'Kies je altijd de makkelijkste 181 zeeland Plateau om de zon te bestuderen VOF zet bouw Goese Schans door Verhalen over olijvenpluk in Palestina De hoogste klassen van openbare basisschool Duiveland uit Nieuwerkerk en Sirjansland kregen gisteren een workshop (S)cool on Wheels voorgeschoteld. Mystiek achter Hebreeuwse lettertekens woensdag 5 januari 2011 MIDDELBURG - Nu eindelijk een gro te oude opslagcontainer'weg is uit de tuin van de volkssterrenwacht, kan daar een nieuw observato rium worden gebouwd voor tele scopen om naar de zon te kijken. Het moet in de lente worden ge bouwd. Het observatorium wordt een pla teau van drie bij zeven meter en twee meter hoog. „Zodat we over de bomen en de huizen heen kun nen kijken en de zon langdurig kunnen observeren", zegt Tjerk Westerterp van de volkssterren wacht Philippus Lansbergen. De sterrenwacht beschikt over en kele speciale telescopen om de zon te bekijken. „Daarmee kunnen we uitbarstingen op de zon waarne men. Dat gaan we onder meer doen op onze Zeeuwse Zonnige Zomeravonden, waar altijd veel mensen, ook toeristen, op afko men. We gaan alle minicampings in Zeeland benaderen om die avonden bekend te maken." De volkssterrenwacht heeft bij de gemeente Middelburg ook een plan ingediend voor uitbreiding van het bestaande observatorium. Daarin staat nu één telescoop. Als de gemeente toestemming geeft voor uitbreiding, ontstaat ruimte voor drie extra telescopen, zegt Westerterp. „We kunnen het ob servatorium dan eenvoudig weg schuiven en de telescopen zijn di rect gebruiksklaar." ZIERIKZEE - Anjo Beukers en Anja van Traa, twee vriendinnen uit Zierikzee maakten afgelopen na jaar een reis door Palestina. Zij na men daar onder meer deel aan de olijvenpluk. Aansluitend reisden de beide vrouwen zelfstandig door de Westelijke Jordaanoever. De ervaringen die zij tijdens deze reis hebben opgedaan, inspireer den hen tot het samenstellen van enkele informatieavonden onder de titel 'Palestina. Anjo en Anja op ontdekkingsreis door het Heilige Land'. De eerste bijeenkomst van die serie geven zij zaterdag 8 janua ri in De Rode Kamer, Havenpark 13-15 in Zierikzee. De avond be gint om 20.00 uur. Reageer op de stelling 'Ook de 65-plusser moet betalen voor de bus' op pzc.nl/schouwen-duiveland Kijk voor video's op www.pzc.nl/video Bel uw nieuwstip door naar de re dactie in Zierikzee. 0111-454650 ONDERWIJS door Esme Soesman Eerst vonden lustin van Noord en Bart van Duijn van openbare ba sisschool Duiveland uit Sirjansland mensen met een handicap best zielig. Maar ha een ochtendje (S)cool on Wheels ligt dat beeld aan gruzelementen. Kees-Jan van der Klooster en Inge Caljouw zielig? „Zij kunnen juist heel veel." Justin en Bart hebben zojuist ge leerd hoe je met een rolstoel om en over obstakels heen kunt rij den. „Op je achterwielen", geeft Bart iets van de opgestoken tech nieken prijs. Justin: „Maar we heb ben vooral ook geleerd hoe het is om te leven als je in een rolstoel zit." En daar is weinig zieligs aan, is de boodschap van Kees-Jan van der Klooster en Inge Caljouw van (S)cool on Wheels; een landelijk project waarmee kinderen bekend worden gemaakt met het leven met een lichamelijke beperking en gehandicaptensport. Onder meer met behulp van een filmpje laat het tweetal zien welke hobbels je te nemen hebt tijdens een rondje stad. Maar vooral ook... hoe die 'drempels' vallen te slechten. „We kunnen een klein beetje meer de wereld aanpassen. Wat meer op- en afritjes aanleggen. Dat hoeft geen tienduizenden éu- ro's te kosten", vertelt Van der Klooster terwijl hij beelden van simpele aanpassingen laat zien. Net als Caljouw zoekt Van der Klooster de oplossing echter voor al bij mensen zelf Een stoepje dur ven nemen, is een kwestie van oe fenen. Maar dan moet je mensen dus wel de kans geven om te oefe nen, is zijn stelling. „Dus niet alles meteen uit handen nemen. Men sen willen heel graag de regie over nemen van iemand die een beper king heeft. En dat is niet goed." Door zijn werk wordt Van der Klooster vaak geconfronteerd met mensen met een beperking die worstelen met hun zelfvertrou wen. „Door ons gedrag ondermij- Van der Klooster en Caljouw Kees-Jan van der Klooster uit Vlis- singen deed als zitskïër onder meer mee aan de Paralympische Spelen en de X-Games in Aspen. Bij