281 sport Voetbal speel je ook met je hoofd Naar de zonnige Costa de Lisboa BOEK KOPSTERK Van Gaal hamert op mentale begeleiding Diederik Hiensch jaar langer bij Terneuzen Mogelijk later debuut Afellay bij Barcelona Titels Wild en Kanis op NK baanwielrennen Ajax bij opening stadion Calatasaray Sneijder in beste elftal sportkrant L'Equipe Veldt klopt Heimans in achtervolging 8-/15-daagse vlieg-excursiereis Cascais - Portugal Lezersprijs* M Oad pzc.nl/webwinkel woensdag 29 december 2010 TERNEUZEN Diederik Hiensch is ook volgend seizoen hoofdtrainer bij voetbal vereniging Terneuzen. De oefen- meester uit Hoedekenskerke be gint dan aan zijn derde jaar bij de Zeeuws- Vlaamse zondag-tweede klasser. Terneuzen staat in de competitie op de derde plaats met negentien punten uit tien duels. BARCELONA Ibrahim Afellay moet zijn debuut bij FC Barcelona mogelijk uitstel len. Hij dacht op 2 januari tegen Le- vante voor het eerst zijn opwach ting te kunnen maken, maar is voor lopig niet speelgerechtigd. De trans ferperiode in Spanje gaat pas op 3 ja nuari in. De bond wil (nog) niet meewerken aan de wens van Barce lona om die datum te vervroegen. APELDOORN Kirsten Wild heeft gisteren tijdens het NK baanwielrennen de punten- koers gewonnen. Ze hield Amy Pie- ters en Ellen van Dijk achter zich. Willy Kanis veroverde de titel op de 500 meter tijdrit. Ze kwam tot een tijd van 34,685, ruim voldoende voor haar derde titel op rij op het sprintonderdeel. Het zilver was voor Yvonne Hijgenaar in 35,755. AMSTERDAM Ajax opent begin volgend jaar het nieuwe stadion van Galatasaray. Op 15 januari oefent de ploeg van trainer Frank de Boer tegen de Tur ken in hun nieuwe onderkomen, de Turk Telekom Arena. Voordat Ajax naar Turkije afreist, staat nog een uitstap naar Duits land gepland. Op 8 januari oefent de ploeg tegen Hamburger SV. PARIJS De gezaghebbende Franse sport krant L'Equipe heeft Wesley Sneij der opgenomen in zijn voetbalelf tal van het jaar. Volgens L'Equipe is Sneijder de re den dat Internazionale een gewel dig seizoen achter de rug heeft, met winst van de Champions League, landstitel en Italiaanse be ker. APELDOORN Baanwielrenner Tim Veldt is gister avond op de wielerbaan in Apeldoorn Nederlands kampioen op de individuele achtervolging ge worden. Veldt versloeg in de eind strijd titelverdediger Levi Hei mans. Voormalig fietscrosser Roy van den Berg won het onderdeel keirin. door Hielke Biemond NOORDWBJK - Homoseksualiteit en mentale begeleiding zijn in de he dendaagse maatschappij al lang geen taboes meer. Behalve in volks sport nummer één. „Voetballers zijn toch geen mietjes", klinkt het vaak als een mental coach ter spra ke komt. De auteurs van het boek Kopsterk willen die 'bekrompen gedachte' de voetbalwereld uithel pen. Louis van Gaal, voetbaltrainer te München, was gistermiddag aan wezig bij de boekpresentatie in Noordwijk. Kopsterk past in zijn straatje. Van Gaal is een voorvech ter van mentale training en bege leiding in het voetbal. Hij refereer de aan de TIPS-doctrine, die hij in de jaren negentig bij Ajax in de praktijk bracht. De letters staan voor techniek, inzicht, persoonlijk heid en snelheid. „De P van per soonlijkheid krijgt veel te weinig aandacht", benadrukte Van Gaal. „Terwijl de vier vaardigheden com municerende vaten zijn. Ze heb ben invloed op elkaar." Beroepshalve leest Van Gaal veel boeken over psychologie. „Vanwe ge het wetenschappelijke taal gebruik zijn die moeilijk leesbaar." Juist daarom is de trainer enthou siast over het nieuwste boek, Kop sterk. Daarin wordt geprobeerd de brug naar de praktijk te slaan door uit te gaan van een virtuele voet balclub: v.v. Kopsterk. Met 24 selec tiespelers uit binnen- en buiten land een afspiegeling van een door snee eredivisieclub. En dus doen zich allerlei problemen en beslom meringen voor, die de auteurs aan grijpen om mentale aspecten op praktijkniveau te bespreken. Zo moeten ze herkenbaar en voor ie dereen toepasbaar worden. „Bij wetenschappelijk onderbouw de boeken is de praktijk vaak ver weg", aldus Van Gaal. „Dit boek is geschreven door praktijkjongens. Het is makkelijk te begrijpen. Ie dereen kan lezen waarom een sportpsycholoog onontbeerlijk is." Die vier auteurs voldoen niet aan het zweverige clichébeeld dat in