35, als je op Nieuwdorp woont? vrijdag 31 december 2010 Sjoerds vader Peter en zijn moeder Marleen hebben er be wust voor gekozen om veel thuis te zijn. „Je hebt geen kin deren om ze door een ander te laten opvoeden", vindt Peter. Marleen heeft een kapsalon naast hun huis; Peter is een dag in de week thuis. Vijfjaar geleden vertelden Sjoerds ouders nog over hun beslissing om niet te trouwen. „Ik mocht kiezen", zei Mar leen toen. „Trouwen of een kindje." Het huwelijk is er toch van gekomen. „Het werd wel tijd hè?", lacht Sjoerd. Marleen: „Na de geboorte van Levi waren we compleet. En toen vond ik het toch wel leuk. De kinderen hebben een liedje gezongen: 'Mamma' van Heintje. Iedereen jan ken natuurlijk. We trouwden in een open auto, dat weten ze allemaal nog. En ook de jongens kregen een ring. Eigen lijk zijn we met zijn allen getrouwd." Later is hij computerprogrammeur, denkt Sjoerd. Later als hij een jaar of dertig is. „Ik vind technische dingen leuk. En computers. Ja, ik doe wel spelletjes, vooral 's winters als het kouder is en als ik me verveel." Vader Peter en moeder Marleen hebben ontdekt hoe handig hun zoon is. De verrassing van een uitstapje naar Euro Disney was er af toen Sjoerd de zoekgeschiedenis van internet nakeek. Zijn kamer is zijn domein: daar, verborgen onder zijn bed, bewaart Sjoerd de spullen waar hij zuinig op is, vér buiten het bereik van zijn broertjes. „Tijdens het oprui men had ik gisteren drie Oóó-momenten", zegt Marleen. „O, ligt dat hier! O! ligt dat ook hier! Mooie dingen, die verzamelt Sjoerd en die vind je dan bij hem terug. Poké- monkaarten, legoblokjes, allerlei soorten knikkers. En van die muntjes voor supermarktkarretjes, die zaten in een bakje in zijn la." Sjoerd protesteert. „Die muntjes zaten aan mijn fietssleutel." En dan kun je ze maar beter met een goed opbergen tenslotte. Nog maar even, en dan ontdekt Sjoerd de wereld buiten het dorp. Dan gaat hij op de fiets naar de middelbare school, vijftien kilometer verderop. Hij wil het liefst naar Goes, net als zijn vriendjes uit Nieuwdorp. Elke morgen om zeven uur verzamelen de kinderen van het dorp bij de kerk aan De Ring. Ze rijden in groepjes naar de stad. Marleen ziet meer tegen die dagelijkse fietstochten op dan haar zoon. „Die gasten rijden meer met de fiets dan ik per jaar met mijn auto." Sjoerd: „Op schoolkamp fietsen we ook dertig kilometer. En dat gaat makkelijk." fotografie Ruden Riemens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 89