cultuur 113 'Muziek biedt troost en schoonheid' Museum Le Secet zowel .a.8.enda succes als schrikbeeld NIEUWJAARSCONCERT Quodlibet maakt muzikale reis in Koorkerk Middelburg woensdag 29 december 2010" door Ali Pankow Een muzikale reis vanuit Engeland naar Duitsland, Spanje, Frankrijk en dan weer terug naar het begin punt, Zo omschrijft dirigente Wil lie den Hollander het Nieuwjaars concert van Vrouwenkoor en Pro jectkoor Quodlibet zaterdagmid dag in de Koorkerk in Middelburg, Quodlibet ('Voor elk wat wils' in het Latijn) bestaat uit een vaste be zetting van twaalf vrouwen. Die vaste kern wordt met regelmaat uitgebreid met gastzangers en -zan geressen ten behoeve van optre dens als projectkoor. Zo ook voor dit Nieuwjaarsconcert. De 'muzikale reis' tijdens dit optre den wordt ingezet door het vrou wenkoor met de Ceremony of Ca rols van Benjamin Britten. Dit werk behoort tot de opvoeringstra ditie van Quodlibet. „Het staat al jaren op ons repertoi re en we voeren het vooral graag uit in de Koorkerk. Dat is niet al leen vanwege de uitstekende akoes tiek, maar ook omdat het gebouw zo geschikt is voor de processie waarin de Ceremony wordt ge bracht. We beginnen dan in de Wandelkerk en komen in rij naar de Koorkerk", licht Den Hollander toe. Zij benadrukt dat Benjamin Britten de oorspronkelijke parti tuur voor vrouwenstemmen heeft geschreven en dus niet voor jon gens-sopranen, zoals de meeste muziekliefhebbers het kennen. De eerste uitvoering in december 1942 werd gedaan door vrouwenstem men van het Fleet Street Choir. „Britten schreef de Ceremony of Carols tijdens de oorlog aan boord van een vrachtschip onder niet zul ke aangename omstandigheden", vertelt de dirigente. Zij doelt op het feit dat deze Engelse compo nist als pacifist de oorlogsdreiging uit de weg was gegaan door naar de VS te vluchten. Heimwee dreef hem in 1942 weer terug naar zijn vaderland. Het componeren aan boord van het schip zal hem troost hebben geboden. Ook het gegeven dat de kracht van muziek vooral in donkere tijden troost en schoonheid kan bieden past in de opvoeringsgeschiedenis van Quod libet. Zo maakte het vrouwenkoor enkele jaren geleden al naam met Dirigente Willie den Hollander achter het harmonium, een instrument dat zij zaterdag ook bespeelt tijdens het Nieuwjaarsconcert in de Koorkerk in Mid delburg. (Inzet: Vrouwenkoor Quodlibet tijdens een optreden). foto Dirk-Jan Gjeltema de indringende liederen die zijn ontstaan in het vrouweninterne- ringskamp in Palembang op Suma tra tijdens de Tweede Wereldoor log. Volgens Den Hollander bie den deze liederen een ontroerend voorbeeld hoe het zingen deze vrouwen moed gaf om het vol te houden in hun gevangenschap. Zij leefden onder zware omstandighe den in het door Japanners bewaak te kamp. Twee vrouwen daar stel den, eveneens in 1942, het 'stem- menorkest' samen. Zij schreven de notatie vanuit hun herinnering op en de vrouwen brachten met hun stemmen verschillende orkestrale werken tot leven. Zo kregen wer ken van onder meer Schubert, Dvorak en Chopin een heel bijzon dere vorm. Den Hollander koos naast de Cere mony van Britten voor specifiek re pertoire passend bij de jaarwisse ling. Zo staan zaterdag ook twee werken uit de Kantate zum Neujahrstag van Bach op het pro gramma. Naast werken van Ham- merschmidt en Max Reger worden er ook Franstalige en Engelstalige liederen gezongen die bij dit jaarge tijde