Alles uit de kast om 21 zeeland Politie biedt hulpverleners Greenpeace keurt kerntransport af Mens, erger je niet woensdag De krant 5 weken voor 15 euro! VANDALISME TIJDENS DE JAARWISSELING Gemeenten doen er alles aan om vernielingen tijdens oudjaarsnacht te voorkomen. Op veel plekken worden afvalcontainers dichtgemaakt of weggehaald. woensdag 29 december 2010 door Ernst Jan Rozendaai Ik dacht dat ik 'm voor eeu wig had opgeborgen, maar vorige week kwam mijn zoon er ineens mee aandra gen. De grote rode doos met Risk. Hij had het met vrienden ge speeld en het was zo'n leuk spel. Gezellig, perfect voor kerstavond. Hij weet dat ik bordspellen haat. Alleen al bij de gedachte aan een spelletje Monopoly schieten me honderdduizend excuses te bin nen. Ik moet nog wat werken. Ik heb hoofdpijn. Is je huiswerk al af? Weet je wel hoe lang dat duurt? Dan zijn we nooit klaar voor het eten. Risk is nog een graadje erger. Landjepik met spelers die hele continenten volstapelen met le gers, zodat niemand ooit kan win nen. Een waar kerstspel. Houden de echte soldaten zich eindelijk aan een bestand, worden de veld slagen uitgevochten op tafels waarop een uur eerder nog de kerstdis stond. Vreed'op aard'. Natuurlijk ontkwam ik er niet aan. Mijn opdracht was alle groe ne legers te vernietigen. Die wa ren van mijn jongste zoon. Toen COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.ni Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs, Educatie, Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja. ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal (naw) D een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal (na«) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, {ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 9910 m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening ik daar wonder boven wonder in was geslaagd, ontaardde het niet eens in een kamer vol kabaal. Wat zomaar had gekimd, want Risk staat in de top 5 van meest agres sie opwekkende spellen, hoorde ik kenner Jan Willem Rozema, au teur van Begin bij Start, op de radio verkondigen. Samen met Scrabble („Gedelete? Zo schrijf je dat niet." „Welles!" „Nietes!"), Pictionary, Barricade en - op nummer 1 - Mi kado („Hij bewoog." „Niet!" „Ik zag 't toch." „Hoe kóm je erbij?"). Met oudjaarsavond op komst lijkt het 111e geen toeval dat ik alle vijf de spellen gisteren opgestapeld voor de boekenkast zag staan. En nog een met verweerd plakband ternauwernood bijeengehouden doos er bovenop: Mens-erger- je-niet, het irritantste bordspel al ler tijden, door Rozema kennelijk over het hoofd gezien. Nou ja, het is eens wat anders dan ieder voor een eigen scherm - Call of duty op de X-box, Patience op de i-Pad, Ajax, altijd lastig op de i-Pod en de PZC-Nieuwsquiz op de PC: een avondje gezellig sa men fuziemaken. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Elk jaar wordt tijdens de jaarwisseling voor dui zenden euro's schade aangericht. Gemeenten nemen daarom voor zorgsmaatregelen om te voorko men dat hun eigendommen wor den vernield of opgeblazen. Op veel plaatsen worden afvalcon tainers uit voorzorg dichtgemaakt of weggehaald. Vreugdevuren mo gen niet zomaar plaatsvinden. Rei- merswaal, Kapelle, Middelburg en Borsele hebben speciale plekken aangewezen, en in Goes en Veere moeten burgers van te voren toe stemming vragen voor een vreug devuur. Ook voor carbidschieten gelden strenge regels. De gemeenten Vlissingen, Middel burg en Noord-Beveland vragen aannemers om bouwketen, gasfles sen of bouwmaterialen weg te ha len. De hekken van de sportvelden in Colijnsplaat en Kamperland gaan in oudjaarsnacht op slot, om dat ze tijdens vorige jaarwisselin gen beschadigd raakten door vuur werk. Voor Arnemuiden en Nieuw- en Sint-Joosland gelden aparte regels, omdat inwoners er enkele bijzon dere tradities op na houden. Ieder een heeft een brief gekregen met maatregelen van de gemeente. Eie ren gooien en alcohol drinken op straat is verboden. Jongeren die met hoge snelheid en zonder uit laat op brommers willen rijden, mogen dat alleen doen op de Stei- gerweg in Arnemuiden en de Oude Rijksweg in Nieuw- en Sint-Joosland. Burgemeester )an Lonink van Tej- neuzen stuurde deze week een brief naar zeventig herrieschop pers die bij vorige jaarwisselingen