerenhoek - Fred de Jonge, die al veertig jaar de Attent-super- markt uitbaat in 's-Heerenhoek, heeft zijn werk altijd met plezier gedaan. Toch verraste hij zijn klan ten deze week met de mededeling dat ze op 29 januari voor de laatste keer in de winkel terecht kunnen. „Het is tijd om iets anders te gaan doen." De Jonge (56), die de zaak destijds overnam van zijn vader, zegt dat de lange werkweken hem en zijn vrouw steeds zwaarder vallen. „Ik draai zo'n zestig uur per week. En ja, de lichamelijke gebreken gaan zich ook aandienen. Dan wordt het er niet gemakkelijker op." De ondernemer zegt het vak nog niet helemaal vaarwel. Met enkele winkeluitbaters uit omliggende dorpen heeft hij afgesproken dat hij hen af en toe zal vervangen. „Verder zie ik wel wat er op mijn pad komt. Een vaste dienstbetrek king van veertig uur ga ik in elk ge val niet meer aan." De Jonge hoopt een opvolger te vinden, zo dat de supermarkt behouden blijft voor het dorp. Momenteel is hij met iemand in onderhandeling, maar er is nog geen witte rook. Ge gadigden zijn daarom altijd wel kom om zich te melden. Volgens de huidige uitbater is er in 's-Heerenhoek een goede boter ham te verdienen. „Zeker een jon ge ondernemer, die nieuwe ener gie meebrengt, moet hier kunnen slagen. Natuurlijk hangt dat ook af van de inwoners. Die moeten hem een stuk van hun budget gunnen. Als een nieuwe ondernemer het niet redt, is de supermarkt wel licht voor altijd verloren. Ik hoop dat mensen dat beseften." Op zaterdag 29 januari trekt De Jonge de supermarktdeur voor de laatste keer achter zich dicht. Hoe wel hij mooie jaren heeft gehad, zal dat zonder al te veel emoties gaan. „Daar ben ik de man niet naar. Sentiment, daar smeer je geen brood mee. door Luc Oggel krabbendijke - De gemeente Rei- merswaal heeft een reeks voor waarden opgesteld waaronder de kampvuren tijdens de kinderva kantieweek toch kunnen door gaan. Het college wilde de kampvuren vorig jaar verbieden, onder meer vanwege het milieuaspect en klach ten van omwonenden. Op het voornemen kwam veel kritiek, het afsluitende kampvuur is een jaren lange traditie. Min of meer onder druk - de gemeenteraad wil de vreugdevuren behouden en Jeugd- vakantieweek Krabbendijke over handigde in september 648 hand- zierikzee - De lege balies achter in de hal van het gemeentehuis in Zierikzee moeten nog even wach ten op een nieuwe bestemmming. Vorige week is na tweeënhalf jaar het UWV vertrokken uit het ge meentehuis. De vestiging is opge heven en de medewerkers zijn naar Goes gegaan. door Luc Oggel en Frank Balkenende Uit het lood geslagen ver keersborden, verwron gen vuilnisbakken, ver splinterde bushokjes. Het is weer oud en nieuw geweest en dat is, als de kruitdampen een maal zijn opgetrokken, goed zicht baar in het straatbeeld. Jaarlijks wordt met al dan niet illegaal vuur werk voor miljoenen euro's scha de aangericht in de openbare ruim te en ook op de Bevelanden en Tholen is weer behoorlijk wat ver nield. Na een aanvankelijke (flinke) da ling van de materiële schade vorig jaar, lijkt het er op dat de meeste gemeenten dit jaar weer fors die per in de buidel moeten tasten om de schade te herstellen. Dat blijkt uit een eerste, voorlopige inventari satie. In Reimerswaal bijvoorbeeld is dit jaar voor 13.000 euro schade aangericht, manuren niet meegere kend. Vorig jaar was dat bijna de helft minder, zevenduizend euro. Het merendeel van de schade be staat uit opgeblazen verkeersbor den en vuilnisbakken. Twee ver nielde bushokjes in Hansweert en een gesloopte lichtmast zijn al goed voor 4500 euro, hoewel dat geen gemeentelijke eigendommen zijn. In feite ligt het schadebedrag voor de gemeente dus lager en komt het uit op 8500 euro. In Ril land zijn opvallend weinig vernie lingen aangericht, 'slechts' voor 250 euro. Kapelle heeft dit jaar een fors hoge re kostenpost aan de jaarwisseling vanwege de vuurwerkbom die voor 15.000 euro schade veroor zaakte aan het politiebureau. Daar mee stijgt het totale schadebedrag naar 30.000 euro, waarmee Kapel le koploper is in de regio. De volgens wethouder Jon Hersel- man gerichte actie tegen het poli tiebureau was niet voorzien. „He laas het is wel gebeurd en dat drijft de totale vuurwerkschade flink op. Het pand is wel verzekerd. Dat geldt niet overige schade aan straat- meubilair zoals afvalbakken, ver keersborden en rioolkolken. Daar kun je je niet tegen verzekeren. Overigens doet de gemeente er al les aan om de daders te achterha len en de schade te verhalen. Er wordt een beloning van duizend euro uitgeloofd