sport 127 Afscheid met een goed glas port Groothuis als favoriet naar WK Koplopers Verweij en Leenstra beperken de schade EINDE CARRIERE MARIANNE TIMMER Drievoudig olympisch kampioene Marian- mooi. Ze wist goed hoe ze zich moest de Spelen in Nagano gaven me ne Timmer (36) stopt per direct. Een af- voorbereiden op een belangrijk toernooi' een kick. Dat wilde ik ook wel' scheid op een groot toernooi krijgt ze niet. Ploeggenote Annette Gerritsen Schaatsster Ireen Wiist woensdag 29 december 2010 'Haar geloof in eigen kunnen, vind ik 'Haar twee gouden medailles op De knoop is doorgehakt: Marianne Timmer is gestopt als schaatsster. Ze blijft wel bij de Liga-ploeg betrokken. foto Vincent jannink/ANP door Johan Stobbe HEERENVEEN - De zwarte lak op haar nagels stond symbool voor één van de moeilijkste dagen in de schaatsloopbaan vin Marianne Timmer. Dinsdag 28 december 2010 was de dag waarop er een eind kwam aan haar imposante schaatscarrière. Een dag eerder had ze het besloten. Onder een genot van een goed glas port uit het jaar t966 kwam ze met haar partner Henk Timmer tot de conclusie dat het mooi was geweest. Gisteren maakte ze haar beslissing wereldkundig. „Zwaar", zei de 36-jarige Groningse. „Afscheid ne men van iets waar je je jarenlang je passie en liefde hebt ingestoken is altijd zwaar." Griep maakte eerder dan gepland een einde haar triomftochten op het kunstijs. In de aanloop naar het NK sprint werd Timmer ziek. Ze had niet de kracht om het toer nooi tot een goed einde te breng en. Haar 40,03 op de 500 meter be tekende maandag het einde. Timmer nam het heft: in eigen han den. Ze wilde niet afhankelijk zijn van schaatsbond KNSB, die haar misschien nog een aanwijsplek voor internationale wedstrijden kon toewijzen. „Daar pas ik voor. Ik ga niet op mijn knietjes voor een kans. Ik wilde me op eigen kracht kwalificeren voor het WK sprint en WK afstanden. Ik denk ook niet dat ze me hadden aange wezen. Dat deden ze vorig jaar ook niet." Daarmee verwees ze naar de Olym pische Spelen van Vancouver. Daar had Timmer afscheid willen ne men. Op het allerhoogste platform wilde ze nog één keer schitteren. Als geen ander wist Timmer tij dens haar loopbaan te pieken op de momenten dat het er echt toe deed. Ook in het olympisch sei zoen kwam de topvorm er aan. Totdat ze tijdens de World Cup van november in Heerenveen werd geschept door de Chinese Jing Yu en haar hielbeen op meer dere plaatsen brak. De olympische ambitie was echter torenhoog. Timmer deed er alles aan om zich te plaatsen. Ze weiger de afscheid te nemen in de revali- datiezaal. 's Avonds met haar voe ten in een bak water met elektro den, zelfs in bed was ze nog bezig met revalideren. Met tranen in de ogen onderging ze de behandelin gen soms. Acht weken later stond ze als een medisch wonder weer op het ijs. „Terwijl ze maar maar één procent kans gaven dat ik weer zou kunnen schaatsen." Plaatsen voor Vancouver lukte echter niet. „Ze hadden me toen kunnen aan wijzen als ze hadden gewild. Ik had per slot van rekening een titel te verdedigen." Terugdenkend aan het olympisch goud op de 1000 meter van Turijn 2006, glinsterden haar ogen. „Iede re sporter zou met mij willen rui len. Ik heb alle medailles die ik in huis wilde hebben." In 2004 werd ze wereldkampioen sprint. „En twee keer olympisch goud. Oh nee, drie zelfs, sorry." In Nagano won Timmer in 1998 namelijk zo wel de 1000 als 1500 meter. „De mooiste? Ik kan echt niet kiezen." Het schaatsen zegt ze niet vaarwel. Timmer is bezig met de trai nerscursus en blijft voorlopig trai nen met de andere Liga Ladies. „Ik ga Annette en Margot proberen klaar te stomen voor de grote toernooien. Ze hebben me nog no dig." Andere aanbiedingen zijn er ook al zat. Van televisieprogramma's, maar ook van andere schaatslan den. „Ik schijn goed te kunnen pie ken. Ze willen graag dat ik ze dat leer", wist Timmer. Maar eerst wil ze alles even laten