nland 9 Ook roken buiten café taboe in Spanje Rusland boos over kritiek op proces Urenlange treinreis door winters Frankrijk is 'hel' voor passagiers Om sterker van te worden 'Spion voor Israël' in Iran opgehangen Gbagbo zet deur op een kier woensdag 29 december 2010 door onze correspondent Henk van den Boom BARCELONA - Spanjaarden die zich hebben voorgenomen op 1 januari te stoppen met roken, krijgen een flinke steun in de rug van de nieu we rook wet. Spanje wordt het meest rookvrije land van Europa. Vanaf volgende week is de sigaret niet alleen taboe in alle horecabe drijven en publieke gebouwen; ook in gemeenschappelijke ruim tes, zoals gangen, portieken, pa tio's en trappenhuizen mag niet meer worden gerookt. De wet staat ook geen rokers toe TEHERAN - Iran heeft gisteren een man opgehangen, die voor Israël zou hebben gespioneerd. De man had onder meer in Nederland ver trouwelijke Iraanse informatie overhandigd aan Israëlische con tactpersonen. Ali Akbar Siadat was eerder veroor deeld tot de strop. Hij zou zes jaar voor de Israëlische geheime dienst Mossad hebben gewerkt. „Hij had 60.000 dollar ontvangen om ver trouwelijke informatie te geven aan het zionistische regime", aldus Iran. De man zou hebben bekend dat hij gegevens over militaire ba ses doorgaf Siadat werd twee jaar geleden opgepakt toen hij Iran wil de verlaten. in de directe nabijheid van de rookvrije ruimtes. Daarmee ver dwijnt het vertrouwde straatbeeld van groepjes rokers voor de deur van bars en restaurants. De wet wil voorkomen dat niet-rokers door een rookwolk moeten als ze een ruimte willen betreden. De nieuwe strenge antirookwet is een reactie van de Spaanse rege ring op de totale mislukking van de vorige, veel tolerantere wet die op 1 januari 2006 van kracht werd. In die regeling werd veel overgela ten aan de goede wil en het eigen initiatief van ondernemers en ro kers. Kleinere cafés mochten zelf door onze correspondent Cees van Zweeden PARIJS - Zeshonderd passagiers wankelden maandagnacht uitge put het perron van Antibes op, na 26 uur boemelen in een trein die zij 'Trans Siberië Express' hadden gedoopt. Maar zij kwamen uit Straatsburg, niet uit Vladivostok. De trein had veertien uur vertra ging opgelopen. En eigenlijk moe ten eindigen in Nice. Hun reis was een roman van Aga tha Christie waardig. De moord ontbrak, maar de politie had wel een aantal passagiers uit de trein moeten vissen. Zij hadden hun verkleumde lichamen met iets te kiezen of ze rookvrij waren. De grotere horecagelegenheden kon den hun ruimte opdelen in een rook- en niet rookgedeelte. De wet functioneerde op geen en kele manier. Door de ingewikkeld heid was controle op de naleving niet te doen. In plaats van een da ling van het aantal rokers, zoals in de rest van Europa (van 32 naar 29 procent), steeg het aantal Spaanse rokers met 1 procent naar 35. Net als vier jaar geleden zijn ook nu de protesten niet van de lucht. De tabaksindustrie en de horeca voorspellen grote economische ver liezen (10 procent minder omzet) veel alcohol verwarmd. Dat de '4295' met negentig minuten ver traging vertrok, bleek achteraf een detail. De trein kwam na een uur tot stilstand om de machinist te vervangen. Het liep tegen midder nacht, en de man had drie dagen onafgebroken gewerkt. Zijn vervanger liet het afweten, en een andere machinist arriveerde pas tegen de ochtend. Deze had de trein nog niet gestart of hij moest remmen: voor hem stond een ka potte locomotief op de rails. Toen de '4295' eindelijk het sta tion van Tournus binnenreed, was het twee uur 's middags. De passa giers hadden zeventien uur ge daan over een afstand Groningen- en het verdwijnen van 70.000 ar beidsplaatsen. „Onverantwoorde lijk van een regering die worstelt met de ernstigste economische cri sis van na de oorlog", aldus Javier Blanco, voorzitter van de Club van Tolerante