Scheepvaart kanaal wordt strak geregeld Expo met een record-aantal 181 zeeland Babijn wil bezuinigen op nieuwjaarsreceptie Honger almanak BLOGS Schippers willen meepraten over aanpassing bloktijd van bruggen KETENWERKING Ook regels grote binrrenvaart Auto ontvreemd in Terneuzen Tip? redactie@pzc.nl Tycho van zes uit Goes gaat de laat ste tijd niet meer zo graag naar bed. Hij verzint smoesjes bij de vleet maar onlangs leek het er toch op dat Tycho zowaar zonder al te veel stam pij naar dromenland was gegaan. Niet dus! Vader en moeder hadden zich net lekker op de bank genesteld toen de jongen van boven luid riep: „Papa, ik heb honger!". Zijn vader riep terug dat hij net nog iets had ge geten en moest gaan slapen. Vijf minuten was het stil. „Papa, ik heb honger", klonk het daarna op nieuw van boven. „Als je nu niet gaat slapen, zal ik eens komen optre den", riep zijn vader terug, uiteraard met een knipoog. „Oké", riep zoon lief. „Neem je dan meteen iets lekkers mee?" MEEST GELEZEN 1Slachtoffer wegwerkzaamheden 2. Kerstboom Westdorpe al weg 3. Schippers pikken wachttijd niet Kijk voor weblogs van verschillende PZC-redacteuren over allerlei zaken op de website: www.pzc.nl/blogs STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto woensdag 29 december 2010 Z door Wout Bareman TERNEUZEN - Niet alleen het weg verkeer via de bruggen over het Ka naal Gent-Terneuzen is de laatste jaren flink toegenomen, ook de scheepvaart groeit. Voorzitter John ny van Ijk van de afdeling Terneu zen van schippersvereniging Schut- tevaer constateert echter dat in de pleidooien voor verruiming van de bloktijden voor de bruggen in de ochtend- en avondspits de groei van het aantal schepen op het kanaal wordt 'vergeten'. Van Ijk: „De politiek beklaagt zich over de groeiende wachttijden voor met name de brug bij Sluiskil. Rijkswaterstaat is bereid tot een ge sprek met de gemeente. Ik hoop dat ze dan niet vergeten ons daar bij te betrekken. Ze zouden natuur lijk ook gewoon niets kunnen doen, want over vijfjaar is de tun nel klaar." De bloktijden zijn nu van 7.40 tot 8.00 uur en van 16.40 tot 17.00 uur. Die moeten worden verruimd, vinden raadsleden. door Harold de Puysseleijr HENGSTDIJK - De bezoeker van de kerststallententoonstelling in de Catharinakerk in Hengstdijk komt dit jaar bijna ogen tekort om de bijna vierhonderd kerstgroepen die daar zijn opgesteld te bekijken. De expositie wordt dit jaar voor de achtste keer gehouden en volgens Eddié Prince van de organisatie zijn er elk jaar opnieuw weer nieu we verzamelaars die een deel van hun collectie willen tonen aan een breder publiek. Sommigen hebben een verzameling van werkelijk honderden kerstgroepen, zodat het volgens Prince goed te doen is elk jaar opnieuw toch weer andere stallen en kerstfiguren aan het pu bliek tentoon te stellen. Elk jaar ook nodigt de organisatie de leerlingen van een andere basis school uit de voormalige gemeen te Hontenisse uit om zelf een kerst groep te maken en die tentoon te stellen in de kerk in het centrum van Hengstdijk. Dit jaar zijn het de scholieren van 't Vogelnest, de nieuwe basis school in het dorp zelf, die hun creativiteit hebben losgelaten op het thema. „Verder zijn er soms mensen die ons na een bezoek aan onze ten toonstelling laten weten dat ze zelf ook nog wel een mooie kerstgroep thuis hebben staan die ze wel be schikbaar willen stellen voor de tentoonstelling van het jaar erop", vertelt Prince, terwijl hij een rond leiding geeft langs de vele tafels door Wout Bareman TERNEUZEN - De scheepvaart op het Kanaal Gent-Temeuzen wordt vanaf 1 maart volgend jaar veel strakker geregeld. De schepen krij gen voor aankomst en vertrek een uitgewerkt