bezinken. Even lekker uit eten, stelde haar partner Henk voor. „Met een lekker glas port op de bank", zei Marianne Timmer zelf „Of met een hele fles." HEERENVEEN - Stefan Groothuis lijkt over drie weken als een van de favorieten te beginnen aan de we reldkampioenschappen sprint. De schaatser van Control maakte maandag en gisteren grote indruk op het NK en liet al zijn collega's ver achter zich. „Dit verschil is wel heel extreem", zei Groothuis, die de Nederlandse titel voor de vierde keer op zijn naam schreef Van een favorietenrol wil de 29-jari- ge Gelderlander echter niets weten. Bij voorgaande grote internationale toernooien behoorde Groothuis vooraf ook tot de kanshebbers, maar ging het vaak mis. Zo vergooi de de pupil van trainer Jac Orie twee jaar geleden zijn kansen op het WK sprint in Moskou door een val. Ook tijdens de Spelen in Vancouver bleef eremetaal uit. Groothuis is er na die teleurstellin gen dit seizoen bewust mee ge stopt om zijn verwachtingen hard op uit te spreken. „Je wordt er al tijd op afgerekend", zei hij. „En het- kan ook eens tegenzitten, zo weet ik uit ervaring. Je hebt niet alles in de hand. Ik begin er dus niet meer aan, dat heb ik van vorig seizoen wel geleerd." Vooral op de 1000 meter maakte Groothuis, met 1.08,54 en 1.08,56, tot twee keer toe grote indruk. De bochtentechniek van de Neder lands kampioen is naar eigen zeg gen verbeterd sinds Bjarne Rykkje dit seizoen assistent bij Control is. „We hebben iets gevonden waar mee ik in de bochten stabieler rijd. Dat heeft er vooral mee te maken waar je de focus legt als je je afzet." Naast Groothuis en Smeekens, die de 500 meter beide keren won, ein digde Jan Bos verrassend als derde. De 35-jarige voormalig wereldkam pioen mag daardoor naar alle waar schijnlijkheid ook aan de WK sprint meedoen. „Dit is echt een bonus voor mij", aldus de geboren Hierdenaar. Margot Boer won bij de vrouwen. De schaatsster van Team Liga ein digde op de afsluitende 1000 meter als derde in 1.16,85. Dat was vol doende om de eerste plaats in het klassement te behouden. In het eindklassement eindigde An nette Gerritsen als tweede achter Boer, voor Laurine van Riessen en Ireen Wüst. Deze vier schaatssters plaatsten zich, onder voorbehoud, voor het WK sprint. door Eric de Jager HEERENVEEN - Het bloed stak fel af op het witte pak van Koen Verwe ij, zijn wangen waren na de vijf ki lometer bijna even rood. Maar de Hofmeier-schaatser gaat vandaag wel als leider de slotdag van het NK allround in. „Ik kreeg een mi nuut voor de start een bloedneus", zo verklaarde Verweij de vlekken op zijn pak en jas. „Dat heb ik de hele rit gevoeld. In plaats van nor maal uit te ademen, spuug je bloed. Dat schaatst niet lekker." Toch hield de Noord-Hollander de schade beperkt. Hij verloor vier se conden op Wouter Olde Heuvel, terwijl hij na de 500 meter van maandag een marge had van bijna zes tellen. „Met de vijf kilometer heb ik de meeste moeite en ik ben hem goed doorgekomen, ik sta nog steeds eerste." Hetzelfde optimisme straalde Wou ter Olde Heuvel uit. „Zes seconden was wel veel, maar ik pak er nu vier. Nu moet ik proberen wat te pakken op de 1500 meter en dan een degelijke tien rijden." Of dat ge noeg is om de nationale titel te pro longeren? „Zeker!" Olde Heuvel moet vandaag afrekenen met Ver weij, maar ook met TVM-pIoegge- noot Jan Blokhuijsen en Hof meier-rijder Renz Rotteveel. „Een mooi groepje, het is spannend." Marrit Leenstra gaat comfortabel aan de leiding bij de vrouwen. Als een komeet ging de 21-jarige Frie zin van start op de drie kilometer, maar dat moest ze in de slotfase be kopen. „Het is voor mij zoeken aan het begin van de drie kilometer." Leenstra moest de winst laten aan Diane Valkenburg en ook Jorien Voorhuis was sneller. Op de 1500 meter verdedigt ze een voorsprong van ruim 2,5 seconden op Valken burg en 3,6 op Voorhuis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 57