in aanraking kwamen met de poli tie. Hij vraagt hen om zich komen de jaarwisseling rustig te houden? Op het Arsenaalplein in Terneu zen vindt dit jaar New Year's Vibe plaats, georganiseerd door enkele horecaondernemers. Het feest, dat al uitverkocht is, brengt niet alleen gezelligheid, maar moet ook op stootjes en vandalisme helpen voorkomen in de binnenstad. De laatste jaren was er maar een be perkt aantal horecazaken open, waardoor mensen op straat rond liepen. De politie en brandweer kunnen nu beter zicht houden op de situatie. De gemeente staat ga rant voor de kosten van de ver warmde hal en de beveiliging. De gemeenten Middelburg en Schouwen-Duiveland maakten ook afspraken met horeca-onder- nemers om de overlast beperkt te houden. TNT begon gisteren met het weg halen van ongeveer vierduizend brievenbussen die het risico lopen met vuurwerk te worden opgebla zen. Ook in Zeeland werden uit voorzorg tientallen brievenbussen weggehaald, onder meer in Mid delburg, Arnemuiden, Vlissingen, Kruiningen, Tholen en Goes. De brievenbussen worden op 2 janua ri weer teruggezet. Eerder deze maand maakte TNT de gleuven van alle brievenbussen al kleiner, om te voorkomen dat er vuurwerk in gegooid wordt. De gemeenten Veere en Kapelle probeert potentiële vandalen af te schrikken door in een zogeheten menukaart te publiceren, waarin staat welke boetes er staan op ver nielingen. De politie surveilleert bovendien extra in oudjaarsnacht, vooral op plekken waar onrust ver wacht wordt. Zo is er veel politie op de been in Reimerswaai, om dat het in die gemeente de afgelo pen jaren onrustig was.' De meeste Zeeuwse gemeenten, de provincie, politie en Halt wer ken samen in de campagne 'Jaar wisseling, hou het leuk'. Ze roe pen burgers op om vernielingen te melden via telefoonnummer 0900-8844 of via e-mailadres houhetleuk@zeeland.politie.nl. door Marcel Modde middelburg - De politie zal tij dens de jaarwisseling strenger op treden tegen amokmakers die hulpverleners beletten hun werk te doen. Een aantal teams dat die nacht de straat op gaat, wordt spe cifiek geïnstrueerd voor snel ingrij pen. Daders worden zonder pardon ge arresteerd en afgevoerd, zeggen )an Dalebout en leroep Trapman. Met het Openbaar Ministerie is af gesproken dat geweldszaken tegen gezagsdragers niet worden gesepo neerd en volgens het snelrecht bin nen twee weken voor de recht bank in Middelburg worden ge bracht. Dalebout coördineert in de nacht van oud op nieuw de inzet van de politie in Zeeland. Trapman is sinds september actief als project leider Veilige Publieke Taak Zee land. „Om de één of andere reden is de jaarwisseling voor een aantal mensen het moment om het ge zag te tarten. „Ook hier", zegt Da lebout. Trapman: „Het begint ei- mmmmstssmmemmssm De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In hel colofon helt u nadere informatie aa borssele - Milieuorganisatie Greenpeace wil dat de Raad van State een stokje steekt voor nieu we transporten van radioactief af val van de kerncentrale Borssele naar Frankrijk. Het ministerie van Economie, Landbouw en Innova tie heeft daarvoor vergunning ver leend. Het gaat om tien transporten met in totaal 210 gebruikte splijtstofele menten in dertig containers. Het vervoer van de eerste drie staat voor begin volgend jaar op het pro gramma. Wanneer precies is vol gens een woordvoerster van kern centrale-exploitant EPZ geheim. De gebruikte Borsselse splijtstof wordt bij Areva in La Hague opge werkt om er plutonium en niet ge spleten uranium uit te halen die opnieuw kunnen worden benut. Greenpeace is verklaard tegenstan der van deze opwerking omdat er volgens de milieuorganisatie radio actieve stoffen bij vrijkomen en omdat het risico bestaat dat het plutonium - toepasbaar in kernwa pens - in verkeerde handen be landt. De transporten van Borssele naar La Hague lagen sinds 2005 stil, na dat de Franse rechter bepaalde dat in Frankrijk geen buitenlands kern afval mag worden opgeslagen. Een nieuw verdrag tussen Nederland en Frankrijk maakt de hervattin gen van de transporten mogelijk. De woordvoerster van EPZ verze kert dat de kerncentrale nog vol doende mogelijkheden overhoudt om gebruikte splijtstof op te slaan. Bart Eerden verwijderde gisteren in

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2