sommige voetbalkringen bestaat van mental coaches. Initiatiefne mer Bram Meurs studeerde psy chologie en voetbalt bij hoofdklas ser Noordwijk. Oliver de Koning was jeugdspeler van Feyenoord en heeft zich daarna op de mentale sportbegeleiding gestort. Toon Damen is sinds 1984 actief als sportpsycholoog. Ruud Bröring tenslotte is een voormalig speler en trainer van onder meer Noord wijk. De kaartvriend van Louis van Gaal is onder de indruk geraakt van diens werkwijze op het mentale vlak. „Louis heeft bij elke spelers groep dezelfde aanpak", aldus Bröring. „Hij gaat ervan uit dat er eerst een oriëntatiefase is, die van gewenning. Dan volgt de conflictfa se waarin de onderlinge verhou dingen duidelijk moeten worden. Tenslotte moet er cohesie ont staan en een goede sfeer. Voor op timale prestaties is dat noodzake lijk. Met een spelersgroep zonder samenhang presteren is onmoge lijk, daarvan zijn praktijkvoorbeel den te over." De nadruk in het boek ligt op het teamproces. Ook individuele be hoeften van spelers aan mentale begeleiding worden behandeld. Bröring: „Als profvoetballers pro blemen hebben, schamen ze zich om daar over te praten. Terwijl het de normaalste zaak van de wereld is. Ik hoop dat het boek bijdraagt het doorbreken van dat taboe." Deze reisaanbieding voor de vroege beslissers neemt u mee naar de mooie Costa de Lisboa. Uw vakantiebestemming, Cascais, is één van de mooiste badplaatsen van Portugal. Vanuit ons comfortabele hotel maken we mooie excursies door het Portugese land. Dagprogramma: Maandag: Vlucht van Amsterdam naar Lissabon. Na ontvangst door de reisleiding op de luchthaven volgt de transfer naar het hotel in Cascais. Dinsdag: Dagtocht naar de indrukwekkende hoofdstad Lissabon. Hier bezoeken we de schitterende bezienswaardigheden die deze stad rijk is, waaronder de toren van Belèm en de Moorse wijk Alfama. Woensdag: U kunt vandaag optioneel mee naar het Arrabida gebergte (kosten ca. 40,- p.p.). Via Europa's grootste hangbrug rijden we via een mooie route het binnenland in en brengen we tevens een bezoek aan een wijnkelder. Donderdag: Vandaag een dagtocht naar drie schilderachtige plaatsen met elk hun eigen karakter. Het middeleeuwse Óbidos, het wijnstadje Alcobaga en het bedevaartsdorpje Fatima. Vrijdag: Bekijk Lissabon vanaf de Taag en ga optioneel mee met een boottocht over deze rivier. U ziet o.a. de 'Ponte de 25 de Abril' en het imposante Christusbeeld (kosten ca. 36,- p.p.). Zaterdag: Een ochtendtocht naar het plaatsje Sintra, waar we de Koninklijke zomerresidentie bezoeken. Via een mooie route rijden we langs de kust en via Praia do Guincho terug naar Cascais. Zondag: Vrije dag. Maandag: Transfer naar de luchthaven van Funchal of verlenging. Hotel Vila Galé Cascais**** Gelegen achter de gezellige jachthaven en op ca. 800 m van het Ribeira strand. Het centrum van Cascais ligt op ca. 500 m. Het hotel beschikt over een receptie, lounge, liften, restaurant, bar, zwembad met poolbar, zonneterras en sauna. De kamers beschikken over tv, telefoon, minibar, airconditioning, een badkamer met bad, douche, toilet en föhn en een balkon met zitje. 2 of 30 mei en 6,13 of 20 juni 689,- prijs per persoon o.b.v. 2-pers. kamer incl. vroegboekkorting (boeken voor 1 februari). Excl. entreegelden en optionele excursies, reserverings- en administratiekosten, Calamiteitenfonds en reis- en/of annulerings verzekering. NS treinretourC 30,- p.p.. Tegen een toeslag kunt u deze reis tevens met een week verlengen vanaf 340,- p.p. per week. 1-pers.kamer 230,- per week, 1-pers.kamer met zeezicht 320,- per week en 2-pers.kamer zeezicht 45,- p.p. per week. Inbegrepen: vlucht Amsterdam-Lissabon v.v. pertransavia. com genoemde excursies per lokale bus 7 nachten in een 2-pers. kamer 7 x halfpension Nederlandssprekende reisleiding tijdens de excursies luchthavenbelastingen brandstof- en veiligheidstoeslagen Meer informatie en boeken: Zie onze webwinkel voor meer informatie of om deze zeer aantrekkelijk geprijsde aanbieding te boeken, ga naar een van de 220 Globe Reisburo's of bel tel. 0900 - 8482 (0,15 pm). Vermeid bij reservering het reisnummer: BEPT01-01. REIZEN nntofirrriex rai70n /mnrHt-cii7ciri\ categorie reizen (rondreizen)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 48