zeeland 13 bannen Vooral meer oudere verkeersdoden commentaar Hallo 20ii eu? HP Minderhoud Laura Dekker Zeeuws kapje t ag 2010. Het jaar J.P. Balkenende Rinus van de Ven Guus Langeraert vrijdag 31 december 2010 m waarin we traag op- D krabbelden uit de re cessie. Waarin Ne derland een flinke ruk naar rechts maakte. Ook het jaar waarin Zeeland vaak promi nent in het nieuws was. Bij voorbeeld met de koningin hier op bezoek of met het wielren nen. Dag alle winnaars en ver liezers die het jaar kleur gaven. Veertien van hen staan elders op deze pagina. Het is nog veel te vroeg om winst of verlies te voorspellen voor al de jonge Zeeuwen in de eindejaarsbijlage van deze krant. Maar het ziet er wel heel goed uit. Want deze millen niumkinderen zijn inmiddels enthousiaste ontdekkers. Ze dromen en ze doen alles tege lijk. In warme nesten ontwikke len ze lef en flinke ambities. En stuk voor stuk zijn ze mooier dan het grootste vuur werk. Het is een feest om zulke sterke jonge mensen te volgen. En het geeft vertrouwen. Voor volgend jaar en verder. VIDEO In alle Zeeuwse regio's vindt op 1 januari de traditionele nieuwjaars duik plaats. Kijk voor de video's op: www.pzc.nl/nieuwjaarsduik Willekeurige mensen vertellen hun voornemens: www.pzc.nl/video Bij NADER In de PZC-bijlage '2010 in beeld' staat een fout in het artikel over de verongelukte Joëlle van Noppen. Het Nederlandse identificatieteam was niet pas na negen dagen ter plaatse, maar al de volgende dag. Het misverstand is ontstaan door dat een Middelburgse tandarts na een week is opgeroepen extra bij stand in Tripoli te verlenen. het toch nog min of meer tot een inhoudelijke behandeling van het geding. FNV Bondgenoten vond dat de havenmeester niet op zoek had mogen gaan naar vervangers voor de actievoerders bij de Vlis- singse Bootliedenwacht. Zeeland Seaports bestreed dat dit was ge beurd, maar beloofde wel erop toe te zien dat in de toekomst geen on derkruipers aan de slag gaan in de Vlissingse haven. De voorzieningenrechter doet vol gende week donderdag uitspraak. MIDDELBURG - Vooral op Tholen en in Midden- en West-Zeeuws- Vlaanderen is het afgelopen jaar een flinke stijging van het aantal verkeersdoden opgetreden. Op Tholen - vergeleken met het afgelo pen jaar - van twee naar zes en in Midden- en West-Zeeuws-Vlaan- deren van een naar zeven. Vooral in de leeftijdscategorie 50-59 jaar was een flinke toename van het aantal verkeersdoden. Vielen in de jaren 2007-2009 in de ze leeftijdsgroep gemiddeld twee verkeersdoden, in 2010 waren dat er acht. Ook in de leeftijdsgroep boven de 65 jaar is een flinke toe name waar te nemen. Van vijf ge middeld in de jaren 2007 tot en met 2009 naar tien in 2010. In Zeeland doen zich elk jaar schommelingen voor op het ge bied van de dodelijke verkeers slachtoffers, omdat het om relatief kleine aantallen gaat. Al jaren vallen de meeste verkeers doden onder de kwetsbare ver keersdeelnemers, bijna 60 procent dit jaar. Dit jaar valt vooral op het grote aantal slachtoffers onder mo torrijders, in veruit de meeste ge vallen het gevolg van andermans verkeersgedrag. De laatste jaren valt zo'n 35 pro cent van de verkeersdoden bij een eenzijdig ongeval. In de meeste ge vallen zijn het bestuurders van een personenauto. Deze ongeval len zijn vaak te wijten aan alcohol gebruik en/of te hoge snelheid in het verkeer. De laatste jaren schommelt het aantal verkeersdoden heftig heen en weer met 39 doden in 2006, 20 in 2007, 28 doden in 2008, 21 do den in 2009 en nu weer 