ruimt Veel kijkers en vandaag de kopers Intratui Leerlingen Sint Jozefschool onder dak n intratuin door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Alle graven in de ge meente Terneuzen waarvan de ter mijn is verlopen, worden de ko mende jaren geruimd. Het gaat om zon 7.000 graven. De gemeente stapt op dit nieuwe beleid over vanwege een dreigend ruimtegebrek op de begraafplaat sen. Omdat er altijd voldoende ruimte was heeft de gemeente in het verleden nagelaten de algeme- door Frank Gijsel CADZAND - Ondanks het winter weer trok de kijkmiddag van de jaarlijkse Oudejaarsveiling in de Nederlands-hervormde kerk in Cadzand gisteren veel belangstel lenden. Er was een ruime.collectie kunst en antiek te bezichtigen. Vandaag worden al die voorwer pen geveild ten bate van de Stich ting Behoud Dorpskerk Cadzand. In totaal komen ruim driehonderd 'lots' onder de hamer. Ruben van Kleef van het Middel burgs Veilinghuis, die dit jaar voor het eerst als veilingmeester op treedt, was zeer te spreken over de belangstelling. „In de collectie zit ten heel wat gouden ringen, bro ches, hangers en colliers. Veel men sen zien de aankoop van juwelen als een prima belegging. Met name de Zeeuwse juwelen zijn de top pers van deze veiling. Daar ver wacht ik een levendige handel in." Naast de juwelen worden onder meer twee beeldjes van Corneille, een unieke linnenpers uit de ze ventiende eeuw en een schilderij uit de beginperiode van Johny Bee- rens aangeboden. Vandaag kan de collectie nog tot 11.30 uur worden bekeken. De Oudejaarsveiling be gint vanmiddag om 13.30 uur. ne graven te ruimen nadat de graf- rusttermijn van tien jaar was verlo pen. Maar nu raken de begraaf plaatsen vol. „We nemen meteen ook een stuk rechtsongelijkheid weg", zegt wet houder Jaap Bos. „Het is oneerlijk dat graven met verlopen termij nen, waarvoor niet betaald wordt, toch in stand worden gehouden. Bovendien zijn we extra onder houdskosten kwijt aan graven die door nabestaanden niet meer wor den onderhouden. Want we wil len dat de begraafplaatsen er toch netjes uitzien." Uit eerbied voor de overledenen en nabestaanden gaat de gemeen te zorgvuldig te werk en probeert daarom zoveel mogelijk nabestaan den te bereiken. Die krijgen de mo gelijkheid om de stoffelijke resten te laten herbegraven in een parti culier graf en daarvoor dus voor een bepaalde termijn te betalen. Volgens Bos is het uit praktische overwegingen moeilijk om van een bestaand graf een particulier graf te maken en het zo te laten. „Als de graven ernaast wel ge ruimd worden krijg je mogelijk problemen, zoals verzakkingen van de grafsteen." Kinderen wor den overigens niet herbegraven. De grafrustperiode wordt koste loos met tien jaar verlengd. De gemeente verwijdert straks wel alvast de grafstenen van de te rui men graven. Maar een graf wordt pas daadwerkelijk geruimd als het nodig is. Als de gemeenteraad er volgende maand mee instemt, wordt het nieuwe beleid dat graven waarvan de termijn verloopt niet langer in stand worden gehouden. Daarmee wordt er blijvend ruimte gescha pen voor nieuwe graven. Minimaal een half jaar voordat de termijn verloopt krijgen nabestaan den informatie over de mogelijkhe den die er zijn met betrekking tot het behouden of ruimen van het graf. Mensen kunnen dan ook nog kliezen om de stoffelijke resten te laten cremeren. Openingstijden: 29 dec. 8.30-20.00 uur 30 dec. 8.30-21.00 uur 31 dec. 8.30-17.00 uur door René Hoonhorst EEDE - Basisschool Sint Jozef in Ee- de begint volgende week de lessen in het voormalige restaurant l'Her- berie aan de Rijksweg. In het za lencentrum van het horeca-etablis- sement is voldoende plaats voor al le veertig leerlingen. De gemeente Sluis huurt het hore- ca-etablissement voorlopig voor een half jaar. Mocht de school lan ger ruimte nodig hebben dan kan het contract maandelijks worden verlengd. Bij de brand die vorige week het dorpshuis verwoestte, gingen ook een schoollokaal en de directiekamer in vlammen op. Op de avond van de brand had school directeur Ria Langeraert nog hoop dat groep 1 en 2 in het oude school gebouw les konden blijven krij gen. „Maar er is veel meer schade dan eerst gedacht. De plafonds bij voorbeeld zijn ook ernstig aange tast door rook en roet." Er is gisteren al een begin gemaakt met de indeling van de school. Vandaag wordt een deel van de nieuwe inventaris en het lesmate riaal verwacht. Een aantal ouders komt vanmiddag en morgen hel pen met de inrichting. Het is de bedoeling om de school vrijdagmiddag enkele uren open te stellen om leerlingen en ouders de gelegenheid te geven alvast een kijkje te nemen in de nieuwe tijde lijke school. Een woordvoerster van de gemeente meldde dat maandag 3 januari, als de school weer begint, direct wordt gekeken naar te nemen verkeersmaatrege len om de veiligheid van de kinde ren te garanderen. Intratuin Koudekerke Galgeweg 5 (Provinciale weg tussen Vlissingen en Koudekerke) - TeL 0118 551623 www.intratuinvuurwerk.nl Van porseleinen beelden, vazen en juwelen tot oude klokken. Vandaag komen al die spullen in Cadzand onder de hamer. De belangstelling op de kijkdag viel, ondanks het minder goede weer, mee. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 41