dat laatste sportevenement kaapte hij diverse medailles weg. Van der Klooster liep een dwars laesie op bij een snowboardonge- val in 2001. Sinds die tijd maakt hij zich hard voor een betere beeldvor ming van mensen met een beper king. Onder meer via zijn bedrijf K-J Projects (www.kjprojects.com). Inge Caljouw uit Vlissingen zit van jongs af aan in een rolstoel. Ze be gon op een mytylschool, maar van af haar 8ste volgt ze regulier onder wijs. „Daar ben ik achteraf erg blij mee." Ze studeerde communicatie aan de Hogeschool Zeeland. nen we dat zelfvertrouwen nog meer." Dus laat hij samen met Cal jouw aan leerlingen uit de groe pen 7 en 8 uit Sirjansland en leer lingen uit groep 8 van obs Duive land uit Nieuwerkerk zien dat de mogelijkheden oneindig zijn. Van autorijden tot rolstoelhockey en van voetballen op één been tot ex treme sports. Van der Klooster is van het type extreem. Hij klettert trappen afin plaats van de naastge legen helling. „Als je altijd de mak kelijke weg kiest, zul je er ook min der van leren." Caljouw relativeert: „Hij doet gewaagde dingen, ik doe wat rustiger aan". Maar ook zij is actief (fitness, rolstoelhockey) en houdt haar leven in eigen hand. Al le reden om met (S)cool on Wheels langs scholen te trekken. „Ik vind het heel belangrijk dat kinderen weten wat er allemaal mogelijk is als je een handicap hebt. En ja, dat heeft zin. Laatst liet ik een pen vallen, die wordt normaal meteen voor je opge raapt. Maar toen zei een jongen: dat kun je wel zelf" Justin probeert een rolstoel uit in de gymzaal van de Nieuwerkerkse school aan de Weststraat. SOMMELSDIJK - Theoloog en kun stenaar Ruud Bartlema maakte schilderijen over het Hebreeuwse alfabet dat uit 22 letters bestaat. Ko pieën van die schilderijen hebben een vaste plek in de synagoge in Brielle, maar vanaf 6 januari t/m 9 februari is deze serie tijdelijk te be kijken in de Remonstrantse kerk in Sommelsdijk. Deze tentoonstel ling is na de kerkdienst op zondag van 11.00 tot 12.00 uur te bezichti gen en op woensdagochtend van 10.00 tot 12.00 uur. Predikant Leen lan Lingen geeft dinsdag 25 januari naar aanleiding van deze expositie een lezing over de mystiek achter Hebreeuwse let ters, aanvang 20.00 uur. door Frank Balkenende GOES - Hoewel er geen geldig be stemmingsplan ligt, is Ontwikke lingsmaatschappij Goese Schans VOF toch van plan de eerste 37 stadswoningen te bouwen, en mo gelijk ook 32 huurappartementen. Voor de woningen beschikt de combinatie over een bouwvergun ning, voor de appartementen loopt de bouwaanvraag. De Raad van State haalde in de cember een streep door-het be stemmingsplan Goese Schans, om dat daarin de positie van betonbe drijf Haringman niet goed is gere geld. Bezwaren van omwonenden verklaarde de Raad van State onge grond. Niettemin loopt het woningbouw project een half tot een heel jaar vertraging op, omdat de bestem mingsplanprocedure moet worden overgedaan. De partners in het wo ningbouwproject - woningcorpora tie en de projectontwikkelaars Pro per Stok Heijmans en Van Garde ren Sc Dekker - kunnen voorlopig alleen zo'n 70 woningen bouwen aan de noordrand van de Goese Schans, omdat ze daarvoor be schikken over een geldige bouw vergunning (voor de stadswonin gen) of die binnenkort verwach ten (voor de huurappartementen). Nieuwe bouwaanvragen zullen worden afgewezen bij gebrek aan een bestemmingsplan. De ontwikkelingscombinatie had ook kunnen wachten met bouwen totdat er wel een geldig bestem mingsplan is, om zo het risico te vermijden dat er straks een groep je mensen een tijd lang geïsoleerd op een kale vlakte woont. Volgens RWS-directeur Maarten Sas is er weinig keus. „Er is geen j weg terug. We moeten beginnen om kopers niet teleur te stellen. Te gen de tijd dat die woningen wor- den opgeleverd, hopen we dat er j wel een goedgekeurd bestemmings plan is en dat we meteen kunnen doorbouwen." Sas denkt dat repa ratie van het bestemmingsplan eenvoudig is, omdat alleen een op lossing voor Haringman nodig is. „Andere bezwaren zijn door de Raad van State ongegrond ver klaard en zullen in een nieuwe pro cedure vrijwel geen kans maken." Inge Caljouw demonstreert haar behendigheid aan de leerlingen van obs Duiveland, locaties Nieuwerkerk en Sirjansland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 44