2o zeeland Vier man weg van vuurtoren 'Het belletje herinnert Maakt de prijs voor u het verschil? SCHEEPVAART Bezuiniging uitkijk Ouddorp Kies ook voor 3 jaar energie bij DELTA DELTA, voordelig en dichtbij. woensdag 29 december 2010 Als amateurfilmer moet je een beetje gek zijn! www.pzc.nl/cultuurdichtbij door Esme Soesman OUDDORP - De vuurtoren van Oud dorp blijft de komende maanden nog twee nachten in de week be mand. Het gaat om de nachten dat vissers van en naar hun visgron den varen. Vanaf 1 januari is het voor de overige nachten met de be mensing van de vuurtoren gedaan. De vuurtorenwachters lopen dan alleen nog diensten van 8 uur 's ochtends tot 8 uur 's avonds. Van de zeven vuurtorenwachters gaan er vier met functioneel leef tijdsontslag. De scheepvaartbegeleiding in het zeegebied valt straks onder de ver antwoordelijkheid van het Schelde Coördinatie Centrum in Vlissin- gen. Het westelijk deel van de Oos- terschelde komt onder de Verkeers post Wemeldinge te vallen. De nieuwe regeling gaat in april of mei (afhankelijk van technische aanpassingen die nog gedaan moe ten worden) in, zegt Edwin de Feij- ter van Rijkswaterstaat. Tot die Vuurtoren Westhoofd bij Ouddorp is straks niet meer elke nacht be mand. De vierkante, bakstenen to ren werd tussen 1947 en 1950 ge bouwd en is 56 meter hoog. foto Dirk-Jan Cjeltema tijd is het hele gebied 's nachts via marifoon en het noodkanaal aan gewezen op Vlissingen, in combi natie met die twee bemande nach ten dat vissers in- en uitvaren: van zondag- op maandag- en van don- derdag- op vrijdagnacht. In de nieuwe situatie is het ook met de ze nachtregeling gedaan. Het bemand houden van de vuur toren Ouddorp is al jaren punt van discussie. Watersport, strand- reddingsbrigade, KNRM, vissers en gemeente Goedereede vrezen voor de veiligheid als de uitkijk post volledig geautomatiseerd wordt. „De meeste meldingen die wij als KNRM krijgen, komen via de vuurtorenwachters binnen. Ik denk wel 8o procent", zegt Gerard van der Linde van de KNRM-red- dingsstations Ouddorp en Stellen dam. De vuurtorenwachters spelen een belangrijke coördinerende, signale rende en informerende rol. Dat werd een jaar of vijf geleden al door diverse organisaties richting Rijkswaterstaat aangegeven. Apparatuur kan de wachters niet vervangen, meent Van der Linde dan ook. „Met een camera zie je nooit zoveel als een mens kan zien. En een noodsignaal bijvoor beeld 's nachts wordt alleen door een vuurtorenwachter gezien. Die kan zelf dan ook een signaal terug geven." Aan wettelijke taken en aan de vei ligheid wordt niet getornd, geeft De Feijter in reactie aan. Op de vuurtoren zijn (als extra service) al tijd veel meer taken vervuld dan wettelijk moest. Van het uittesten van een marifoon tot het in de ga ten houden van badgasten en het waarschuwen voor netten. Vorige week zei staatssecretaris Joop Atsma in de Tweede Kamer het 'menselijk oog' op de vuurto rens in ieder geval overdag te wil len behouden. Het gaat, naast Oud dorp, om de Brandaris op Terschel ling en de vuurtoren van Schier monnikoog. Wat die laatste torens betreft: er wordt bij het Waddenge bied gewerkt aan een nieuwe zee- verkeerscentrale op Terschelling. Nieuw-Haamstede De vuurtoren in Nieuw-Haamste- de moet het al vanaf 1 maart 1995 zonder bemanning doen. Die dag kwam er een einde aan het dienst verband van vuurtorenwachter en objectbeheerder Jan Kloet. Kloet pleitte er voor de toren na dien beperkt open te houden voor belangstellend publiek, maar kreeg daarvoor geen toestem ming van de overheid. De omvang van de bezetting van de vuurtoren in combinatie met au tomatisering was daarvoor al veel vuldig bediscussieerd. In 1990 bijvoorbeeld, werd het aan tal vuurtorenwachters in Nieuw-Haamstede gehalveerd van zes naar drie personen. Alleen de vuurtorens van Ouddorp en Terschelling behielden toen hun volcontinu bezetting. Ankie Spinnewijn-de Regt uit Vlissingen ontwerpt klei ne wensengelen die ze ver koopt of - veel liever nog - weggeeft. Zo maakt ze de wereld een beetje mooier. door Carla van de Merbel De kleurige engeltjes van Ankie Spinne- wijn lachen je in ve le gedaantes toe: van karton; voor op het dashboard; aan een sleutelhanger of armbandje; als knuffeltje; als geëmailleerde speld; op een kaart. Vaak begeleid door een belletje en de tekst: ']e eigen engel is altijd bij je. Als je dit belletje beweegt, hoort je engel jouw roep om hulp. Bij iede re tivinkel weetje dat ze er voor je is!' En dat is helemaal geen zweverige boodschap, zegt Spinnewijn. „Ik wil er mensen die het nodig heb ben alleen aan herinneren dat ze hun zorgen altijd ergens neer kun nen leggen. Als er niemand is die je kan helpen, kun je altijd je ei gen engel om hulp vragen. Die is er altijd. Het belletje herinnert je eraan." Met 'eigen engel' verwijst Spinne wijn naar ieders innerlijk en intuï tie. „Ik geloof in een weten in je zelf; waar je te rade kan gaan. En dat dat God is." Als mensen hun engel om hulp vragen, stellen ze zich daarmee open voor hulp en zal die ook eerder komen, zegt ze. De engeltjes van Ankie zijn zeker geen mascottes of geluksafdwin- gers. Als ze een wensengel aan een zieke geeft, wil ze daarmee niet zeggen dat diegene beter wordt. De engel kan wel tot steun zijn, denkt Ankie. „En een oplossing ziet er niet altijd leuk uit. Maar je moet het wel zien. Je houdt je ei gen keuzes." Ankie Spinnewijn is nu zo'n twee jaar bezig met haar wensengeltjes. Ze begon ermee na een moeizame periode van ruim twintig jaar, die getekend werd door de ernstige migraine waaraan ze leed. Ze moest er uiteindelijk haar baan in het onderwijs dobr opgeven. „Vaak vroeg ik aan mijn engel: 'Als er ooit een oplossing is, wil je er dan voor zorgen dat ik die her ken?"' Na een lange, vruchteloze zoek tocht langs doktoren kwam de op lossing toch onverwacht. Door een kaakontsteking kwam ze in aanraking met een bloeddrukverla- ger die ook tegen de migraine bleek te werken. Sindsdien gaat het veel beter met haar. „Ik kon weer leven!" Er ging een nieuwe wereld open voor Ankie. Ze had weer energie en zocht iets om te gaan doen. „Ik ben altijd creatief geweest. Op een nacht bedacht ik de engeltjes. Om dat ik het zelf zo moeilijk had ge had en me vasthield aan hulp en bescherming van m'n engelen, wil de ik graag dat anderen ook dat ge voel konden ervaren." Wat begon als een hobby, is uitge- Dashboardengeltjes Sleutelhanger met engeltje Bel 0800-5150 en stap in voor 1 januari!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 54