schade oudjaar te beperken extra bescherming tijdens komende oud en nieuw commentaar Daadkracht Actie van Hart voor de natuur SGP bezorgd over verziiting Zeeuwse oliebollen: van voldoende tot onverkoopbaar in nationale test Hoe wordt uw 2011? Laat het de PZC weten woensdag 29 december 2010 Om de één of andere reden is de jaarwisseling voor een aantal mensen het moment om het gezag te tarten. Jan Daiebout, politie Zeeland Zoveel brievenbussen haalt TNT uit voorzorg weg in het hele land. Schade Mn de gemeente Vlissingen werd vo rig jaar voor meer dan 25.250 eu ro schade aangericht aan gemeen telijke eigendommen. Het ging vooral om afvalbakken, verkeers borden, ondergrondse afvalcontai ners en straatmeubilair. I In Middelburg bedroeg de schade 8000 euro, en in Veere ruim 12.330 euro. I In Goes werd vorig jaar voor 13.200 euro schade aangericht. Be halve afvalbakken en verkeersbor den werden daar ook twee parkeer automaten vernield. Reimerswaal wist de schade vorig jaar beperkt te houden tot 7000 euro. Een jaar ervoor was het scha debedrag nog 10.000 euro hoger. De schade in de gemeente Kapelle en Noord-Beveland bedroeg res pectievelijk 7000 en 2300 euro. Het dorpshuis van Kats liep voor ongeveer 1000 euro schade op. Het kabinet kwam flit send uit de startblok ken. Alom klonken waarderende woor den voor de daadkracht die het ka binet toonde. De enige smet vorm de de reeks PW-Kamerleden die in opspraak raakten. Premier Mark Rutte liet onlangs door Else vier voldaan optekenen: „We ma ken een vliegende start." Het klonk als een sneer naar voorgan ger Jan Peter Balkenende die eerst ïoo dagen in gesprek ging met de bevolking. De leden van het kabi net lanceren ondertussen het ene na het andere voorstel. Onze Haag se redactie maakte op de valreep van 2010 de balans op. De conclu sie: veel beloften blijken loos of borduren voort op Balkenendes beleid. Oud-minister Ernst Hirsch Ballin kan er om lachen. In Vrij Nederland zegt hij: „Ach, herge bruik is goed voor het milieu." In de peilingen doen met name PW en WD het desondanks goed. Kennelijk heeft de burger nog wel fiducie in de nieuwe coalitie. Dat vertrouwen zal echter snel wegeb ben als de woorden niet worden omgezet in daden. genlijk al met een grote groep die niet aan de kant wil gaan wanneer een uit de hand gelopen vreugde vuur moet worden geblust. Wij zorgen er voor dat die ruimte er wél komt." Dalebout: „En zo niet, dan gaan er een paar mensen met ons mee terug." Vuurwerk dat naar het hoofd wordt geslingerd, brandkranen die worden dichtgedraaid, groepsge drag en dronkenschap maakt de si tuatie prikkelbaar. „Als we van de brandweer of ambulancepersoneel een melding krijgen dat ze in het MIDDELBURG - De SGP-fractie in de Zeeuwse Staten is bezorgd over het mogelijk niet doorgaan van proeven met ontzilting. Specifiek gaat het om een proef genaamd de Ontziltingsmachine waar het mi nisterie van I en M mogelijk een streep onder wil zetten. De SGP zegt in schriftelijke vragen aan het college van GS dat alle ken nis over verziiting en ontzilting no dig is zeker als het thema Water' steeds meer aandacht krijgt. uitoefenen van hun werk worden belet, dan krijgt dat van ons de hoogste prioriteit en grijpen we di rect in." Ook het welzijn van ande re dienstverleners, zoals bus- en taxichauffeurs wordt tijdens de jaarwisseling nauwlettend in de ga ten gehouden, benadrukt Dale bout. De verschillende organisa ties wordt bovendien op het hart gedrukt ieder serieus probleem te melden, zodat