20 'Die hamer, daar draait alles om' VOORUIT MET TOPSPORTERS Sport helpt kansarme jongeren bij terugkeer in de maatschappij Jonge organisatie /voensdag 29 december 2010 Mensen stoppen graag alles in hokjes. Zo zou je sport in twee categorieën kunnen indelen: top sport en recreatiesport. Maar er is natuurlijk meer. Sport kan ook een middel zijn om een plaats te veroveren in de maat schappij. Dat geldt bijvoorbeeld voor Jim, een jongen die zo'n beetje alles deed wat God verbo den heeft. Via Vooruit met Top sporters vecht hij letterlijk en fi guurlijk terug. Met als ultieme doel de zware hamer die niet in Nederland te koop is. „Dit is de hamer waar iedereen voor vecht", zegt Jims (wellicht) toe komstige baas van Interlashing, een bedrijf in de Vlissingse ha ven. „Als je die mag gebruiken dan is je opleiding geslaagd." Bhwaam, bhwaam, bhwaam. Jim leeft zich lekker uit. In een zaaltje van een fitnesscentrum in Hoogerheide slaat de twintigjarige Bevelander vol passie op de handschoenen van Hafid. Linkse directe, rechtse directie, linksrechts-combinatie, opstoot, al les zit erin. Het zweet staat op Jims voorhoofd, hij hijgt als een plaat werker, maar opgeven doet hij niet. Zeker niet omdat John Midavaine hem staat aan te moedigen. „Goed zo Jim! Prima! Ga door, ga door!" lim is niet de grootste maar je ziet hem groeien. Midavaine is de trainer van dienst. De veelvoudig Nederlands kam pioen worstelen, deelnemer aan de Spelen van 1984 in Los Angelos en wereldkampioen in de vechtsport MMA, is 'even' uit Zeist gekomen om Jim en Hafid aan het werk te zetten. Een bokskampioen hoeft Jim van hem niet te worden. Het gaat om iets anders. John wil lim helpen een volwaardig bestaan op te bouwen. Boksen is daartoe niet het doel, maar een middel. Midavaine is met Hans van Breuke- len en Zierikzeeënaar Gerard Eg berts oprichter van 'Vooruit met Topsporters'. De in februari 2010 opgestarte organisatie probeert jon gens als Jim uit de negatieve spiraal te halen. Vooruit met Topsporters begeleidt de jongeren, zoekt werk gevers en probeert ze via een strak programma van sport en scholing terug te brengen in de maatschap pij. „Het enige diploma dat ik heb, is m'n veterstrikdiploma", is Jims eer ste mededeling. Hij moet er zelf een beetje om lachen. Jim is net twintig, komt uit een eenouderge zin, heeft flink aan de drugs geze ten, is herhaaldelijk in aanraking ge komen met justitie en is wat je noemt kansarm. Hij woonde eerst op Schouwen, maar is daar niet meer welkom. Nu zit hij op een ka mertje in een Bevelands dorp. T im heeft het licht gezien via een I vriend. Die was de eerste Zeeuw die opgepikt werd door Vooruit met Topsporters. „Ik zag dat hij in korte tijd helemaal veranderde", vertelt Jim. „Hij was opeens bezig met een opleiding en deed aan bok sen. In de supermarkt was hij op zoek naar voeding met veel eiwit, jim (op de rug gezien) werkt zich in het zweet tijdens een bokstraining van John Midavaine (links), foto Koen de Vries Vooruit met Topsporters is in fe bruari opgericht en probeert jongens als Jim te helpen zich te rug te vechten in de maatschappij. Gerard Egberts, Hans van Breuke- len en John Midavaine zijn de op richters. Het idee is dat je probleemjonge ren alleen goed kunt helpen met een integrale aanpak. Van Breuke- len zoekt werkgevers die pro bleemjongeren een tweede kans willen geven, Egberts houdt mid dels zijn bedrijf contact met die werkgevers en Midavaine brengt hen in trainingen allerlei vaardighe den bij. De Brabantse psycholoog Jaap Brandjes begeleidt Zeeuwse en Bra bantse jongeren bij allerlei zaken in het dagelijks leven. om meer spieren te krijgen. Zo se rieus had ik hem nog nooit gezien. Dat wilde ik ook wel. Ik heb inmid dels in de gaten wat ik heb laten lig gen. Het was altijd lang leve de lol, maar ik wil op m'n dertigste niet nog op m'n kamertje zitten." Dat Jim bij Vooruit met Topspor ters terechtkwam, verbaast hemzelf nog het meest. „Ik zat vroeger op tv naar dit soort programma's te kij ken. Ik dacht 'bij mij gaat dat niet werken'. Nou, mooi wel dus. Als ik nu mijn vrienden van vroeger drugs zie gebruiken, dan wil ik dat niet meer. Ik moet om ze lachen." Sport is de eerste activiteit waar mee jongens als Jim te maken krij gen. Twee keer in de week doen ze fitness en een vechtsport, boksen in dit geval. Kort daarna volgt een lange opleiding bij de werkgever. „Voor veel jongeren is een vecht sporter een rolmodel", verklaart Ge rard Egberts de keuze voor boksen. Hij was vroeger een goede wielren ner, maar een zware val zorgde voor een abrubt eind van zijn car rière. Egberts heeft nu een reïnte gratie- en outplacementbureau in Zierikzee, Egberts Consulting. In februari werd Vooruit met Topsporters opgericht. Op de foto onder ande ren John Midavaine (helemaal links), Gerard Egberts (helemaal rechts), Hans van Breukelen (tweede van rechts) en Jaap Brandjes (gehurkt links), foto PZC „Sommige vechtsporters hebben een verleden, net als die jongens. Ze hebben zich via sport een plaats veroverd in de maatschappij. Dat maakt indruk. Ze kunnen een ge voelige snaar raken, motiveren, hel pen bij het omzetten van een knop. Ze benaderen de jongens po sitief en dat heeft vaak een geweldi ge uitwerking. Ze zijn zoiets hele maal niet gewend." Dat blijkt tijdens de training van Midavaine, die overigens geen 'ver leden' heeft. Tijdens zijn topsport carrière rondde hij ook nog eens zijn studie medicijnen af Het be gint met de warming-up, met alles erop en eraan. Dan komen de springtouwen uit de tas. Natuurlijk gaat het om springen, maar dat niet alleen. John let op concentra tie en coördinatie, iets waaraan het bij deze jongeren nogal eens ont breekt. Na een kwartiertje worden de boks- handschoenen aangetrokken. Bij bokstrainingen gaat het om onder meer samenwerking, zelfbeheer sing, overleg. Eerst is er het begroe tingsritueel, de highfive. Midavai ne: „Laat zien dat je respect hebt voor elkaar." Het begint met droog- boksen, tegen de spiegel. Vervol gens meppen de jongens op eikaars handschoen. En dan mogen ze el kaar met hele zachte tikjes raken. Eerst op het voorhoofd en de buik. Ze moeten elkaar blijven aankij ken. Daarna op het achterhoofd en de rug. „Ik was de eerste keer heel geïrriteerd", weet Jim nog toen hij met deze oefening kennismaakte. „Dat lichamelijke contact was ik he lemaal niet gewend. Ik moest me echt inhouden om geen flinke mep terug te geven. Nu laat ik het ge woon gebeuren. Ik weet dat het een oefening in zelfbeheersing is." Als afsluiting van het boksen mo gen de jongens er nog een schepje bovenop doen. Een stoot ontwij ken en zelf toeslaan. Op de hand schoen van de tegenstander wel te verstaan. Ook van deze oefening heeft Jim al wat geleerd, toen Hafid hem per ongeluk een paar keer op zijn neus raakte. Jim wilde dat even goed maken door hem een flink te rug te meppen. Gelukkig was Mida vaine alert. Jim: „Ik snap nu dat hij het niet expres deed. Hij is gewoon onhandig met die bokshandschoe- nen. Maar het had niet veel ge scheeld of ik had hem een enorme oplawaai gegeven. Nu tel ik eerst tot drie voordat ik wat doe, ik denk Na het boksen is het gewicht heffen geblazen, zijn er nog wat concentratieoefe ningen en tenslotte is er de nabe spreking met psycholoog Jaap Brandjes en John Midavaine. Deze training ging goed, constateert Brandjes, ooit scheidsrechter in het betaalde voetbal. De vorige was een stuk minder. Jim was geïrriteerd dat hij bij Inter lashing het examen poortinstructie net niet gehaaid heeft. En dat hij daar een afspraak heeft gemist. Jaap en John dringen erop aan dat Jim dat goedmaakt door sorry te zeggen. Maar dat ziet hij niet zit ten. „Ik heb niks fout gedaan", weet hij zeker. Dat sorry meer bete kent dan alleen een schuldbekente nis, dringt na een langdurige discus sie langzaam tot hem door. „Kan ik er van op aan dat je dit probleem oplost?", wil Jaap Brandjes tenslot te weten. Jim is niet erg enthousiast. Wel licht moet dit probleem nog eens besproken worden. Bijkomend probleem is dat Jim weer voor de rechtbank moet ver schijnen en nieuwe boetes heeft binnengekregen. Jaap gaat Jim hel pen. Hij gaat met hem mee naar de rechter. „Als de rechter ziet dat ie mand aan een project als dit mee doet, wil dat wel eens helpen", zegt hij. Het project vereist flinke opofferin gen van alle partijen. Van Jim, die opeens hard moet werken, veel moet leren en zich moet ontworste len aan het verleden. Van Gerard Egberts, Hans van Breukelen, John Midavaine en Jaap Brandjes, die voor dit werk nauwelijks een fat soenlijke vergoeding krijgen. En van Interlashing, dat veel tijd en energie in de opleiding steekt en lang niet zeker is van de opbrengst. „Als iedereen diep naar zichzelf kijkt, zal hij zich realiseren dat hij ook op de stoel van Jim had kun nen zitten", vindt Erik de Koning, leidinggevende bij Interlashing. „Ie dereen verdient een tweede kans omdat iedereen ook goede dingen in zich heeft. Die halen we er hier uit, daar gaan we mee verder. Ik be schouw dit project als een maat schappelijke verplichting. Als alles goed gaat, mogen de jongens na een lang traject met deze hamer werken. Daarmee sla je de lading vast in de schepen. Die hamer, daar draait alles om." Als Jim na een opleiding van circa een halfjaar slaagt, is iedereen win naar. Jim zelf, Vooruit met Topspor ters en Interlashing. En ook 'de maatschappij', die een probleemge val minder heeft en zijn geld aan andere dingen kan besteden. Koen de Vries Jim is een gefingeerde naam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 28