Rokers. De regering van Zapatero lijkt zich dit keer door geen enkel argument te laten vermurwen. De 60.000 sterfgevallen jaarlijksdoor het ro ken (1500 door passief meeroken) is niet acceptabel. Het wetsvoor stel krijgt binnen de politiek en de gezondheidswereld brede steun. Een grote meerderheid van de Spanjaarden staat achter de wet. Maastricht. Tegen die tijd waren de magen leeg, wat misschien maar goed was want de toiletten waren ontoegankelijk geworden. Pas in Lyon kregen de passagiers wat te eten. „De toiletten waren van een weerzinwekkende smerig heid", zo duidde de arts Lidy de si tuatie. „De maaltijden waren koud en oneetbaar, meer geschikt om een tand mee te vullen dan een maag. Er was op twee passagiers maar één maaltijd." Slechts één passagier stapte met enige voldoe ning het perron op. Hij was een ad vocaat die in de trein vierhonderd nieuwe cliënten had geworven voor een rechtszaak tegen spoor wegbedrijf SNCF. MOSKOU - Het Russische ministe rie van Buitenlandse Zaken is ver bolgen over de kritiek van het Westen op de veroordeling van voormalig oliemagnaat MichaB, Chodorkovski. Rusland verwerpt de aantijging van het Westen dat de regering druk op de rechtbank heeft uitgeoefend. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Hillary Clinton ging voorop in een storm van pro test vanuit de VS en Europa. Vol gens haar doet Chodorkovski's ver oordeling vragen rijzen 'over de se lectieve rechtsvervolging en over de politieke overwegingen die de wet overschaduwen'. Het Witte Huis zegt zich ongerust te maken over de rechtspleging in Rusland. Het Russische ministerie van Bui tenlandse Zaken noemde de kri tiek ongefundeerd. 'We verwach ten van iedereen dat zij zich bezig houden met hun eigen zaken - niet alleen in hun eigen land, maar ook in de internationale are na', zo schreef het ministerie in een verklaring. Chodorkovski, ooit de rijkste man van Rusland, werd maandag schuP' dig bevonden aan diefstal van mil jarden dollars aan olie. De oliety coon zou van 1998 tot 2003 olie van zijn olieconcern Yukos heb ben verduisterd en de opbrengsten-» vervolgens hebben gewit. In 2003 werd Chodorkovski we gens belastingontduiking al tot acht jaar gevangenisstraf veroor deeld. Hij loopt nu het gevaar tot minstens 2017 vast te moeten blij ven zitten. Het ministerie zei dat de zaak te gen Chodorkovski betrekking had op 'zware aanklachten van belas tingontduiking en witwassen', mis daden die in elk land strafbaar zijn. „In de Verenigde Staten bij voorbeeld krijgen mensen levens lange gevangenisstraffen voor der gelijke misdaden", aldus het minis terie. ABIDJAN - Kort na het begin van do besprekingen over de politieke cri sis in Ivoorkust lijkt president Lau rent Gbagbo gisteren de deur op een kier te hebben gezet voor on derhandelingen. Na overleg met drie West-Afrikaanse presidenten maakte een van Gbagbo's naaste medewerkers bekend een pro-Gbagbo betoging, die voor vandaag stond gepland, op te. schorten 'om diplomatie een kans te geven'. De delegatie van Ecowas praatte gisteren in Abidjan drie uur lang in op Gbagbo. Het samenwerkings verband van West-Afrikaanse sta ten heeft met militair ingrijpen ge dreigd als Gbagbo de macht niet overdraagt aan zijn rivaal Alassane Ouattara, die volgens de internatio nale gemeenschap de verkiezingen in Ivoorkust heeft gewonnen. Bot singen tussen aanhangers van Ouattara en van Gbagbo hebben al 170 mensen het leven gekost. SEOUL - Leerlingen van basis- en middelbare scho- doen dit op Daebu eiland, bij de stad Ansan. Zo'n Doel van de deelname was om zowel fysiek als len in Zuid-Korea wrijven zich in met sneeuw tij- vijftig leerlingen deden mee aan dit kamp dat mentaal sterker te worden. dens een winterkamp met een militair tintje. Zij drie dagen in beslag nam. foto Ahn Young-joon/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9