io ie11 ONE/11 'Misschien gaan sommige dingen nu even beter op Cuba, maar we mogen nog steeds niet protesteren, hebben geen internettoegang.' De site Onen.nl wil een ander geluid bij het nieuws laten horen: niet cynisch, maar positief! Over mensen die zich met hart en ziel inzetten voor een betere wereld. One11 versus 9/11 Lu Jianfii voert een eenzame strijd te gen machts misbruik binnen de Chinese over heid. Hij filmt be stuurders van over- heidswagens die zich niet aan de re gels houden. Dit verhaal van Remko Tanis, cor respondent voor de ze krant, is - een van de inzen dingen voor Onen. woensdag 5 januari 2011 reageren? nieuwsredactie@wegener.nl Rebellie is de tweede natuur van de Cubaanse punkrocker Gorki. Hij verkeert daardoor in per manente oorlog met het Castro-regime. Lees zijn verhaal op www.mijnkrant.nl/buitenland Mensen met oplossingen door Niek Opten Het was geen al te best jaar, 2010. Ne gatieve woorden als 'verhuftering', 'crisis', 'klimaat ramp', 'vervlak king' en 'bezuinigingen' voerden de boventoon, „In de media al thans. Er zijn genoeg mensen die met alles wat in hun bereik ligt, hoe klein ook, zich inzetten voor een betere wereld. Maar van dit soort helden hoor je vaak weinig." Aan het woord is Bas Mesters, zelf werkzaam voor die media, als cor respondent in Italië voor de NOS en NRC Handelsblad. Sinds deze week is zijn One11.nl in de lucht, een website met verhalen over 'personen die bouwen en niet bre ken'. „Mensen die de problemen te lijf gaan, soms met gevaar voor eigen Teven, vaak onbaatzuchtig en altijd tegen de hoofdstroom in." Mensen als de Keniaanse zaken vrouw Atia Yahya die zorgde dat miljoenen landgenoten toegang 'Wat zegt het dat zoveel journalisten in zo'n drukke tijd kosteloos meewerken?' kregen tot betaalbare gezondheids zorg, over Normawati uit Indone sië die opkomt voor de rechten van arbeidsmigranten en over strij- der-poeet Xhabir Derala die pro beert een betere plek van Macedo nië te maken. Mesters (45) liep al langere tijd rond met het idee om de 'lokale hélden' een podium te geven. Acht jaar is de Brabander (Oister- wijk) nu correspondent in Rome. „De laatste tijd heb ik het gevoel, ook ingegeven door reacties van mensen, dat veel artikelen worden gezien als bevestiging van stereo typen: de streken van Berlusconi, corruptie, maffia. Maar daarmee doe je de Italianen geen recht." En dat geldt net zozeer voor mensen in Afrika, Amerika, en waar niet. „Lokaal zetten veel mensen zich in voor veranderingen. Die mensen citeer ik ook in mijn artikelen, maar sommigen verdienen meer ruimte." Mesters wil er geen goednieuws- show van maken. „Voor alle bijdra gen geldt de journalistieke distan tie, de kritische blik, onverkort." Meer dan zestig journalisten, over wegend correspondenten afkom stig van allerlei media, hebben hun medewerking al toegezegd. Tot verbazing van Mesters. „Wat zegt het dat zoveel journalisten in zo'n drukke tijd kosteloos meewer ken? En dat geldt ook voor het in ternetbedrijf en de eindredacteu ren. Opvallend is ook dat bijna ie dereen direct een naam wist om te portretteren." Remko Tanis, corres pondent voor onder andere deze krant in China, is een van de deel nemers. „Mensen praten veel over problemen, zonder oplossingen aan te dragen. Deze mensen probe ren dat wel, hoe klein soms ook. Dat spreekt mij enorm aan." Joris Luyendijk, oud-correspon dent in het Midden-Oosten, kwam in 2006 met zijn boek Het zijn net mensen, een kritische be schouwing over de in zijn ogen subjectieve rol van de media. Doel van Onen is niet om kritiek te le veren op de journalistiek in het