'Schuttevaer Van een zoete droom verdient meer' i8l Evenementensubsidie Weekend Amateur Kunst Ellemeet en Bruinisse: twee dorpen met twee verschillende trajecten Tomatenkweekster wint ritje in limo FUSIE Belangstelling van schippers daalt Na twee jaar project Hart van leefbaarheid zijn er vele plannen, maar de Schouws jeugdorkest in Ridderkerk woensdag 29 december 2010 door Piet Kleemans BRUIN1SSE - De binnenvaart mag dan wat opkrabbelen uit het dal, de belangstelling voor het werk van schippersvereniging Schutte vaer is op Schouwen-Duiveland de laatste jaren gestaag gedaald. „Jammer dat het niet breder leeft. Varen doe je met elkaar", steldé scheidend voorzitter Jan Prins gis teren tijdens de allerlaatste verga dering van de afdeling Schou wen-Duiveland van Schuttevaer. De afdeling is gefuseerd met die van Sint Philipsland en Tholen. De aldus ontstane grote nieuwe af deling is Schuttevaer Noord-Zee land gedoopt. Een onontkoomba re fusie volgens Prins. De 112 jaar oude afdeling Schouwen-Duive land heeft het ledental langzaam maar zeker zien dalen. „De be roepsvaart is op Schouwen-Duive land terug gelopen. Er zijn nog wel mosselvissers, maar ook dat zijn er minder dan vroeger." In de statuten staat dat als het ledental onder de 25 duikt - zoals op Schou wen het geval was - aansluiting ge zocht moet worden bij een andere afdeling. In het bestuur van de nieuwe afdeling is Schouwen-Dui veland met twee mensen vertegen woordigd: Marjolein de Voogd en Ton Wingelaar. Voorzitter Cees Smits van de afde ling Noord-Zeeland schaarde zich achter de woorden van Prins en benadrukte het belang van een goed functionerende schippersver eniging. De markt trekt weer aan, de overheid investeert weer en er wordt gewerkt aan versterking van de structuur van de beroepsvaart. Maar dat neemt niet weg dat het waarborgen van veilig en vlot scheepvaartverkeer continu waak zaamheid vergt. De beroepsvaart dient zowel veilig als milieuvrien delijk te zijn. Om de belangen van de beroepsvaart zo goed mogelijk te kunnen behartigen is een sterk Schuttevaer nodig. „Het is nog niet het machtsblok dat het zou moeten zijn", aldus Smits. Hij beschouwt 2011 als een over gangsjaar' voor wat betreft de fusie- perikelen. „Het bestuur is nu opge rekt van 9 naar elf mensen. Maar dat is wat mij betreft alleen tijde lijk." door Maurits Sep MIDDELBURG - Het Weekend Ama teur Kunst krijgt komend jaar sub sidie van de gemeente Middel burg. Dat heeft het college van B en W besloten. Het gaat om een vrij klein bedrag van 4513 euro. Door die bijdrage komt de gemeente zelf ook in aan merking voor subsidie van de pro vincie van 4000 euro, blijkt uit de nota over de verdeling van het eve nementenbudget in 2011. Nu het Weekend Amateur Kunst voor volgend jaar is toegevoegd aan de lijst met evenementensubsi dies, staan op die lijst negen orga nisaties met een zogenoemde A-status. Dat zijn de enige organi saties die sinds eind 2009 nog in aanmerking komen voor evene mentensubsidie. De organisaties zelf wilden graag voor meer jaren tegelijk de toezeg ging hebben over de hoogte van de subsidie, maar de gemeente weigerde dat. Besloten werd voor 2010 eenmalig een bedrag toe te kennen.Voor 2011 is opnieuw be sloten eenmalig een bedrag uit te delen. Dat gebeurt omdat de dis cussie over de bezuinigingen nog niet klaar is. Zoalng dat debat nog loopt, wil het college geen meerja rige toezeggingen doen. RIDDERKERK - Het Schouws Jeugd orkest verzorgt zaterdag 8 januari een Nieuwjaarsconcert in de Boe- zemkerk in Ridderkerk-Bolnes. Op het programma klassieke mees terwerken, populaire composities, Joodse en Mexicaanse volksmu ziek en samenzang. Het Schouws Jeugdorkest is opge richt in 2002. Marien Stouten is sinds 2003 de muzikaal leider. Ver der werken aan het concert mee Marijke Teeuw (dwarsfluit) en Jan Peter Teeuw (orgel en piano). Ma rijke Teeuw speelt al van jongsaf- aan dwarsfluit. Jan Peter Teeuw is kerkorganist in Ridderkerk. Het concert in de Boezemkerk begint om 19.30 uur. Het project Hart van Leefbaar heid loopt eind van dit jaar offici eel af. Inmiddels is besloten het project te verlengen. Niet alle geld is op en niet alle projecten zijn afgerond. Wat is het project Hart van Leefbaarheid, wat heeft het opgeleverd en wat kunnen de inwoners van Schouwen-Dui veland er nog van verwachten? Vandaag deel 1. door Melita Lanting Hart van Leefbaarheid is eigenlijk een sa menvoeging van twee verschillende projecten om de leef baarheid op Schouwen-Duiveland te bevorderen. Woningbouwver eniging Zeeuwland startte in 2008 met droomtrajecten. Onder het motto 'niet langer zeu ren over die losliggende stoeptegel maar meepraten over de toekomst van je dorp' werden gesprekkense- ries georganiseerd in Ellemeet, Oosterland en Dreischor. Het idee van de droomtrajecten was komen overwaaien uit Lamswaarde. Daar werd vanuit de dorpsraad het ini tiatief genomen om samen met de inwoners te dromen over de toe komst van het dorp. Een formule die bleek aan te slaan. Gelijktijdig werkte de gemeente aan