281 sport 'Een miljoentje lijkt me wel geil' WinterserieLs., woensdag 5 januari 2011 SCHAKEN Sabbatical betekent voor Loek van Wely feitelijk dat hij met schaakpensioen gaat Loek van Wely stopt met schaken en gaat zich toeleggen op pokeren. Nu Loek van Wely het scha ken op een laag pitje zet en zich stort op pokeren, denkt hij erover om in Amerika te gaan wonen. „Mijn vriendin hoort natuurlijk liever dat ik voor haar verhuis, maar dat is niet zo." Afgelopen zomer, toen zijn vriendin uit El Sal vador voor twee maan den bij hem was, moest Loek van Wely diverse keren een klaagzang aanhoren. „Dat ik zo druk was. Daar zat wel iets in. Die twee maanden begonnen met een schaaktoernooi in Philadelphia en aansluitend één in New York. Daarna had ik een pokertoernooi in Venlo en de week erna moest zij schaken in Gent. Toen hadden we één dag vrij en na twee toer nooien in Noorwegen en Amster dam ging ze alweer naar huis. Het was non-stop knallen." En denk maar niet dat de schaakgrootmees ter dan vroeg naar bed kon om uit gerust aan een nieuwe dag te be ginnen. „O nee! 'Schat, ik heb van avond hoofdpijn' werkte niet be paald", schatert hij. Die twee maanden waren voor de Tilburger exemplarisch voor heel 2010. „Zo bont als afgelopen jaar ga ik het niet meer maken. Ik zit aan mijn taks, ik voel me vaak leeg." Dat klinkt als een burn-out. „Daar zit ik wel tegen aan, ja." Hij merkt al een poosje dat hij toe is aan een lange rustpauze. Hij noemt het een sabbatical year, maar feitelijk gaat Van Wely in 2011, op zijn 38e, met schaakpen sioen. „Dat ik nog niet definitief zeg dat ik stop, is alleen maar om een slag om de arm te houden." Hij wil zoetjesaan ontdekken of pokeren wat voor hem is. Al is dat een dubbel understatement, want zowel op internet als in casino's haalt hij geregeld de fmaletafel. „En mezelf kennende zal het toch wel weer een druk jaar worden." Zijn vriendin schaakt ook, is de beste van El Salvador. Van Wely heeft zich opgeworpen als haar se condant. „Maar dat wil niet zeg gen dat ze zich er met een leien dakje vanafkan maken. Als ze haar huiswerk niet heeft gedaan, zijn de rapen gaar, hoor. Ik zal zelf ook nog wel blijven schaken maar dan vooral als een sociale happe ning. Na afloop met z'n allen een hapje eten en flink lachen aan de bar." Met een stuk of vier competi ties in Europa verzekert hij zich al van een mooi basisinkomen. „Daarnaast ga ik schaaktrainingen geven. In de VS is dat big business. Het is daar cultuur dat ouders de beste leraren kiezen voor hun kin deren en dat ze daar veel voor beta len. Ik zie het als mijn pensioen." Als internationaal topschaker ver diende Van Wely al bovengemid deld goed, maar pokeren, zegt hij, is nog lucratiever. „Ik heb mijn zin nen gezet op the big money. Op Macau is er bijvoorbeeld een top toernooi waar je een paar miljoen kunt winnen." Is hij dan zo op geld belust? „Ik vind het wel lek ker om het te hebben. Geld is er om uitgegeven te worden. Het lijkt me enorm geil om af en toe een miljoentje te pakken." Het analy tisch vermogen dat hij als schaker bezit, zijn rekenkundig inzicht (po keren is deels kansberekening) en zijn ervaring met de druk moeten hem ver kunnen brengen. Daar naast bestaan er databases van mensen die veel op internet poke ren. Als hij er echt werk van gaat maken, gaat hij die bestuderen en in zijn hoofd opslaan. In het Sportcafé in Den Bosch is het vandaag tropisch warm. Van Wely, die met een wollen muts over zijn oren binnenkwam, heeft er niet zo'n last van. „Ik ben rede lijk stoïcijns onder temperatuur. Of het nu min 5 is of plus 25, aan mij zul je het niet merken. Mijn verwarmingsketel thuis is al twee jaar stuk. Ik heb nog niet de moei te genomen om hem te laten ma ken. Ik ben ook maar één dag per maand in Tilburg. Wel lekker dat ik dit jaar negenhonderd euro heb teruggekregen van het verwar- mingsbedrijf. Daar zullen ze ook wel gedacht hebben..." Misschien wordt die ketel wel nooit meer gemaakt. Van Wely denkt er namelijk serieus over om 'tzt' in Amerika te gaan wonen. „Vanwege het pokeren. Mijn vrien din zal liever horen dat ik vanwege haar verhuis - we ontmoeten el kaar meestal in Amerika - maar dat is niet zo. Ik zat zelf aan Los