31 ver keersdoden in 2010. Sinds 2000 varieert het voortschrij dend gemiddelde rond 28 verkeers doden tegen gemiddeld 45 ver keersdoden in het begin van de ja ren negentig. Afgelopen jaar werd schrijfster Fran ca Treur (Meliskerke, 1979) plotse ling een BN-er. Met haar roman 'Dorsvloer vol confetti' - over een gelovig boerengezin op Walcheren - won ze de Selexyz Debuutprijs 2010. Bij de NS Publieksprijs eindig de ze als tweede, en in Zeeland kreeg ze de Jan Bruijnsprijs. Op ra dio en tv was ze een veelgevraagde gast. Naar verwachting wordt haar boek in 2011 verfilmd. Hans-Peter Minderhoud schreef ge schiedenis in de Nederlandse paar densport. De voormalige inwoner van Westkapelle werd in Kentucky met het Nederlands dressuurteam wereldkampioen. Nooit eerder was dat een Nederlandse dressuurploeg gelukt. Minderhoud reed op de mer rie Nadine. De meeste punten wer den binnengebracht door Minder- houds partner Edward Gal, met de nu al legendarische hengst Totilas. Ze raakte bekend als het zeilmeisje, Laura Dekker, dat na een lange juri dische strijd haar wereldreis mocht beginnen. Ze vertrok onder grote belangstelling vanuit Brouwersha ven. Inmiddels js ze 15 jaar oud en dobbert ze ergens op de oceaan. Uit haar weblog blijkt dat ze zich prima vermaakt, al pakken zich ook wel en kele donkere wolken boven haar sa men, omdat de sponsors zich heb ben teruggetrokken. Is de VC VUssingen winnaar of verlie- zer? De voetbalclub miste promotie naar de hoofdklasse en bleek heel diep in de schulden té zitten. Piet de Jong, Eddie Dobbeleir en de ais een duveltje uit een doosje opgedo ken en even snel weer verdwenen Gaiietaram Bhondu (foto) stonden machteloos. Rob Vergouwen en Jo- han de Visser lijken de VCV nu toch nog te kunnen redden. De vraag is alleen wat er van de club overblijft. Het CDA van Jan Peter Balkenende leed 9 juni een harde verkiezingsne derlaag. Hij kondigde direct daarna aan dat hij terugtrad als partijleider. Maar het leed was geschied. Hij liet een partij na die veel aanzien had verloren. Het profiel van het CDA was onduidelijk en grijs gekleurd. Vernieuwing was achterwege geble ven. De commissie Frissen, dié de verkiezingsnederlaag onderzocht, uitte kritiek op zijn leiderschap. Het werd de hit van het voorjaar, het Zeeuws kapje. Een oranje versie en eenmaal omgedraaid een roze. Op die manier geschikt voor de vie ring van Koninginnedag en voor de festiviteiten ter gelegenheid van de aankomst van de Ronde van Italië. Remco Texer was de bedenker van het op de Zeeuwse klederdracht ge oriënteerde hoofddeksel. Het haal de, onder meer in de verslaggeving over de Giro, de internationale pers. Door een zware val zag motorcros- ser Rinus van de Ven een eind ko- men aan zijn carrière. De West-Sou- burger ging tijdens een indoorcross in Stuttgart zwaar onderuit en balan ceerde even op het randje van leven en dood. „Het is afgelopen", sprak de immer aardige Rinus vanuit zijn bed in het ziekenhuis Stuttgart. „Het kan gewoon niet meer." jam mer. Rinus' droom om ooit in de VS te crossen is niet uitgekomen. De voorman van Waterdunen Nee!!! .'.voélt zich leursteliend dat Provinciale Staten zich niet tegen onteigening van land bouwgrond uitsprak. „We zijn pas verliezers als er zout water in de Oud-Breskenspolder staat. Brussel en Den Haag kunnen plannen met prachtige Zeeuws-Vlaarnse polders nog steeds dwarsbomen en voorko men. We zijn winnaars, omdat er over ontpoidering wordt gepraat."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 3