i8l zeeland Emma en Gerrit zijn sterren in dansfilm Veere waakt straks over Moluks monument Vierluik met Memory Lane is te zien op televisie CINEDANS Katse kinderen op het witte doek tijdens film- en dansfestival Amsterdam Film- en dansmakers woensdag 5 januari 2011 w Gerrit poseert voor de camera van Paul de Nooijer (tweede van rechts). foto Jan Jongejan Memory Lane is een korte film die deel uitmaakt van een vierluik van Neder landse choreografen en filmmakers die hun media, dans en film bundelen, Point Taken getiteld. De productie kwam tot stand door het Mediafonds en het Fonds Podiumkun sten, in samenwerking met de NTR en Cine- dans, geproduceerd door film productiemaat schappij KeyFilm. Uit inzendingen werden vier productieplannen gekozen, die elk voor een budget van 100.000 euro uitgevoerd konden worden. De films gingen in december 2010 in première tijdens het festival Cinedans in Am sterdam. De film van choreograaf en danser [oost Vrouenraets en filmmakers Paul en Menno de Nooijer gaat over een ouder paar, dat via reek sen foto's terugkijkt op hun lange samenzijn en hun roerende en roerige relatie. Memory La ne is komende zondag op televisie te zien bij NTR Podium, op Nederland 2, om 13.00 uur. Het programma vermeldt ook de andere drie dansfilms: Diamond Dancers, over een optre den als 'flashmob' van bejaarde linedancers; Hyperscape, over freerunners en gevechtskunst in dans; en Val, over een vreemdeling die letter lijk uit de lucht de polder in valt. Vader en zoon Paul en Menno de Nooijer, wonend in Baarsdorp bij 's-Heer Abtskerke, zijn kunstenaars in fotografie, film, vaak multime diaal, gecombineerd met theater en performances, Joost Vrouenraets en Maïté Guérin leiden het dansgezelschap Gotra uit Amsterdam. door Henk Postma middelburg - De gemeente Veere krijgt het Moluks monument in ei gendom dat op 21 maart wordt onthuld op de zeedijk van Westka- pelle. Dat betekent dat de gemeen te ook het onderhoud voor reke ning neemt. Zodra de Middelburgse kunstena res Trinette Ledelay het monu ment oplevert, is Veere 'verant woordelijk voor beschadiging of te nietgaan van het monument'. Het provinciebestuur, dat opdracht gaf tot de vervaardiging van het ge denkteken, heeft dit alsnog laten vastleggen in een overeenkomst met de gemeente Veere. In het gedenkteken worden resten verwerkt van het voormalig Mo luks woonoord in Westkapelle. Het gaat om overblijfselen van de barakken die er vorig jaar zijn ge sloopt om plaats te maken voor een bedrijvenverzamelgebouw. Het monument wordt op 21 maart onthuld door commissaris van de koningin Carla Peijs. Het komt vlakbij de vuurtoren op de zee dijk, ter hoogte van het voormalig woonoord. De onthulling gaat ge paard met festiviteiten en een ten toonstelling in het Polderhuis over de geschiedenis van de Molukse ge meenschap in Zeeland. Op 21 maart is het precies zestig jaar geleden dat de eerste Molukse gezinnen in Nederland aankwa men. Het provinciebestuur nam vorig jaar het initiatief tot oprich ting van een gedenkteken. Dat ge beurde na pleidooien voor een tastbare herinnering aan de Moluk se geschiedenis in de gemeente Veere. De kosten, 30.000 euro, worden ge dragen door de provincie (22.500 euro) en de gemeente Veere (7500 euro). De kunstenares is gekozen in samenspraak met het Centrum Beeldende Kunst en de Molukse gemeenschap. Om tot een goed ontwerp te komen ging Ledelay in gesprek met vier voormalige bewo ners van het kamp en met een Westkappelaar die de gebeurtenis sen van toen heeft meegemaakt. Het provinciebestuur wil nog niet prijsgeven hoe het kunstwerk er uit komt te zien. Maar in Molukse kring is al wel bekend dat resten van het kamp worden verwerkt in de sokkel en dat het pad naar het monument wordt geplaveid met stenen uit het kamp. De totstandkoming van het ont werp wordt niet alleen begeleid door Molukkers, maar ook door vertegenwoordigers van de dorps raad, de provincie, de gemeente en het CBK. Het Molukkenkamp kent een roeri ge historie. In 1956 brak een op stand uit, omdat de bewoners zich onrechtvaardig door de overheid behandeld voelden. De politie schoot toen op bewoners. In het monument worden resten verwerkt van het Moluks woonoord. Daar begon vorig jaar de bouw van een bedrijvengebouw. foto Izaak Verkeste

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 18