41 binnenland 'Agent, twitter met gezond verstand' TO©S Prima service én een voordelige, vaste prijs? Terwijl de vakbonden verdeeld zijn over een twitterbeleid bij de politie, kan een beetje gezond verstand bij oom of tante agent mogelijk al veel problemen voorkomen. Profiteer ook van Zeeuwse zekerheid. DELTA, voordelig en dichtbij. woensdag 29 december 2010 TWITTERGEBRUIK De politie maakt vaak ge bruik van sociale media als Twitter. Niet zonder risico, blijkt uit de zaak-Dijksman. „Doe online niets wat je off line ook niet zou doen." door Marjolijn de Cocq De 'grote dame' is een kleine dame geworden, reageert een van de vol gers van Gerda Dijks man op Twitter. Onder de naam @grotedame twitterde de districts chef van politie Zuidwest-Drenthe op Eerste Kerstdag, om half twee 's nachts, over een melding van twee doden in een woning in Mep- pel. „Gaat vast om huiselijk ge weld." Maar de slachtoffers bleken gestorven aan koolmonoxidevergif tiging. En districtschef Dijksman werd vanwege haar tweet per di rect op non-actief gesteld. De politie maakt steeds meer ge bruik van sociale media als Twit ter, Hyves en Facebook. Veel korp sen, van Groningen tot Haaglan den en Eindhoven, hebben eigen Twitter-accounts en ook politie agenten twitteren onder werk- of eigen naam. „Het helpt bij de op sporing", zegt Ron Looije van de Raad van Korpschefs. „Vroeger had de wijkagent een column in een huis- aan huisblad, nu begeeft hij zich op internet. Je wilt met de tijd meegaan en zoveel mogelijk mensen bereiken, dus korpsen ma ken er dankbaar gebruik van." Maar dat er risico's kleven aan on gebreideld twittergedrag, blijkt wel uit het geval-Dijksman. Werk gevers hanteren steeds vaker richt lijnen voor het gebruik van sociale media, zegt arbeidsrechtadvocaat Maarten van Gelderen. „In het al gemeen geldt, dat je in je uitlatin gen op Twitter of andere sociale media een bepaalde voorzichtig heid in acht moet nemen. Wat je offline niet zou doen, moet je ook online niet doen. Maar voor amb tenaren, zoals politieagenten, mili tairen en onderwijzers, gelden vaak nog strengere normen. Die moeten extra op hun tellen pas sen, zou ik zeggen." Daarvan is Jeugdagent Inge, ofwel @Inge_Warringa uit Groningen zich terdege bewust. Zij gebruikt haar account alleen voor werk. „Ik zie het als een meerwaarde, als een verruiming van mijn werkge bied. 8o procent van de 13- tot 20-jarigen gebruikt sociale media. Voor hen is dit heel laagdrempe lig." Ze heeft genoeg collega's die ook over privézaken twitteren. „Maar je moet je er altijd van be wust zijn dat je van de politie bent en dat er do's en don'ts aan zitten." Ongelukkige 'tweets' Februari 2009: Premier Balkenen de tikt minister Verhagen (Buiten landse Zaken) op de vingers nadat die een foto van de ministerraad in de Treveszaal via Twitter de wereld instuurt. Deze vergaderingen zijn al tijd besloten. Juni 2010: Paul de Leeuw jaagt ve len tegen zich in het harnas als hij tijdens de tv-uitzending over het huwelijk van de Zweedse kroon prinses Victoria twittert: 'Zit u ook stiekem te wachten op een zwarte Saab die zich in een of ander mo nument boort?' Juni 2010: Omroep Tros zegt de samenwerking met songfestivaldes- kundige Cornald Maas op. Aanlei ding is diens twitterbericht dat 'Ne derland grappige exportproducten heeft zoals Sieneke, Joran van der Sloot en de PVV'. Berichten dat je op een melding van een inbraak afgaat en vragen of iemand iets heeft gezien, dat kan. Namen noemen doe je niet, twitteren over een zelfdoding al helemaal niet. „Een stukje gezond verstand gebruiken, dan kan het niet fout gaan." Maar Gerda Dijksman beging toch wel een forse blunder, vindt inter netexpert Francisco van Jole. Deze vrouw in topfunctie twittert op haar privé-account over zowel poli tie- als particuliere zaken. Wie haar volgt, weet dat ze zingt, dat ze naar Seal luistert en dat ze kerst met haar kinderen in Den Haag vierde. Van Jole: „Ze heeft eigenlijk twee fouten gemaakt. De eerste is dat ze werk met privé vermengt, dat is al tijd risicovol. De tweede is dat ze speculeerde over de toedracht van die zaak, met ook nog een foute conclusie. Dat kan gewoon niet." En Dijksman was een gewaar schuwd mens, deze zomer was ze al een keer berispt vanwege een tweet over de 'fascistische PW'. Toch zijn er nog geen landelijke richtlijnen voor het gebruik van Twitter door de politie, zegt Ron Looije van de Raad van Korps chefs. „Het is nog een zoektocht naar hoe we ermee omgaan, naar wat de grenzen zijn. Zuiver en inte ger, dat is het handvat." Ook al is er bij de politie nog geen protocol, zo stelt advocaat Van Gelderen, er is ook zoiets als eigen verantwoor delijkheid. En de tweet van Dijks man zou een grensgeval kunnen zijn met ontslag tot gevolg. „Het staat als een paal boven water dat uitlatingen op Twitter consequen ties kunnen hebben. Rechters krij gen steeds meer van dit soort ge vallen voor zich en de lijn zal zich moeten uitkristalliseren. Maar eer lijk gezegd, op dit niveau, in zo'n hoge positie bij de politie, is dit op z'n minst heel erg onhandig." l 2-Otl PAUL KUSTERS Bel 0800-5150 en stap in voor 1 januari! DELTA] f 1/1 the multi-utility company beeldbewerking Ruud Willems foto ANP HO, HO 1 EERST NOS EVEN1 2010 WESSPOELEN.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4