vasthouden' Rechter verdubbelt celstraf voor geweld umiicniaiiu In Nederland klopt het hart nu rechts Prima service én een voordelige, vaste prijs? Profiteer ook van Zeeuwse zekerheid. DELTA, voordelig en dichtbij. vrijdag 31 december 2010 pesos (26.000 euro) betaalden familie en vrienden om Julio Poch op borgtocht vrij te krijgen. ^pssss BBS De vrijlating van piloot Julio Poch is een groot risico voor de 'overlevende getuigen' van de militaire dictatuur in Argentinië. Rodolfo Yanzón, Argentijns advocaat Julio en Grethe Poch in betere tijden tijdens een vakantie in Spanje. foto GPD —r ninnitnlünfl door Frank Hendrickx In 2010 trad 'het meest rechtse kabinet aller tijden' aan in Ne derland. Een meerderheid van de bevolking lijkt tevre den met de koerswijziging. „De culturele hegemonie van links is voorbij." Het is een oude grap in linkse con treien. Een patiënt die wacht op een harttransplantatie kan kiezen tussen het hart van een bij een on geluk overleden, fitte, jonge spor ter of het hart van een op hoge leeftijd gestorven rechtse politicus. De patiënt kiest voor het orgaan van de rechtse politicus. „Want die heeft zijn hart nooit gebruikt." Het lachen is links Nederland in middels vergaan. „Overal proefik zorg en cynisme", 'schrijft Job Cohen deze week op de website van zijn PvdA. Eerder noemde de linkse voorman het ka binetsbeleid al 'onfatsoenlijk' en 'oneerlijk'. SP-leider Emile Roe mer ziet een 'harde, rechtse rege ring' aan het werk. D66-fractie- voorzitter Alexander Pechtold" spreekt van 'het meest rechtse ka binet aller tijden'. Een meerderheid in Nederland lijkt er geen probleem mee te heb ben. In de peilingen kan het kabi- net-Rutte op steun rekenen. Een rapport van het Sociaal en Cultuur Planbureau toonde gisteren aan dat het vertrouwen is toegenomen sinds Mark Rutte de scepter zwaait. Inmiddels heeft 52 procent van de Nederland 'voldoende ver trouwen' in de regering van het land. Drie maanden geleden was dat 46 procent. Niet alleen bij PW' ers, maar ook bij SP-kiezers is het vertrouwen gegroeid. Is Nederland een rechts land ge worden? Klopt het hart niet meer links, maar rechts? Socioloog Anton Zijderveld, voor malige ideoloog van het CDA, noemt de politieke stemming in Nederland 'dubbel'. „Er is zeker een verschuiving naar rechts als het om onze houding ten opzichte van immigranten gaat. Een soort nationalistisch wij-zij-denken is ontstaan. Dat is ook te zien bij die vermeende tegenstelling tussen eli te en het volk. Maar aan de andere kant grijpt dit kabinet op so ciaal-economisch gebied niet zo hard in als bijvoorbeeld Ruud Lub bers in de jaren tachtig. De PW wil de verzorgingsstaat juist over eind houden. Het is verwarrend: dit kabinet is soms heel rechts en soms helemaal niet." PW-leider Geert Wilders viert het aantreden van het door hem gedoogde kabinet-Rutte deson danks als het einde van een lang durige linkse bezetting. „Neder land is bevrijd van de heerschappij van die verschrikkelijke linkse kerk", zei hij in oktober. Smalend voegde de PW'er er aan toe: „Zuur links snapt er niks van." Premier Rutte verklaarde eerder dat rechts Nederland 'de vingers af likt' bij het huidige beleid. Hoogleraar bestuurskunde Paul Frissen, decaan van de Nederland se School voor Openbaar Bestuur, constateert een 'ongegeneerd ge voel van bevrijding' bij rechts. „Het is eigenlijk heel lang 'not do ne' geweest om onversneden rechts te zijn in Nederland. Zelfs als rechtse partijen in de regering zaten, lag er altijd een progressief sausje over het beleid. Dat is aan het verschuiven. Kijk naar het de bat over de multiculturele samenle ving of naar het omroepbestel - de opkomst van rechtse zenders als PowNed en WNL. De culturele he gemonie van links is echt voorbij. Rechts voelt dat: 'Nu zijn wij aan de beurt aan dat zullen we eens la ten horen ook'." Progressief Nederland beklaagt zich over het rechtse triomfalisme, over de harde aanvallen op 'linkse hobby's' als ontwikkelingssamen werking, cultuursubsidies en pu blieke omroepen. De partijloze Frissen spreekt van 'een ironische herhaling van wat links gewoon te doen was'. „De aanvallen van links in de ja ren zeventig en tachtig waren net zo bot. Als je toen genuanceerde opvattingen had over kruisraket ten leerde je de linkse vrienden ook kennen. Ik vond die aanvallen destijds onbetamelijk en onverant woordelijk en nu gaat rechts vaak te ver." Frissen denkt desondanks dat Ne derland voorlopig een rechts land blijft. „Bij dit soort verschuivingen praat je eerder over decennia dan over jaren." GRONINGEN - De 37-jarige man uit Litouwen die in september twee willekeurige slachtoffers met een houten balk sloeg op het station in Zuidbroek, is veroordeeld tot een celstraf van twaalf jaar. Twee weken geleden eiste het Openbaar Ministerie nog een cel straf van zes jaar. Volgens de recht bank miskent justitie met die eis de ernst van de misdaad. Boven dien gaat de rechtbank uit van een dubbele poging tot moord, waar justitie bleef steken bij doodslag. De Litouwer ging op 18 september in de vroege ochtend vanuit het niets een man en een vrouw, bei den 62 jaar, met een houten balk te lijf. De slachtoffers raakten ern stig gewond. Vooral de man is er slecht aan toe. Hij liep ernstig hoofdletsel op en zit inmiddels noodgedwongen in een verzorging stehuis. Drie dagen voor dat incident sloeg hij twee medewerksters van een winkeltje met een wijnfles op het hoofd. Hij werd daarvoor enkele dagen in de cel gezet, maar daarna weer vrijgelaten. De rechtbank meent dat alleen een lange celstraf op zijn plaats is en spreekt van bui tensporig en volstrekt willekeurig geweld van een man die in Noor wegen en Litouwen ook al eens voor geweld werd veroordeeld. Bel 0800-5150 en stap in voor 1 januari! DELTA III L—1 the multi-utility company

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 7