vaarschema toebe deeld. Op die manier wordt ge poogd de wachttijden voor de slui zen tot een minimum te beper ken. Die loopt nu regelmatig op tot vier uur of meer. Rijkswaterstaat, het Havenbedrijf Gent en havenschap Zeeland Seaports maakten daarover in mei dit jaar al afspraken. Ook de nau tische dienstverleners op het ka naal (loodsen, sleepdiensten en bootlieden) werden nauw bij de voorbereidingen, die nu nagenoeg zijn afgerond, betrokken. Peter Scherpenisse van Rijkswater staat, lichtte als voorzitter van de werkgroep Ketenwerking de nieu we aanpak toe tijdens de jaarverga dering van de afdeling Terneuzen van schippersvereniging Schutte- vaer. Hij sprak van 'een groene golf, waarin de zeevaart straks zonder oponthoud van en naar de kade van bestemming in de Ka- door René Hoonhorst SLUIS - Gezien het feit dat 'bezuini gen de belangrijkste kerntaak van de gemeente' is, zou Sluis moeten afzien van het houden van een nieuwjaarsreceptie. Dat voorstel doet Francois Babijn (Lijst Babijn) zijn collega-raadsleden. Babijn wijst er op dat vele andere gemeenten in Nederland, Amster dam voorop, de receptie ook heb ben geschrapt. Voor een gemeente die zijn inwoners al niet meer voorziet van gratis strooizout en op allerlei andere voorzieningen moet of wil bezuinigen is het onge past om een uitgebreide, luxe re ceptie te houden, betoogt Babijn in een mondelinge toelichting op zijn voorstel. De nieuwjaarsreceptie van maan dag 3 januari is naar alle waar schijnlijkheid niet meer terug te draaien, beseft het raadslid. „Ik ben een beetje laat, maar dan kun nen mensen nu al nadenken of we de recepties met ingang van 2012 kunnen afschaffen. Ik heb eerder voorgesteld de Oesterparty niet langer te organiseren. Je kunt zeg gen dat het voor weinig geld veel publiciteit oplevert, maar je kunt ook overwegen dat het een hoop geld kost voor een taak die niet tot de gemeentelijke hoort." naalzone kan varen. Vanaf maart wordt al vierentwintig uur voor aankomst of vertrek van een schip gestart met de planning op basis van vraag en aanbod en prioriteit. 1\vaalf uur voor aankomst of ver trek controleren ook de loodsen en de sleepdiensten of de plan ning haalbaar is. Zo kunnen be trouwbare afspraken worden ge maakt met bijvoorbeeld de stuwa doors en kunnen havenarbeiders worden besteld voor het lossen en laden. Zes uur voor aankomst wordt het vaarschema definitief Scherpenisse: „We willen de wachttijden bij de sluis verleggen naar de havenkades en de loods- posten Zeebank en Wandelaar bui tengaats." De nieuwe regels heb ben ook gevolgen voor de grotere, diepstekende binnenvaart en kop pelverbanden. Ook die maken veel vuldig gebruik van de-zeesluis. Scherpenisse: „Ook die zullen zich aan de regels van de zogenoemde Ketenwerking moeten houden." Voorzitter Johnny van Ijk plaatste vraagtekens bij de bewering van Rijkswaterstaat dat een strakker schutregime voor de zeesluis straks ook positief zal uitwerken voor de overige binnenvaart. Deze Duitse kerstgroep is bij opbod te koop, met de opbrengst voor de stichting Catharinakerk. Het hoogste bod staat momenteel op €50. TERNEUZEN - Tussen donderdag middag 17.30 uur en maandagmid dag 13.00 uur is in Terneuzen een personenauto ontvreemd. Het voertuig stond geparkeerd voor het winkelcomplex aan de Kennedylaan. De politie is op zoek naar een blau we Ford, type Escort Clx 1.6 met het kenteken JT-NZ-14. Deze zware stal is gemaakt uit gewapend beton door Alfred Leenknegt en dateert uit de periode voor 1950. Alice van Assche uit groep 6 van de dijk maakte deze stal van houtafval. Piet Duerinck uit Kloosterzande gaf 'Jezus' en 'Balthasar' en verbeeldt zo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 42