Veere stopt met fonds leefbaarheid Baan van de zon tussen 20 juli en 26 december PZCIr7 uintratuin Honger Kapotte vrachtauto stremt Vlaketunnel 20 almanak Tip? redactie@pzc.nl KERNEN Gemeente blijft wel investeren in afzonderlijke projecten WALCHEREN 18 en 19 door Annemarie Zevenbergen domburg - De gemeente Veere heft het leefbaarheidsfonds op. Dat betekent niet dat Veere niet meer investeert in het versterken van de leefbaarheid in de kernen. Daar heeft de gemeente ook ande re middelen voor. Het Veerse college van B en W vindt dat het fonds 'niet langer aansluit op de actuele beleidsdoel stellingen van de gemeente'. Bo vendien werd er vrij weinig ge bruik van gemaakt. De gemeente concludeerde tevens dat als er ge bruik van werd gemaakt, dit vaak voor de uitvoering van gemeente lijke plannen was. Dat ging voor bij aan de doelstelling dat het geld aangewend moest worden voor ini tiatieven vanuit de samenleving. Wethouder Jaap Melse legt uit wat de gemeente destijds beoogde met het fonds, dat in 2001 in het leven werd geroepen. „Het was bestemd om burgerinitiatieven op het ge bied van leefbaarheid te stimule ren, in heel brede zin. Van een hek werk rond een speelveldje om er voor te zorgen de ballen niet over al heen vlogen, tot het in de kiem smoren van overlast. Maar de afge lopen jaren kwam eigenlijk naar voren dat er weinig gebruik van is gemaakt. Als dat al gebeurde, ging het geld meestal naar speelvoorzie- ningen. Daar zijn ook andere mid delen .voor." Het college van B en W wijst in dit verband ook op de 2000 euro die dorpsraden in de gemeente jaarlijks krijgen om initiatieven vanuit de kernen te honoreren. Melse: „Tijdens de behandeling van de begroting dit jaar hebben we alle reserves tegen het licht ge houden. We hebben dus alle pot jes die we gespaard hadden, beke ken. Ook dit fonds. Er is trouwens in 2009 al een evaluatie van het leefbaarheidsfonds geweest. Toen hebben we al besloten om 2010 als overgangsjaar te gebruiken. Nu is het klaar om af te sluiten, dus heeft het college besloten om het met ingang van 1 januari op te hef fen. Als er een goed plan vanuit de samenleving komt, bekijken we toch of dat op een of andere ma nier gerealiseerd kan worden. Nie mand wordt dus de dupe van de opheffing omdat er geen structure le bijdragen uit het fonds betaald werden." Voetvalvereniging Oostkapelle krijgt overigens als laatste een bij drage uit het fonds. Het geld, 2000 euro, is bestemd voor het toegan kelijk maken van de tribune voor minder validen. Het geld dat over blijft, ruim 30.000 euro, gaat naar de reserve voor sociaal-maatschap pelijke zorg. middelburg - In een tijd waarin al les digitaal gaat, valt de term 'blik jescamera' wel erg uit de toon. Des te opzienbarender is dan ook het resultaat dat ermee behaald kan worden. De volkssterrenwacht Philippus Lansbergen heeft vorige week zijn Solargraphy experiment gepresen teerd. In de maand januari zijn op de sterrenwacht geprepareerde blikjescamera's verkrijgbaar waar mee je zelf aan de slag kunt om zonnebanen vast te leggen. Wat er dan gebeurt? Dat is te zien op de foto hiernaast. Die bevat een opname die gemaakt is tussen 20 juli en 26 december 2010. De fo to is genomen vanaf het dak van een huis aan het Oud Arnemuids- voetpad in Middelburg, door Rijk-Jan Koppejan van de volks sterrenwacht. In één oogopslag is zichtbaar wan neer het helder weer was en wan neer niet, legt Koppejan uit. Ver der is te zien dat de zon in de zo mer veel hoger aan de hemel staat dan in de winter. De onderste streep is de laagste positie die de zon in neemt op 21 december. De blikjescamera bestaat uit een li monadeblikje waarin een rol foto papier zit. Zodra het fotopapier uit het blikje wordt gehaald, moet het gescand worden om de foto te be waren. En als het lukt krijg je dus zo'n foto als deze van Rijk-Jan Koppejan. schore - De Vlaketunnel is giste ren aan het begin van de middag in de richting van Bergen op Zoom enige tijd afgesloten ge weest vanwege een vrachtwagen met een kapotte versnellingsbak. Dat leidde tot een flinke file op de A58. De Vlaketunnel is op dit moment al een flessenhals vanwege het on derzoek dat Rijkswaterstaat uit voert. Het wegdek kwam in no vember omhoog. Daardoor is al leen de vluchtstrook bruikbaar. Schippers pikken wachttijden bij sluizen niet langer Tip? walcheren@pzc.nl Tycho van zes uit Goes gaat de laat ste tijd niet meer zo graag naar bed. Hij doet er dan ook alles aan om niet te hoeven slapen. Papa en ma ma hebben alle smoesjes al gehoord. De ene keer wil de jongen nog televi sie kijken, een andere keer moet zijn moeder verhaaltje na verhaaltje voorlezen. Onlangs leek het erop dat Tycho zo waar zonder al te veel stampij naar dromenland was gegaan. Niet dus! Vader en moeder hadden zich net lek ker op de bank genesteld toen de jon gen van boven luid riep: „Papa, ik heb honger!". Zijn vader riep terug dat hij net nog iets had gegeten en moest gaan slapen. Vijf minuten was het stil. „Papa, ik heb honger", klonk het daarna op nieuw van boven. „Als je nu niet gaat slapen, zal ik eens komen optre den", riep zijn vader terug, uiteraard met een knipoog. „Oké", riep zoon lief. „Neem je dan meteen iets lekkers mee?" Woensdag 29 december 2010 Het belletje in je wensengel herinnert je aan je eigen engel De witte banen op de foto zijn een weergave van de baan die de zon maakt als ze om de aarde draait. De zon staat in de zomer hoog aan de hemel, in de winter laag. De onderste witte baan is die van de zon op 21 december. foto Rijk-Jan Koppejan Intratuin Koudekerke Galgeweg 5 (Provinciale weg tussen Vlissingen en Koudekerke) - Tel 0118 551623 www.intratuinvuurwerk.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 19