Het zijn weer solden in België, het is 18 Tien onmisbare tips voor wie het maximale uit de solden wil halen Snel duidelijkheid over nieuw ziekenhuis Eeklo Nieuws UITVERKOOP De maand van de winterkoopjes is van start gegaan bij de Zuiderburen, shopsteden worden overspoeld, Foto's te kijk van Robert Schilder almanak woensdag 5 januari 2011 Solden is: over de koppen kunnen lopen op de Antwerpse Meir... Shoppen maakt hongerig. Tijd voor een welverdiende pitstop. AARDENBURC - In restaurant In Den Wijngaard in Aardenburg zijn tot 28 januari foto's te zien van Robert Schilder. De expositie omvat uitsluitend foto's die in Zeeuws-Vlaanderen gemaakt zijn. Met name rond de Passageule bij Waterlandkerkje. Schilder is ook initiatiefnemer van het platform 'kunst-in-zeeuws-vlaanderen'. Tip? redactie@pzc.nl Twitter wordt zowel verguisd als ver afgood. Dat eerste door de niet-twit- teraars, dat laatste door... juist. Maar eerlijk is eerlijk, soms wordt iets nieuwswaardigs de wereld inge- slingerd via deze berichtenservice. Dat is handig voor journalisten. Er zijn er die zelf twitteren. Regel één is dat je geen nieuws weggeeft via T wit ter, al was het maar uit concurrentie- overwegingen. Sommigen hebben dat nog niet door. Zo twitterde de verslaggever van die regionale om roep dat onverlaten hadden gepoogd de pinautomaat in zijn dorp op te blazen. Dat was voor de redacteur van deze krant reden om in actie te komen. Wat leidde tot een volgende tweet van de omroep-journalist: 'Hé, het staat nu ook op de PZC-site!' door Sheila van Doorsselaer Als kippen zonder kop graaien fashionista's in de bakken en de rekken bij Zara en H&M op de Ant werpse Meir. Wat verderop, op de hoek van de Huidevettersstraat en de Schuttershofstraat, staan zo'n twintig overwegend Aziaten onge durig te wachten in de rij voor de deur van modetempel Gucci. De portier laat hen twee aan twee bin nen. Boven de winkelstraten suist een politiehelikopter die de boel in het oog houdt. Het zijn weer solden in Antwerpen, het is weer een gekkenhuis. Anders dan in Nederland, waar winkeliers het hele jaar door hun waar naar believen mogen afprij zen, mogen winkeliers in België slechts twee keer per jaar, in wette lijk vastgelegde periodes, uitver koop houden; van 3 januari tot 31 januari en van 1 juli tot 31 juli. De Belgen spreken niet van uitver koop; daarmee wordt namelijk doorgaans bedoeld dat de winkel wordt stopgezet. Zij spreken over de solden. De term die zowel op de aanbiedingen zelf kan slaan als op de periode waarin de restanten tegen verminderde prijs worden verkocht. Hoe dan ook klinkt bij shopaho lics of koopjesjagers de kreet'de solden gaan weer beginnen' als muziek in de oren. Dat komt om dat de meeste winkels meteen kor tingen aanbieden van wel vijftig procent of meer. In Nederland be ginnen winkeliers vaak voorzich tig, met hooguit twintig procent. Daar doen ze in België niet aan, de rekken moeten leeg, er moet plaats gemaakt voor de nieuwe col lectie. Wie het aandurft te wach ten met shoppen tot de laatste week van de solden, koopt met kortingen tot wel tachtig procent. In België is het verboden bij wet om eerder of langer de prijzen te verlagen. Het is zelfs verboden de solden eerder aan te kondigen, of tewel de artikelen openlijk af te prijzen. In sommige winkels wordt daar voorzichtig tegen ge zondigd met zogenaamde fluister- kortingen. Een dag voor oudjaar waren de winkelbedienden bij een grote modeketen in Wijnegem bij voorbeeld al druk bezig de kleding te stickeren. Wie met gestickerde kledingstukken bij de kassa kwam, kreeg al vijftig procent korting. „Daarom ga ik dus altijd al een paar dagen vóór de solden winke len in België, meestal in Sint-Ni- klaas", zegt Cora Verbruggen uit Hulst, een doorgewinterde shop per. „Met een beetje geluk kan ik die broek of dat jasje dat ik zo graag wil al met een leuke korting meenemen. Soms ook niet hoor, mijn ervaring is dat ze het je in de winkel vooral moeten gunnen dat je iets al goedkoper meekrijgt." In Antwerpen was het maan dag en dinsdag ontzettend druk. De solden waren