een project om de dorpshui zen te harmoniseren. Een project wat een duidelijke link had met het bevorderen van leefbaarheid in de kernen. Onafhankelijk van elkaar vroegen beide projecten subsidie aan bij de provincie Zeeland en op verzoek van de provincie is besloten dat beide projecten samen verder gin gen. Het project hart van leefbaar heid was een feit en ging in 2009 officieel van start in vijf kernen. Naast Ellemeet, Dreischor en Oos terland is ook een traject in Nieu- werkerk en Bruinisse begonnen. Wat opvalt is dat het start punt in alle dorpen wel min of meer gelijk was, maar dat de uitwerking totaal verschilt. In Oosterland is het 'dromen' al snel verlaten. Daar is gekozen voor een focus op het dorpshuis. Hoe kan het dorpshuis beter bezet wor den en hoe maken we het dorps huis aantrekkelijker. Er ligt nu een verbouwplan, de intentieverkla ring is ondertekend en in 2011 start de verbouwing. In Ellemeet was sprake van de op richting van een brede school, maar daarvoor was geen steun van de ouders. Nu is gekozen voor een verbouwing van de school. Een tweede project, het realiseren van een wandelroute rond het dorp, zit nog in de pijplijn, al zit daar nog weinig schot in. In Nieuwerkerk is een wandelrou te rond het dorp een belangrijk speerpunt. Een geschenkbomen- bos maakt hier onderdeel van uit. Of en wanneer de wandelroute wordt gerealiseerd is nog onbe kend. In Dreischor heeft hart van Leef baarheid een enorme dorpsactivi teit gegenereerd. De droomclub voor de jeugd is heel erg actief Het speerpunt - de realisatie van een zwemsteiger - leek binnen de kortste keren te lukken. De finan ciering was door acties in het dorp snel rond, maar het wachten is op formele procedures. Om de inwo ners van Dreischor tegemoet te ko men is wel een tijdelijke voorzie ning gerealiseerd. Naar verwach ting ligt de steiger er in 2011. Bruinisse is als laatste aan het rij tje projecten toegevoegd. De direc te aanleiding was het opstellen van een masterplan voor het dorp. In Bruinisse is het ook niet tot dro men gekomen. De toenmalige dorpsraad koos voor een enquête die in 2009 is ge houden. Uit de enquete zijn ver schillende speerpunten naar voren gekomen, zoals behoud van leef baarheid en winkelvoorzieningen, maar ook een skatebaan voor de jeugd. Ellemeet was de eerste kern waar een droomtraject ging lopen. Bruinisse kwam er als laatste bij. Twee verschillende kernen die op verschillende manie ren hart van leefbaarheid ervaren. „Wij merken dat het de onderlin ge contacten ten goede is geko men", zegt voorzitter |ohn Elen- baas van de dorpsraad Ellemeet. „Je kan mensen sneller benaderen. Er is een ouderenmiddag, een bil jartclub en een groenclub uit voortgekomen." Ook Ellemeet ac tief werd geboren, een club vrijwil ligers die bij allerlei activiteiten meehelpen. Van hand- en span diensten tot het roze schilderen van de straat toen de Giro d'Italia voorbij kwam. „Ik kan zeggen dat het traject echt een toegevoegde waarde heeft", zegt Elenbaas. Dat heeft het in Bruinisse ook ge had volgens dorpsraadvoorzitter Eva Kuit. „We hebben er zeker iets aan gehad, maar als ik het voor het zeggen had gehad dan zou ik het wat concreter willen hebben." Het meest concrete resultaat tot nu toe is de toezegging dat Bruinisse een skatebaan krijgt. De saamhorigheid is ook in Brui nisse toegenomen, denkt Eva Kuit. Al heeft dat vooral te maken met het opstellen van een masterplan voor het dorp. Daardoor zijn de dorpsraad, de ondernemersvereni ging en de sportclubs dichter bij el kaar gekomen. Naast de positieve effecten zien beide dorpsraadvoorzitters ook val kuilen en nadelen aan het project. „Je moet oppassen dat je niet al leen maar aan windowdressing doet", zegt Eva Kuit. „Maak het concreet. Bedenk niet alleen nieu we dingen, maar kijk ook naar dat gene wat dreigt te verdwijnen." Elenbaas vraagt ook meer aan dacht voor budget. „Denk daar vooraf over na, dat kan teleurstel ling voorkomen." Ook ondersteu ning tijdens de uitvoering van pro jecten is op zijn plaats. MEEST GELEZEN 1Limo 538 rijdt zich klem 2. Topdrukte bij Bakkerij Spelt 3. Bewoners scheppen zout (foto) WAT VINDT U? Reageer op de stelling; 'Gun de jeugd z'n plezier bij oudjaar.Ga naar www.pzc.nl/schouwen-duiveland TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Uw (winterse) foto s op het inter net? Ga naar www.pzc.nl/foto SIRJANSLAND - Alinda Flikweert (rechts op de foto) won bij Radio 538 een spelletje en mocht giste ren met haar baas Dik van Noord (links) en nog zes collega's bij DT Van Noord Tomaten in Sirjans- land een uurtje rondcrossen in de Hummer-limousine van Radio 538. In de kwekerij wordt veel naar de radio geluisterd. Alinda gaf live op de radio het juiste ant- woord op een vraag over 'dieven': wilde scheuten op tomatenplan-* ten. De acht kwekers lunchten luxueuj in de limo, maar het ritje viel w-^ tegen. De wagen reed zich klem een bocht op het Havenplein Zierikzee. „Maar het was heel gel zellig," zegt Alinda. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 52