passen. „Ik had graag die hele Kantate van Bach gebracht, maar dat zou te duur geworden zijn met meer so listen en musici", aldus Den Hol lander. Zij maakt zich zorgen over de nabije toekomst van het koor. Zij vreest dat de subsidie van de ge meente Middelburg onder druk komt te staan. „Zonder subsidie kan Quodlibet niet voortbestaan. Daar zijn we veel te klein voor. Wij zullen moeilijke keuzes moe ten maken. Natuurlijk zouden we best eens op meer locaties en met meer solisten concerten willen ge ven, maar dat zou veel te duur wor den." Ondanks de sombere toe komstverwachting verheugt de di rigente zich wel op het Nieuwjaars concert zaterdagmiddag. Daaraan werken ook de solisten Corella - Nijssen en Nel van de Broeke mee. Zelf bespeelt Den Hollander de piano en het harmonium, terwijl De Ceremony of Carols wordt bege leid door de professionele harpist Dieter Dewilde uit België. Nieuwjaarsconcert Quodlibet, zaterdag 1 januari, Koorkerk Middelburg, 16.00 uur. UIT-ACENDA Dagje weg, avondje uit, eten buiten de deur, naar bioscoop? Complete uit-agenda op: www.pzc.nl/uit. BLOCS Diverse redacteuren van de PZC hou den een weblog bij. Bekijk ze alle maal via: www.pzc.nl/blogs. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto 'S HEER ARENDSKERKE - Beeldend kunstenares Bianca Runge begon in maart Museum Le Secet in 's Heer Arendskerke met de tentoon stelling moment of silence. Het ini tiatief gold als protest tegen de ver harde houding in de politiek en sa menleving tegenover kunstenaars. „Ruim een halfjaar later zijn de ergste verwachtingen overtroffen en moet er overal drastisch bezui nigd worden", constateert Runge. Le Secet is een museum op schaal 120 en daarmee een pleidooi voor de verbeelding. De kunst is van buitenaf te bekijken. De collec tie biedt werk, in miniatuurfor maat, van voornamelijk gerenom meerde kunstenaars. Enerzijds kan dit initiatief als een succes wor den gezien anderzijds biedt het ook een schrikbeeld. Het is im mers wel gelukt met weinig geld een actueel hedendaags tentoon stellingsprogramma te realiseren. Het miniatuurmuseum laat echter ook een van de uitkomsten voor de toekomst zien als er zo dras tisch wordt bezuinigd. Le Secet groeit inmiddels tot virtuele hub voor hedendaagse kunstenaars. Naast de hoofdvestiging heeft het museum nu al dependances in Bre da, Rotterdam en Amsterdam. Vol gend jaar Volgen nog Leeuwarden, Arnhem en Tilburg. Meer agendanieuws en de volledige filmagenda staan op de website van deze krant. PODIUM Aardenburg Optreden van streekband Nightflyer. Café 's Lands Welvaren, 22.00 uur. Goes Benefietconcert van muziekvereniging Onda uit Nieuw- en Sint Joosland t.b.v. Stichting ALS Nederland, met onder meer. een terugblik op de musical De man van La Mancha. De Mythe, 20.00 uur. Oost-Souburg Tweede dag Mini-festival, met optredens van Annemiek van Bussel, Amorroma en No Angry Young Men. Razzmatazz, 20.30 uur. Terneuzen Don Kosaken Chor Russland Moscow Festival Ensemble o.l.v. Nederlandse chef^ dirigent Marcel Verhoeff brengen pro- gramma A Russian Romance. Scheldetheater, 20.00 uur. OP PAD Zierikzee Trommelworkshop bij Winterspektakel Welzijnshuis. MFC, van 10.00 tot 12.00 uur. Goes Midwinterdag in Historisch Museum De Bevelanden, gratis rondleidingen met glühwein, lezing om 14.00 uur over maak sters van merklappen. Open van 11.00 tot 17.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 13