een dolle dribbel 25 Aanval van Vlissingen: Coe Moulijn op links, Sjaak Swart op rechts Delta stopt met sponsoring Delta Tour In Menföri'a® 1937 2011 woensdag 5 januari 2011 P- msmem wem 'Hij was een linkeraanvaller, net zo'n speler als Messi nu. Hij was een grote persoonlijkheid.' Robin van Persie, oud-Feyenoorder 'Ik heb met en tegen hem gespeeld en hij was een vriend van mij.' Sjaak Swart, oud-Ajacied Hij was de beste Feyenoor- der aller tijden, vinden ze in Rotterdam. Coen Moulijn, 'Coentje' voor de oudere fans, overleed gisternacht op 73-jarige leeftijd. Coen Moulijn werd gebo ren op 15 februari 1937 in Rotterdam en groeide op in de wijk het Oude Noorden, daar waar ook Faas Wil kes, die andere voetbalicoon, zijn jeugd beleefde. Vlak bij Moulijn woonde de veel jongere Wim Jan sen, nóg zo'n Feyenoorder, die met groot ontzag de verrichtingen van zijn beroemde en oudere buurtgenoot volgde. Moulijn oe fende zijn trap tegen een muurtje waar later ook Jansen gebruik van maakte. Helaas: de stadsvernieu wing slokte Rotterdams beroemd ste muurtje op, al werd later op een speelplaats in de buurt een nieuw muurtje opgericht. Coen Moulijn maakte van het 'bin nendoor dreigen, buitenom gaan' zijn vaste handelsmerk. Tegenstan ders wisten dat hij dat deed, had den zich er allemaal danig op voor bereid, maar toch trapten ze er ie dere keer weer in. Moulijns razend snelle eerste meters zorgden er ver der voor dat hij ook niet meer te achterhalen was. De dolle dribbel van Moulijn - het dreigen, even de broek optrekken, de handbeweging langs de neus - werd in de rust van thuiswedstrij den in de Kuip op het veld zelfs tot in detail nagebootst door ie mand die daar, tot groot enthou siasme van het Feyenoord-pu- bliek, een perfecte imitatie neerzet te. Moulijn zelf, hoewel hij zich er in die dagen nooit openlijk tegen verzette, kon het niet echt waarde ren: „Ik was daar niet zo blij mee." Bij Xerxes - zijn eerste club - speel de hij in de jeugd nog linksbinnen in het toen veel voorkomende sys teem met een vijfmansvoorhoede; later werd hij linksbuiten. Hij moest dat echt leren, liever speel de hij in die dagen nog op het mid denveld. Op de velden naast de Kuip oefende hij dagelijks zijn la ter zo kenmerkende passeerbewe gingen. Als linksbuiten van Feye noord kon hij zich volledig aan het verdedigende werk onttrekken omdat Cor Veldhoen als back ach ter hem speelde én al het vuile werk opknapte. Moulijn speelde 487 wedstrijden voor Feyenoord, zijn club. In Oran je speelde hij 38 keer en maakte hij vier doelpunten. Bij Feyenoord waren het niet zijn 84 doelpunten die hem zijn faam bezorgden. Hij liet vooral anderen, spitsen als Cor van der Gijp en later Ove Kindvall, scoren. Het was zijn geweldige ver mogen een tegenstander op te zoe ken, te passeren en een snijdende, meestal perfecte voorzet bij de spit sen af te leveren, dat hem be roemd maakte. In Feyenoords succesvolste jaar 1970 was hij er bij toen de Europa Cup 1 werd gewonnen ten koste van Celtic (2-1) en in een dubbel tegen het Argentijnse Estudiantes de la Plata (uit 2-2 en thuis 1-0-winst) de wereldbeker werd binnengehaald. Moulijn, Ridder in de Orde van Oranje Nassau, werd met Feyenoord vijf keer landskam pioen (in 1961,1962,1965,1969 en 1971), in 1965 en 1969 won hij ook de KNVB-beker. Na zijn voetballoopbaan, die zich bij Feyenoord tussen 1955 en 1972 afspeelde, bemoeide Moulijn zich vooral met zijn dames- en heren modezaak. Hij stond bekend als èen gezelligheidsmens. Met een glas wijn of whisky op tafel, rol den de anekdotes over vroeger tij den over zijn lippen. Thuis had Moulijn de zorg over zijn gehandicapte zoon Raymond, aan wie hij ooit een nier afstond. Die werd door het lichaam van de jongen afgestoten waarna een nichtje van Moulijns zoon een nier doneerde. Augustus vorig jaar overleed Raymond. Sindsdien ging het bergafwaarts met Coen Moulijn die, zo zeggen vrienden, de levenslust kwijtraakte. In 2009 werd zijn in brons gego ten evenbeeld op het voorplein van de Kuip geplaatst. Hij was er in goede gezondheid zelfbij, ook al was hij vele jaren daarvoor al eens getroffen door een hartaan val. Moulijn bleek geraakt door de hommage, maar verwachtte dat het dure beeld niet lang onbescha digd zou blijven. „Ik ben van Feye noord en daar houdt niet iedereen van," zei hij bij die gelegenheid. Tot op vandaag bleef het beeld ech ter ongeschonden, zodat zich gis teravond een grote menigte rond 'Coentje' kon verzamelen om af scheid van hem te nemen. Hans Leber door Rudy Boogert VLISSINGEN - Coen Moulijn links buiten, Sjaak Swart rechtsbuiten, dat zou een aanval zijn om van te watertanden... Het Nederlands elf tal was echter het enige podium waarop de kwaliteiten van de ras-Feyenoorder en de oer-Ajacied konden samensmelten. Toch? Nee, toch niet. Ook VC Vlissingen kreeg het voor elkaar. In 1974 speel de de club aan de Irislaan met Moulijn op links en Swart op