de politie en justitie daar een zaak van kunnen maken. Volgens brandweerofficier Aart van Oosten van de Veiligheidsre- issn ssmeBsmsmmm xtmissmssseamsmss VIDEO Bakkerij Piet Daane in Vlissingen reageert op de lage plaats die het inneemt bij de AD Oliebollentest. Zie de video op: www.pzc.nl/video Zet uw (kerst)foto in het album www.pzc.nl/foto gio Zeeland is het vooral een kwes tie van bewustwording. Wanneer hij het concrete aantal meldingen er bij pakt, gaat het over een paar incidentjes per jaar. Maar lang niet iedereen ervaart een (lichte) vorm van obstructie of baldadig gedrag gelijk als een serieuze bedreiging. En dat is precies het punt, bena drukt Van Oosten: „Het gaat om het besef dat het niet normaal is hulpverlening te dwarsbomen en dat we in dat opzicht niets moeten tolereren. Maar dan wel met beide benen op de grond. Dus wanneer iemand op afstand z'n vinger op steekt, dan kun je dat ook nog ge woon negeren." De politie in Zeeland krijgt tijdens de jaarwisseling weer hulp van 24 marechaussees. Daarnaast worden plaatsen en personen, die bekend staan in relatie tot ongeregeldhe den, net als voorgaande jaren extra in de gaten gehouden. De politie filmt en fotografeert voor het ver zamelen van bewijslast. „Maar wat wij bovenal willen", zegt Dale bout, „is een gezellig feestje mee tot stand helpen brengen!" MIDDELBURG - De Zeeuwse oliebol len komen er niet goed van af in de nationale olliebollentest van het AD. Alleen Meesterbakker Bliek op het Damplein in Middel burg krijgt van het panel een vol doende. Op 104 plaatsen in het hele land kochten verslaggevers van het AD oliebollen. In Zeeland ging het naast Bliek om: Brood- en banket bakker Koppejan in Meliskerke ('slecht'), Patricia's Oliebollen uit Goes ('slecht') en Echte Bakker Piet Daane uit Vlissingen ('onver koopbaar'). Daane liet meteen we ten niets te begrijpen van slechte cijfer van het AD, omdat zijn olie bollen in november en deze maand van twee instanties nog een ruime 7 kregen. Van de Vlis- singse bakker mochten mensen gis teren zelf gratis komen proeven. Zie www.pzc.nl/video OOSTKAPELLE - Hart voor Natuur, een coalitie van ruim twintig na tuur- en milieuorganisaties, roept op om 2 januari actie te voeren te gen het beleid van het kabinet-Rut- te. „Als de bezuinigingsplannen doorgaan, dan zal de natuur nooit meer hetzelfde zijn. Dit is af braak", zegt Cees de Lange van Staatsbosbeheer Zeeland. Zondag wordt iedereen tussen 12.00 en 15.00 uur in de Manteling bij West- hove (Oostkapelle) getrakteerd op warme chocolademelk. Op Schou wen wordt actie gevoerd bij de ex- cursieschuur bij Westenschouwen. Er wordt op beide plekken toelich ting gegeven op de effecten van de voorgestelde bezuinigingen. De redactie van de PZC is benieuwd wat de Zeeuwen van het komende jaar verwachten. Wat wordt het, in 2011? Gaat u uw fortuin maken met een slim me vondst? Wordt dit het jaar van de grote liefde? Of een wereldreis? Het jaar van consuminderen? Schrijf het ons in maximaal 150 woorden. Anonie me inzendingen worden niet geplaatst. De redactie maakt een keus uit de in zendingen en kort deze eventueel in. Op maandag 3 januari publiceert de re dactie een bloemlezing uit de inzendin gen. Reacties kunnen worden opge stuurd naar redactie@pzc.nl of het kan toor van de PZC, Postbus 91, 4330 AB Middelburg. opdracht van TNT brievenbussen in Arnemuiden. foto Rolf de Feijter In Zierikzee werden deuren van afvalbakken gehaald, foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 3