al gemeen en mediabedrijven in het bijzonder, benadrukt Mesters. „Het is geen initiatief uit onvrede. De afgelopen jaren heb ik diverse Onen-achtige verhalen gemaakt en de NRC was daar blij mee. Maar de structuur van de media is nou eenmaal zo dat je daar als cor respondent niet altijd aan toe komt." Want een mooi portret van een bijzonder persoon of ge bied waar nooit de schijnwerpers op zijn gericht vergt veel tijd. „Re dacties vragen van een correspon dent dat die zich richt op het grote nieuws. Veelal moet je binnen een dag een artikel leveren. Dat is goed, dat soort verhalen moeten ook geschreven worden." Mesters beseft dat hij het getroffen heeft. Zijn opdrachtgevers, NOS en NRC, besteden veel aandacht aan het buitenland en hebben veel geld over voor een uitgebreid cor respondentennetwerk. Maar ook collega's van andere media zien Onen niet als protestsite. „Ik maak zelf deel uit van het systeem. Als ik vind dat het anders moet, dan moet ik daar wat aan doen", zegt Remko Tanis. „Er is de laatste jaren wel wat ver anderd: kranten snijden in budget ten, verhalen moeten korter. Maar ik ben daar niet cynisch onder. Ik kan mijn ideeën en verhalen altijd goed kwijt", zegt Jessica Maas, ac tief in Turkije mede namens deze krant. Ze maakte voor Onen een portret van Sevgül Uluda op Cy prus, die zich inzet voor nabe staanden van burgers die verdwe nen tijdens de oorlog in de jaren zeventig. „Ik citeerde haar in een groter verhaal over de vermiste Cy prioten, twee jaar geleden. De kranten zitten dan niet direct op nog een artikel over dit onder werp te wachten." Mesters noemt de website Onen een cadeau aan de Nederlandse be volking. „Het is aan de lezers om te bepalen wat er mee gebeurt. Als die er geen prijs op stellen dan is het snel afgelopen. Maar zo lang deze bal blijft rollen, hollen wij er achteraan." De naam van de site verwijst naar de eerste maand van dit jaar het moment dat die de lucht in ging. Maar One11 lijkt niet voor niets heel erg op 9/11,11 september 2001, de dag van de aanslagen iri de VS, die nog steeds voor veel ne gatief nieuws zorgt in de wereld. Inmiddels hebben meer dan zes tig journalisten, overwegend bui tenlandcorrespondenten van veel verschillende media, hun medewer king toegezegd. Van de Telegraaf tot regionale kranten en van RTL tot de Volkskrant. De verhalen wor den gedoseerd gebracht, elke dag komen er een of meer nieuwe op de site te staan. door Remko Tanis Het is donker in Zheng- zhou. Vier mannen kij ken boos de camera in. Een van hen draagt een gouden ketting en een strak wit shirt dat niets van zijn brede borst kas verhult. De man haalt uit. De camera beeft, het beeld hapert. Een paar seconden later meppen ze alle vier. „Toen ben ik wegge rend", vertelt Lu Jianfu wanneer hij de beelden terugziet op zijn lap top. De man in het witte shirt was verantwoordelijk voor bouwprojec ten in Lu's woonplaats Zheng- zhou, hoofdstad van de Chinese provincie Henan. Dankzij die posi tie reed hij rond in een zwarte Au di met speciale nummerborden van de overheid. „Hij stond ver keerd geparkeerd, dus heb ik dat gefilmd", zegt Lu. „Alle vier de mannen zijn nu hun baan kwijt, omdat ze begonnen te slaan en ik de beelden had." Lu Jianfu (46), in het dagelijks le ven cameraman bij de regionale omroep van Henan, filmt in zijn vrije tijd bestuurders van over- heidsvoertuigen die de regels aan hun laars lappen. „Sommigen springen uit de auto en beginnen meteen te slaan zodra ik de came ra aanzet." Vroeger trokken ze ook vaak aan zijn haar, vertelt hij, re-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 10