aan degene die met de gouden tip komt waarmee de plegers van de 'aanslag' in de kraag kunnen worden gevat. Her- selman: „Want dit is geen katte- kwaad meer, maar gewoon huile rig gedrag." Vorig jaar noteerde Ka pelle een schadebedrag van 7700 euro. De gemeente had dat jaar bijna 10.000 euro uitgegeven aan tekeningen - wil het college de kampvuren nu toch blijven toe staan, zij het onder strikte voor waarden. Zo moet er een brand weerauto met personeel aanwezig zijn, er moet minimaal vijftien me ter afstand tussen het vuur en be lendingen zitten, moet er worden afgeblust na afloop van het evene ment (om te voorkomen dat de brandweer nog lang ter plekke moet blijven) en moeten de vrijwil ligers van de kindervakantieweek zelf de rommel opruimen. Ook mag de brandstapel niet breder zijn dan 7,5 meter en niet hoger dan drie meter, wat neerkomt op een inhoud van vijftien kuub. De kindervakantieweek is akkoord. Vernield bushokje aan de Boomdijk in Hansweert. voorbereiding, dat wil zeggen het weghalen, opslaan en weer terug plaatsen van straatmeubilair. In Goes is de vuurwerkschade bijna even groot als in Kapelle. Een rondgang van gemeenteperso- neel en informatie van burgere le veren een geschatte schade op van 29.200 euro. Vooral afvalbakken moesten het ontgelden: 45 zijn be schadigd. Vervanging vergt 18.000 euro. Daarnaast zijn 40 verkeers borden zijn vernield, is het glas van een abri ingegooid en is één parkeerautomaat zwaar toegeta keld. Een nieuwe automaat kost 5000 euro. Voor Goes is de vuurwerkschade een domper op de feestvreugde, want die is meer dan verdubbeld ten opzichte van vorig jaar. Toen moest de gemeente voor 13.000 eu ro straatmeubilair vervangen en herstellen.. Tholen en Noord-Beveland inventariseren nog, in die laatste gemeente hebben vooral vuilnisbakken het moeten ontgelden. In Kortgene brandde een glasbak uit. De gemeente Borsele is eveneens bezig met de vuurwerkschade te inventariseren. Een duidelijk beeld heeft ze nog niet. Volgens woord voerder Philip de Vree bestaat de indruk dat er tijdens en rond de jaarwisseling minder is vernield dan in voorgaande jaren. „Los van de persoonlijke ongelukken in Ove- zande en Oudelande, denken we dat de schade aan gemeentelijke ei gendommen meevalt. Alles lijkt re delijk netjes te zijn verlopen. Al leen: elk verkeersbord is er één. Wel is geconstateerd dat in een aantal dorpen vreugdevuren nogal enthousiast werden gestookt. In Lewedorp zijn mensen erop aange sproken en daar is naar geluis terd." Volgens De Vree werpt het Borsel- se vuurwerkbeleid vruchten af. Een aantal jaren terug was het stee vast hommeles en soms zelfs grim mig in 's-Gravenpolder, maar dat is door afspraken te maken met jongeren in goede banen geleid. door Lilian Dominicus De gemeente Schouwen-Duive- land heeft al wel wat ideeën wat er met de opengevallen balieruim te moet gebeuren. Een klantencon- tactcentrum is een wens. Het UWV heeft een huurcontract van vijf jaar, maar heeft de gemeente al laten weten te willen praten over een afkoopregeling. MEEST GELEZEN 1Gemeente zet hoeve te koop 2. RWS schrapt bouwprojecten 3. Fred de Jonge stopt ermee STELLING Reageer op de stelling over het wo ningbouwproject Goese Schans aan op www.pzc.nl/bevelanden STUUR TIPS NAAR bevelanden@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto wilhelmenadorp - De provincie heeft 25.000 euro toegezegd aan het Centrum Beeldende Kunst in Middelburg voor het landartpro ject in de Wilhelminapolder. Het project bestaat uit negen beelden die over de hele polder zullen wor den verspreid. Dat hebben gedeputeerde staten gisteren besloten. Directeur Kath- rin Ginsberg is verheugd over het nieuws. „Het heeft even op zich la ten wachten, want informeel had den ze in 2009 al hun steun toege zegd." De gemeente Goes had eerder al 50.000 euro aan het landschapspro ject beloofd. Het CBK wacht nu nog op toezeggingen van andere fondsen. In totaal is zo'n 450.000 euro nodig. Tijdens de viering van het 200-ja- rig bestaan van Koninklijke Maat schap De Wilhelminapolder in 2009 is door een jury unaniem voor het ontwerp van de Duitse kunstenaar Michael Beutler geko zen. De negen witte bollen, waar mee Beutler een spel met de hori zon en het hoogteverschil in de polder wil uitbeelden, zullen in en om de schuur bij hofstede Hon- gersdijk aan de Langweg in Wilhel- minadorp worden geplaatst. Fred de Jonge stopt aan het eind van de maand met zijn Attent-supermarkt aan de Marktstraat in 's-Heerenhoek. foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 52