maan dag begonnen en de koopjes val len midden in de kerstvakantie. Zelfs hotels profiteren, zij bieden speciale shoparrangementen aan en hierdoor trekken shopsteden als Antwerpen, Brussel, Gent en Brugge niet alleen eigen volk, maar komen er ook veel kortingbe- luste 'Ollanders' een paar dagen winkelen. De eerste dagen van de winter koopjes zijn geslaagd, menen de Vlaamse zelfstandigenorganisaties Unizo en het Neutraal Syndicaat voor Zelfstandigen (NSZ). Wel kwam de koopjesstormloop traag op gang, vond handelsfederatie Co- meos. Staan vaak al voor het offi ciële openingsuur mensen voor de deur te wachten, op de eerste dag van de solden werd het nu pas echt druk rond het middaguur. Dat er uiteindelijk nagenoeg even veel is verkocht dan op de eerste soldendag vorig jaar, stemt de kle- dingsector tevreden. Door het bar re winterweer vorige maand was de verkoop immers sterk terugge vallen. „Blijkbaar heeft de consu ment vooral tot de solden gewacht om iets moois en warms tegen een zacht prijsje aan. te kopen", stelt het NSZ vast. Voor wie zich ook in het solden- gekkenhuis wil storten: in de mees te Vlaamse shopsteden is komen de zondag koop(jes)zondag. 1. Inventariseer je kledingkast Kledingstukken die je het afgelo pen jaar niet hebt gedragen, kun nen weg. Verkoop ze (Marktplaats, Ebay); zo heb je direct een spaar potje voor je nieuwe aankopen. 2. Maak een 'te-kopen' lijst Maak een lijstje met spullen die je écht wilt en vermijd daarmee on nodig gedwaal in de winkels. 3. Noteer de maten Kledingmaten verschillen vaak tus sen bepaalde merken. Schrijf daar om je maten (en die van gezinsle den) op en voorkom daarmee mis kopen. Bovendien win je tijd, om dat je minder hoeft te passen. 4. Bepaal voorafje budget Hebberig? Bepaal vooraf hoeveel je wilt uitgeven, neem dat bedrag contant mee en laat pinpas en cre ditcard thuis. Ja echt. - 5. Bepaal je koopmoment Tijdens de solden openen sommi ge winkels eerder of zijn 's avonds langer open. Bedenk: De vroege vogel vangt de worm! 's Ochtends vroeg voor de deur staan, loont. Maar; hoe langer je wacht, hoe meer korting. Dilemma... 6. Draag gemakkelijke schoenen Neem desnoods een paar nette schoenen mee in je tas voor als je stijlvolle kleding gaat passen. 7. Roep hulptroepen in Zo kun je met meer de rekken langs én je hebt iemand die je ob jectief advies kan geven. 8. Controleer de prijskaartjes Die moeten de originele prijs, de korting en de prijs na korting ver melden. Controleer achterafin de winkel je kassabon om nare verras singen te voorkomen. 9. Controleer het product Afgeprijsde producten kun je vaak niet ruilen. Check daarom vooraf op gebreken. 10. Mijd de nieuwe collectie Leuk, maar daar kwam je niet voor, weet je nog wel? Zo erg is het niet dat inwonertal Zeeuws-Vlaanderen daalt Ziewww.pzc.nl/ zeeuws-vlaanderen door Martijn de Koning EEKLO (B) - De directie van Alge meen Ziekenhuis Alma hoopt voor de zomer duidelijkheid te krijgen over de bouw van een nieuw ziekenhuis bij Eeklo. Dat zou uiterlijk in 2016 in gebruik moeten zijn. AZ Alma ontstond in 2007, en was het resultaat van een fusie van de ziekenhuizen Elisa beth in Sijsele en Heilig Hart in Eeklo. Toen leek het er nog op dat de bouw van een nieuw zieken huis snel zou kunnen beginnen. Eind 2008 bleek dat de financie ring niet rond kwam, doordat de hoogte van overheidssubsidies fors lager was dan eerder verwacht. De bouw kost ruim 200 miljoen euro. De directie van het ziekenhuis heeft nu een bouwaanvraag, inclu sief financieringsvoorstel, inge diend. Komende maanden kijkt een commissie van de Vlaamse re gering ernaar, waarna ze met een advies aan de minister komt. Het nieuwe gebouw moet verrij zen aan de Ringlaan, richting Mal- degem, en vervangt de twee huidi ge. Het ziekenhuis krijgt zeven ver diepingen met 512 bedden. Bij AZ Alma werken ruim 1300 mensen. Het ziekenhuis gaat zich, meer dan nu, ook richten op Zeeuws- Vlaamse patiënten. - reacties: 948 Bloktijden autoverkeer brug Sluiskil zijn al goed genoeg I 37% J 63%

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 38