Angeles te denken. Vanwege het klimaat en omdat het een stad is waar de actie plaatsvindt. Daar hou ik wel van. En Las Vegas is maar drie uurtjes rijden." Zijn besluit om het schaken op een lager pitje te zetten blijkt een directe aanleiding te hebben: de knallende koppijn die hij twee jaar geleden overhield aan zijn spit- werk voor Vladimir Kramnik. De Rus had Van Wely gevraagd als se condant voor zijn WK-tweekamp tegen Viswanathan Anand, die hij overigens vrij roemloos verloor. „,Hij wilde dat ik voor elke zet tot het einde toe alle varianten doorre kende. Soms ontdek je dan een no viteit en daar ging het hem om. Ondertussen werkte ik wel de he le nacht door. Totdat om zes uur mijn hoofd begon te tollen. Het is verkapte slavenarbeid. Maar wel goed betaald. Ik schaak zelf meer op instinct, hij is van de weten schappelijke aanpak. Dat vind ik tijdrovend en dus onpraktisch." In 2001 droomde hij zelf nog van de wereldtitel. „Ik stond in de top tien, the sky was the limit. Maar die ambitie heb ik inmiddels toch maar opzijgezet. Ik zit al een tijdje aan m'n plafond." De zesvoudig Nederlands kampioen is anno nu de nummer 78 van de wereld, met een elo-rating van 2666 punten. Toen hij een jaar of twintig gele den de top honderd binnendrong, had hij 2560 plinten. „Dat is nu niet meer genoeg. Het niveau is ge stegen." Van Wely was achttien jaar, zat nog op het vwo in Oss en had al meer dan een ton in guldens aan prijzengeld gewonnen. Genoeg om op school de blits te maken met een mooie auto. „Maar ik had mijn rijbewijs nog niet. Had ik geen tijd voor. Ik had zo'n spoed cursus geprobeerd, maar daar werd ik al snel weggestuurd, om dat ik de opdrachten op mijn ei gen manier interpreteerde. Pas op mijn 25e had ik mijn papiertje. Maar voordat ik op examen moest, had ik al wel een gloednieuwe BMW 5-serie gekocht. Beetje de druk opvoeren, hè", zegt hij met een quasi-arrogante blik. Die BMW werd al snel ingeruild voor een Jaguar - Van Wely is een liefhebber. „Maar nu rijd ik een BMW 3-serie." Zo, meneer heeft - een stapje teruggedaan? „Die kon ik toevallig van iemand overne men." Nog een tweedehandsje ook? „Soms is het goed om nede rig te zijn, haha. Maar in de toe komst komt er weer een Porsche of een Audi, hoor. Ik moet me wel een beetje onderscheiden van de massa." Was het in Van Wely's tijd nog re delijk uitzonderlijk dat een puber de top honderd bestormde, tegen woordig stikt het van de tieners die zich grootmeester mogen noe men. De beste schaker van de we reld, de Noor Magnus Carlsen, was het op zijn dertiende al. De beste Nederlander, Anish Giri, op zijn veertiende. „Zij zijn opgegroeid in het infor matietijdperk, hebben schaken op een computer geleerd. Ik uit een boekje." Die jongens zullen dan foto Roy Lazet ook wel eerder aan een sabbatical toe zijn. Van Wely hoopt dat ze dat in ieder geval inzien, voordat hun hersens gekraakt zijn. „Geeste lijke blessures komen harder aan dan fysieke, kan ik je verzeke ren." Maar wat maakt die teenagers nou zo goed? „Hun kracht is hun ener gie en hun onbevangenheid. En hun leven is nog vrij simpel. Zij hebben nog geen vrouw die hen het leven zuur kan maken of die aandacht nodig heeft." Hij bedoelt zijn ex-vrouw Marion, zijn eerste liefde. In 2006 trouwden ze, het jaar erna waren ze alweer geschei den. „Een relatie is een complica tie voor een topsporter. Mijn vrouw ging ook nog eens mee naar alle toernooien. Ik verlangde dan wel dat zij zich voor mij opof ferde. Als ik er de pest in had, moest ze niet in mijn buurt ko men. Zeker niet als ik verloren had doordat ik de avond tevoren ge zeik van haar aan mijn kop had ge had. Geloof maar dat ze dan de vol le laag kreeg." „Schaken was toen nog héél be langrijk voor me. Mijn huidige rela tie heeft wat dat betreft geluk. Maar als ik online zit te pokeren en ze met me wil chatten, moet ze me niet storen. Als dat icoontje van msn dan blijft knipperen, mag ze blij zijn dat ze zeven tijdzones van me vandaan zit." Nou heeft Van Wely het twee uur lang het de hele tijd gehad over 'mijn vrien din', maar hoe heet ze eigenlijk? „Lorena Zepeda. Google die naam maar eens." Maarten van Helvoirt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 28