rechts! Terwijl het Nederlands elftal zich opmaakte om de wereld te verove ren tijdens het WK van 1974, lie ten Moulijn en Swart zich strikken voor een wedstrijd in Vlissingen. De tegenstander was het Duitse FC Hoechst, dat uitkwam in de re- gionalliga. De wedstrijd was in de steigers gezet door fioechst-Hol- land Vlissingen en met name door Arnold Parre, destijds redactie-se cretaris van het bedrijfsorgaan van de industriereus. „Ik heb Moulijn en Swart onafhan kelijk van elkaar benaderd", vertel de Parre destijds. „Ze zagen het aanvankelijk als een niemendalle tje, maar toen de één hoorde dat ook de ander zou spelen, verzeker den ze er een prestigeslag van te zullen maken." Beide clubiconen hadden al een punt gezet achter hun actieve loopbaan in het prof voetbal. Moulijn in 1972 (hoewel hij daarna nog bij de amateurs van Xerxes speelde), Swart in 2973. Philip Krant was op die zaterdag middag de 2e juni van 1974 eenma lig ploeggenoot van de twee natio nale grootheden. 4,Ik kan me herin neren dat ze voor de wedstrijd alle bei behoorlijk in de tape werden gezet. Als ik me niet vergis, had Swart zelfs zijn eigen verzorger meegenomen. Maar Moulijn zat ook goed in de zwachtels hoor. Volgens mij hebben ze allebei de wedstrijd niet uitgespeeld." Volgens het krantenartikel van des tijds haalde alleen Swart het einde niet. Halverwege de tweede helft raakte hij geblesseerd. Moulijn haalde het eindsignaal van scheids rechter Frans Derks (ja, die van dat strakke broekje) wel. „Onmid dellijk dribbelde de vroegere Fe- ijenoordlinksbuiten als de weer licht naar de uitgang van het veld om aan de bestorming van al te geestdriftige 'bewonderaars' te ont komen." Nog steeds populair. „Ik kijk niet zo op tegen mensen", vertelde Krant gisteren, „maar het was wel een hele happening. Mou lijn en Swart gedroegen zich rond de wedstrijd heel normaal hoor. Ook al ben ik een Ajax-volger, ik heb Coen altijd goed kunnen waar deren. Ik heb hem best vaak zien spelen bij de klassiekers tussen Ajax en Feyenoord en ook bij Oranje. Dat was een genot voor het oog." Echt vaak kwam Moulijn niet in Zeeland. Op oudjaarsdag 1964 peil de de PZC de mening van toenma lige BN'ers over de provincie. Waar denkt u aan als u het woord Zeeland hoort, werd Moulijn ge vraagd. Zijn antwoord: „Aan veel water. En aan grote polders. Neen, ik ben er nog nooit geweest, ik ken het alleen van de landkaart. Als de dammen er eenmaal liggen en ik in een uur in Zeeland kan ko men, ga ik er zeker eens kijken." Dat moment liet een kleine tien jaar op zich wachten. Vlissingen had de stille hoop dat de rasaanval lers Moulijn en Swart de aanvallen de onmacht waarmee de club dat seizoen had gekampt (21 goals in 24 duels), tegen FC Hoechst een keertje konden verlichten. Beide sterren toonden flitsen van hun kunnen. De PZC kopte 'Sjakie: conditie en hard schot; Coentje' trucdoos'. De oud-internationals konden ech ter niet voorkomen dat Hoechst met een 2-0-zege terug naar het oosten ging. In de media werd ge suggereerd dat de Duitsers door het meespelen van Moulijn en Swart zich 'extra hadden opgepept naar een nog sterkere wil om te winnen'. Krant verwoordde het gisteren minder omslachtig: „Die Duitsers konden flink schaven." door Koen de Vries Adrian Lewis maakte een thriller van de finale tegen Gary Anderson. Hij gooide al vroeg een ninedarter, bouwde een voorsprong op, gaf die bijna weg, maar herstelde zich op tijd. foto Rebecca Naden/AP MIDDELBURG - Hoofdsponsor Delta stopt met de sponsoring van de wielerronde die als Delta Tour Zee land door het leven gaat. Het Zeeuwse energiebedrijf zal dit jaar op 10, 11 en 12 juni voor het laatst naamgever zijn van de driedaagse wedstrijd. Of het het einde bete kent van de ronde is onzeker. Di verse andere sponsoren willen wel doorgaan. De kans bestaat dat de Delta Tour opgaat in een nieuwe wedstrijd, een etappekoers tussen Rotterdam en Antwerpen. Het idee daarvoor ontstond na het succes van de Tour-start in Rotterdam, afgelopen zomer. Bij de proloog en de eerste etappe van Rotterdam - via Zee land - naar Brussel, stonden hon derdduizenden wielerliefhebbers langs de kant. De organisatie van de Delta Tour is benaderd om in deze nieuwe ronde te participeren. Ook Delta zou contacten hebben met de nieuwe organisatie. Het is de bedoeling dat de nieuwe wedstrijd in 2012 voor het eerst ge houden wordt en deel uitmaakt van de ProTour, de hoogste catego rie wedstrijden van wereldwieler bond UCI. De eerste besprekingen tussen de nieuwe organisatie en de ASO, die onder meer de Tour organiseert, zijn december vorig jaar al gehouden. Eén van de etap pes moet net als de eerste etappe van de Tour 2010 door Zeeland lo pen, met Rotterdam en Antwer pen als start- en finishplaats. Da vid Luteijn, de voorzitter van het organisatiecomité van de Delta Tour, was gisteravond niet voor commentaar bereikbaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 25